PSD Alba - Alegeri Locale 2024

FOTO, LIVE-SCOR: CS Ocna Mureș – Industria Galda 0-2 (0-0, 0-0, 0-1), după prelungiri, în Cupa României | Divizionara terță, calificare cu emoții, prin dubla lui Cioară

AUR - Alegeri Locale 2024

Divizionara terță Industria Galda de Jos a obținut o calificare cu emoții, pe „Stadionul Dragostei”, 2-0 (0-0, 0-0, 1-0), cu CS Ocna Mureș, meci contând pentru faza întâi a Cupei României. A fost nevoie de dubla golgheterului Alecu Cioară (95 – șut la colțul lung, după pasa lui Circov și 120 – după o pasă lungă de la Frențiu, la care Ad. Roman a ratat intervenția), pentru ca echipa condusă de Paul Ciucă să depășească incomoda formație ocnamureșeană, ce s-a predat cu greu.

„Îmi felicit jucătorii, dar și pe adversari și le doresc succes mai departe. O victorie fără accidentați e tot ce ne doream”, a transmis antrenorul Paul Ciucă.

O primă repriză  în care Industria a ratat câteva ocazii bune, iar ocnamureșenii au lovit bara în două rânduri prin T. Cristea (6 – șut deviat de Căt. Suciu) și Cl. Marcu în min. 43. Actul secund a fost dominată de amfitrioni, ce a avut oportunități prin I. Cociș și T. Cristea (la o fază intervenind salutar Căt. Suciu), replica venind de la Adam, al cărui șut a fost parat de Ad. Roman. Scorul a fost alb după 90 de minute, Cioară a marcat în minutul 95, iar o ocazie mare de egalare a fost irosită de T. Cristea (102) – șut peste din poziție excelentă.

Ocnamureșenii au trecut prin ample transformări după retrogradarea din eșalonul terț, inclusiv pe banca tehnică, preluată de Gabriel Cotoară, Tudor Stan și Romeo Arinar. Amfitrionii vor alinia o formulă substanțial modificată, cu peste 10 jucători nou-veniți, ultimele noutăți numindu-se Cl. Marcu (împrumutat de la Unirea Alba Iulia) și I. Cociș (revenit de la Viitorul Vama Seacă)

Echipe: CS Ocna Mureș: Ad, Roman – Vaidasigan, Borșoi, Csegoldi (96, Moise), V. Mureșan – P. Man – Spinean (62, Kiss), Hada, T. Cristea, Cl. Marcu (86, B. Nemeș) – I. Cociș (70, B. Ștef); rezerve Decean. Antrenor Gabriel Cotoară.

Industria: Căt. Suciu – Fl. Schiau (65, Frențiu), Haiduc, D. Lupșan, Puha – Adam (72, Gergely), Al. Costea, Circov, Ad. Hăprian, S. Mureșan (58, P. Muntean), Cioară; rezerve Petruse, D. Stoia, A. Crăciun, Cunțan. Antrenor Paul Ciucă.

Arbitri M. Salomir, Cl. Giorgiu, Andra Tănăsuc (toți Cluj-Napoca) Observator Căt. Pașcanu (Cugir)

Foto, text: Gligor UDREA

[nggallery id=7351]

CSM Unirea Alba Iulia, calificată în finala Campionatului Under 19!!! Performanță remarcabilă a „alb-negrilor”! Performanță extraordinară a juniorilor de la CSM Unirea Alba Iulia, echipa din Cetatea Marii Uniri calificându-se în finala Campionatului Under 19! Ultimul act se va desfășura marți, 28 mai, la Buftea (sau Mogoșoaia), adversar fiind Dinamo, care a eliminat, tot după […]