Rămâi conectat

Ştirea zilei

FOTO: Gala Consiliului Judeţean al Elevilor Alba – Vezi care sunt liceele și elevii premiați!

Bogdan Presecan

Publicat

în

Astăzi, Sala Unirii din Alba Iulia a  găzduit Gala Consiliului Judeţean al Elevilor Alba unde mai multe structuri, proiecte, elevi din liceele din județ au fost premiate pentru rezultatele obținute.

Amfitrionul galei a fost președintele CJE Alba, elevul Andrei Popa.

Evenimentul este dedicat membrilor activi ai Consiliilor Şcolare ale Elevilor din judeţul Alba care s-au făcut remarcaţi în proiectele şi activităţile cu şi pentru elevi şi care au desfăşurat activităţi de reprezentare şi apărare a drepturilor elevilor.

Elit - Gustul Desăvârșit

Au participat alături de elevi, vicepreședinții Consiliului Județean Alba – Alin Cucui și Florin Roman, care i-au felicitat pe cei premiați și au reconfirmat susținerea administrației județene pentru proiectele CJE Alba.

Din partea ISJ Alba a participat un partener permanent al elevilor, inspectorul școlar Codruța Lodroman.

Câștigătorii la cele trei categorii ale galei sunt următorii:

1. Cel mai activ consiliu scolar al elevilor-col. Militar liceal „Mihai Viteazul” Alba Iulia

2. Cel mai activ membru CJE- Ionuț Incău

3. Cel mai bun proiect CȘE- Colegiul Tehnic Aiud- proiectul „prezentarea firmei de exercitiu”

Au fost acordate de asemenea certificate de membru elevilor care au deţinut funcţii executive în cadrul Consiliilor Şcolare ale Elevilor din judeţul Alba şi în cadrul Consiliului Judeţean Alba în anul şcolar 2012-2013, după cum urmează în tabelul de mai jos.

Evenimentul este organizat de Consiliul Judeţean al Elevilor Alba şi Consiliul Judeţean Alba, în parteneriat cu  Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba.

Premianții Galei CJE Alba

Nr. Crt

Numele elevului

Școala de proveniență

Funcția în CȘE

1

Botezan Ioan

Seminarul Teologic Ortodox Sf. Mitropolit Simion Ștefan

Președinte

2

Trif Robert

Seminarul Teologic Ortodox Sf. Mitropolit Simion Ștefan

Vicepreședinte

3

Miclea Amalia

Seminarul Teologic Ortodox Sf. Mitropolit Simion Ștefan

Secretar executiv

4

Faur Iulia

Liceul de Muzică și Arte Plastice Alba Iulia

Președinte

5

Moldovan Iulius Sergiu

Liceul de Muzică și Arte Plastice Alba Iulia

Vicepreședinte

6

Corpade Alexandra

Liceul de Muzică și Arte Plastice Alba Iulia

Secretar executiv

7

Nicola Claudiu

Colegiul Naţional „Avram Iancu” Câmpeni

Președinte

8

Danciu Mădălina

Colegiul Naţional „Avram Iancu” Câmpeni

Vicepreședinte

9

Balea Sorina

Colegiul Naţional „Avram Iancu” Câmpeni

Vicepreședinte

10

Rădac Andreea

Colegiul Naţional „Avram Iancu” Câmpeni

Secretar executiv

11

Bocșa Maria

Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş

Președinte

12

Gal Richard

Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş

Vicepreședinte

13

Nandrea Gabriela

Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş

Secretar  executiv

14

Sazakacs Anita

Colegiul Naţional „Bethlen Gabor” Aiud

Președinte

15

Magyari Melinda

Colegiul Naţional „Bethlen Gabor” Aiud

Vicepreședinte

16

Vass Reka

Colegiul Naţional „Bethlen Gabor” Aiud

Secretar executiv

17

Rusu Csibi Daniel

Grupul Şcolar Agricol „Alexandru Borza” Ciumbrud

Președinte

18

Arghir Ioana

Grupul Şcolar Agricol „Alexandru Borza” Ciumbrud

Vicepreședinte

19

Dumitru Mihaela Andreea

Grupul Şcolar Agricol „Alexandru Borza” Ciumbrud

Secretar executiv

20

Troancheș Andrei

Colegiul Naţional „David Prodan” Cugir

Președinte

21

Tîrziu Bogdan

Colegiul Naţional „David Prodan” Cugir

Vicepreședinte

22

Boca Raluca

Colegiul Naţional „David Prodan” Cugir

Secretar executiv

23

Popa Andrei Nicolae

Liceul Economic „Dionisie Pop Marţian”

Președinte

24

Florea Paul Victor

Liceul Economic „Dionisie Pop Marţian”

Vicepreședinte

25

Rebegel Roxana

Liceul Economic „Dionisie Pop Marţian”

Secretar executiv

26

Rațiu Mădălina

Liceul „Horea, Cloşca şi Crişan” Abrud

Președinte

27

Marc George

Liceul „Horea, Cloşca şi Crişan” Abrud

Vicepreședinte

28

Felea Maria

Liceul „Horea, Cloşca şi Crişan” Abrud

Vicepreședinte

29

Bobar Daniel

Liceul „Horea, Cloşca şi Crişan” Abrud

Secretar executiv

30

Mihu Irina

Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia

Președinte

31

Delia Molodeț

Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia

Vicepreședinte

32

Gal Oscar

Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia

Vicepreședinte

33

Luca Irina

Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia

Secretar executiv

34

Groza Denisa

Liceul Tenhic „I.D. Lăzărescu” Cugir

Președinte

35

Avrămuț Luiza

Liceul Tenhic „I.D. Lăzărescu” Cugir

Vicepreședinte

36

Giurgiu Diana

Liceul Tenhic „I.D. Lăzărescu” Cugir

Vicepreședinte

37

Dumitrean Cristina

Liceul Tenhic „I.D. Lăzărescu” Cugir

Secretar executiv

38

Opriș Maria

Colegiul Naţional „Inochenţie Micu Clain” Blaj

Președine

39

Frăţilă Cristina

Colegiul Naţional „Inochenţie Micu Clain” Blaj

Vicepreședinte

40

Laslău Diana

Colegiul Naţional „Inochenţie Micu Clain” Blaj

Secretar executiv

41

Mărăcine Ioana

Liceul Tehnologic Jidvei

Președinte

42

Olar Roxana

Liceul Tehnologic Jidvei

Vicepreședinte

43

Oancea Ioana

Liceul cu Program Sportiv Sebeş

Președinte

44

Szekely Iosif

Liceul cu Program Sportiv Sebeş

Vicepreședinte

45

Lazăr Roxana

Liceul cu Program Sportiv Sebeş

Vicepreședinte

46

Androne Adrian

Liceul cu Program Sportiv Sebeş

Secretar executiv

47

Coropețchi Iulian

Colegiul Militar Liceal „Mihai Viteazul” Alba Iulia

Președinte

48

Ghișoiu Radu

Colegiul Militar Liceal „Mihai Viteazul” Alba Iulia

Vicepreședinte

49

Timiș Andreea

Colegiul Militar Liceal „Mihai Viteazul” Alba Iulia

Secretar executiv

50

Drăgan Andrei Anton

Colegiul Tehnic „Dorin Pavel” Alba Iulia

Președinte

51

Miclea Mihai

Colegiul Tehnic „Dorin Pavel” Alba Iulia

Vicepreședinte

52

Zdrânc Andreea

Colegiul Tehnic „Dorin Pavel” Alba Iulia

Secretar executiv

53

Hațegan Anca

Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia

Președinte

54

Pamfilie Horațiu

Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia

Vicepreședinte

55

Rodean Roxana

Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia

Secretar Executiv

56

Toader Antonia

Liceul Teoretic „Petru Maior”                 Ocna Mureş

Președinte

57

Tala Sorina

Liceul Teoretic „Petru Maior”                            Ocna Mureş

Vicepreședinte

58

Popa Diana

Liceul Teoretic „Petru Maior”                   Ocna Mureş

Secretar executiv

59

Graur Nina Andreea

Liceul Tehnologic Silvic Câmpeni

Președinte

60

Sicoe Loredana Andreea

Liceul Tehnologic Silvic Câmpeni

Vicepreședinte

61

Stan Marius Alexandru

Liceul Tehnologic Silvic Câmpeni

Secretar executiv

62

Lungoci Daniela

Liceul Sportiv Alba Iulia

Președinte

63

Sandu Raluca

Liceul Sportiv Alba Iulia

Vicepreședinte

64

Ciurpan Ana Maria

Liceul Sportiv Alba Iulia

Secretar executiv

65

Pleșa Carmen

Liceul Tehnologic „Ţara Moţilor” Albac

Președinte

66

Scrob Cosmin

Liceul Tehnologic „Ţara Moţilor” Albac

Vicepreședinte

67

Clipa Elena

Liceul Tehnologic „Ţara Moţilor” Albac

Secretar executiv

68

Tocaciu Loredana Maria

Colegiul Tehnic Aiud

Președinte

69

Canta Voichița

Colegiul Tehnic Aiud

Vicepreședinte

70

Buta Camelia

Colegiul Tehnic Aiud

Secretar executiv

71

Petruse Nicoleta

Turism şi Alimentaţie Arieşeni

Președinte

72

Pașca Ioana Marinela

Turism şi Alimentaţie Arieşeni

Vicepresedinte

73

Cîndea Violeta

Turism şi Alimentaţie Arieşeni

Secretar executiv

74

Câmpean Agristina

Liceul Tehnologic „Ştefan Manciulea” Blaj

Președinte

75

Sârbu Mihaela

Liceul Tehnologic „Ştefan Manciulea” Blaj

Vicepreședinte

76

Răhăian Mihaela

Liceul Tehnologic „Ştefan Manciulea” Blaj

Secretar executiv

77

Munteanu Daniel Vasile

Liceul Tehnologic Sebeş

Președinte

78

Bișa Andreea

Liceul Tehnologic Sebeş

Vicepreședinte

79

Steflea Simona

Liceul Tehnologic Sebeş

Vicepreședinte

80

Dican Alexandra

Liceul Tehnologic Sebeş

Vicepreședinte

81

Paștiu Andrei

Liceul Tehnologic Sebeş

Secretar executiv

82

Popa Bianca Alexandra

Liceul Teoretic Teiuş

Președinte

83

Sîrbu Carina-Natalia

Liceul Teoretic Teiuş

Vicepreședinte

84

Simu Iuleana

Liceul Teologic Greco-Catolic „Sf. Vasile Cel Mare” Blaj

Președinte

85

Radu Paul

Liceul Teologic Greco-Catolic „Sf. Vasile Cel Mare” Blaj

Vicepreședinte

86

Voica Daniela

Liceul Teologic Greco-Catolic „Sf. Vasile Cel Mare” Blaj

Secretar executiv

87

Bîlc Diana

Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud

Președinte

88

Figlea Andrei Florin

Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud

Vicepreședinte

89

Jutrea Daniela

Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud

Secretar executiv

90

Codruț Silvana-Ioana

Liceul „Corneliu Medrea” Zlatna

Președinte

91

Balta Cristian-Dorin

Liceul „Corneliu Medrea” Zlatna

Vicepreședinte

92

Moldovan Cristina Georgeta

Liceul „Corneliu Medrea” Zlatna

Secretar executiv


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Publicitate

Ştirea zilei

TRAGEDIE în Alba: O persoană a MURIT într-un incendiu. Pompierii au scos-o carbonizată dintr-o locuință

Ziarul Unirea

Publicat

în

TRAGEDIE în Alba: O persoană a MURIT într-un incendiu. Pompierii au scos-o carbonizată dintr-o locuință

Un incendiu a izbucnit în cursul după-amiezii de astăzi, 14 noiembrie, în Ciuguzel. În urma lichidării flăcărilor, pompierii au extras o persoană carbonizată din interiorul locuinței.

Potrivit primelor informații, detașamentul de pompieri Aiud intervine pentru localizarea și stingerea acestuia.

Elit - Gustul Desăvârșit

Din informațiile preliminare ar fi vorba despre un incendiu izbucnit la o locuință.

La ajungerea forțelor de intervenție la locul solicitării incendiul se manifesta cu ardere generalizată la întregul acoperiș al locuinței.

Suprafață afectată este de aprox. 70m2.

Se lucrează la localizarea și lichidarea acestuia.

Fără pericol de propagare la vecinătăți.

UPDATE: Incendiul a fost lichidat.

Din nefericire, din interiorul locuinței, a fost extrasă o victimă, carbonizată.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Ştirea zilei

Șef din Poliția Locală Alba Iulia, dat AFARĂ din serviciu, după ce a fost condamnat penal pentru că ar fi condus sub influența alcoolului

Ziarul Unirea

Publicat

în

Șef din Poliția Locală Alba Iulia, dat AFARĂ din serviciu, după ce a fost condamnat penal pentru că ar fi condus sub influența alcoolului

Contractul șefului Biroului Ordine și Liniște Publică din cadrul Poliției Locale Alba Iulia a încetat în mod oficial, în conformitate cu prevederile legale după cum anunță reprezentanții Primăriei, în urma faptelor pe care acesta le-a săvârșit în urmă cu doi ani.

Viceprimarul municipiului Alba Iulia, Emil Popescu, a declarat pentru ziarulunirea.ro că aceasta este o decizie regretabilă, însă legea trebuie respectată, subliniind de asemenea și respectul profesional de care bărbatul s-a bucurat în cadrul instituției.

Elit - Gustul Desăvârșit

„Ne pare rău pentru situație. Este un profesionist și a fost întotdeauna respectat de colectivul în care și-a desfășurat activitatea”, a mai adăugat viceprimarul orașului.

De asemenea, fapta s-ar fi desfășurat în timpul concediului de odihnă al bărbatului în cauză.

Bărbatul s-a răsturnat cu autoturismul personal, în 25 iulie 2020, pe DJ 107L, pe raza localităţii Totoi, de lângă Alba Iulia. Ancheta a arătat că şoferul (M. C.) a condus autoturismul având o alcoolemie superioară valorii 0,80 grame la mie alcool pur în sânge. Buletinul de analiză toxicologică a indicat o alcoolemie de 2,27 grame la mie la prima probă, respectiv de 1,83 grame la mie la a doua probă.

Cu ocazia audierii în cursul urmăririi penale, bărbatul a arătat că s-a urcat la volanul autoturismului după ce a consumat băuturi alcoolice, fără aport alimentar, şi că într-o curbă a prins cu partea dreaptă o baltă, pierzând controlul volanului şi ieşind cu maşina în decor, răsturnându-se. A completat că la faţa locului a oprit o ambulanţă şi întrucât a explicat echipajului că nu are nevoie de îngrijiri medicale, aceasta şi-a continuat drumul. Ulterior incidentului, şeful din Poliţia Locală a părăsit autoturismul răsturnat, acesta susţinând că a plecat de la faţa locului cu intenţia de a-i solicita unui prieten care deţine un utilaj agricol să îl ajute să scoată maşina din şanţ.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Ştirea zilei

Ziua Națională a României 2022, la Alba Iulia: PROGRAMUL evenimentelor de 1 Decembrie, organizate de CJ Alba. Meșteri populari, gastronomie tradițională și spectacole folclorice

Ziarul Unirea

Publicat

în

Ziua Națională a României 2022, la Alba Iulia: PROGRAMUL evenimentelor de 1 Decembrie, organizate de CJ Alba. Meșteri populari, gastronomie tradițională și spectacole folclorice

Prima ediție a festivalului de tradiții și obiceiuri, ”România tradițională”, debutează la Alba Iulia miercuri, 16 noiembrie și va ține până în data de 1 decembrie, de Ziua Națională a României.

În urmă cu 104 ani, avea loc cel mai important moment din istoria românilor – Marea Adunare de la Alba Iulia de la 1 Decembrie 1918.

Elit - Gustul Desăvârșit

Când evocăm marile evenimente ce au marcat istoria României, vorbim în primul rând de recunoașterea efortului poporului român, dar și de validarea domnitorilor și eroilor neamului, materializate și în toate Serbările Unirii și Încoronării. De aceea, considerăm că este de datoria noastră să aducem un omagiu eroilor noștri, să menținem viu sentimentul de patriotism și să transmitem mai departe o moștenire pe care generațiile următoare să-și clădească viitorul.

Ziua Națională a României este marcată an de an în județul Alba printr-o serie de manifestări și evenimente ce oferă comunităţii şansa de a descoperi, într-o formă modernă și interactivă, faptele și oamenii care au făcut istorie.

Anul acesta, Consiliul Judeţean Alba, prin instituţiile de cultură subordonate – Centrul de Cultură „Augustin Bena”, Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia, Biblioteca Judeţeană „Lucian Blaga” Alba şi Teatrul de Păpuşi „Prichindel” Alba Iulia, a pregătit o serie de evenimente și acțiuni culturale dedicate Marii Uniri de la 1918.

Din dorința de a duce mai departe tradiția poporului românesc și de a valorifica cultura și datinile acestuia, am creat un nou proiect – ROMÂNIA TRADIȚIONALĂ – Festival de tradiții și obiceiuri, o marcă a Consiliului Județean Alba, prin Centrul de Cultură ,,Augustin Bena”. Încă din prima ediție, festivalul dedicat României autentice va uni cel mai mare târg al meșterilor populari, cu ateliere demonstrative de meșteșuguri și gastronomie tradițională, culminând cu spectacole folclorice extraordinare, prin care toate provinciile românești vor fi reprezentate.

Așa cum ne-au obișnuit, cei de la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia vor oferi momente de animație, prezentări și reconstituiri istorice, activități care vor da viață istoriei scrise, publicul prezent putând intra astfel în contact direct cu evenimentele istorice prezentate.

Poveștile pentru copiii mari și mici, sub formă de teatru, film, muzică, expoziții de carte, ateliere creative, vor întregi programul.

În toate programele și manifestările noastre, cu caracter cultural și științific, încercăm să îi cinstim pe cei care au construit istoria acestui neam. Numai așa putem să facem din gestul nostru unul cu valoare de exemplu, pentru cât mai mulți compatrioți.

Seria evenimentelor şi acţiunilor culturale va debuta pe data de 16 noiembrie şi va continua până în data de 1 decembrie 2022 – Ziua Marii Sărbători Naţionale.

* Programul poate suferi modificări, în funcție de implementarea generală a proiectului.

PROGRAM

16 noiembrie 2022

  • Muzeul Național al Unirii
    ora 13:00
    – „Conservare și Restaurare – Artă și Diversitate”
    Expoziție conținând piesele restaurate de Centrul Național de Conservare și Restaurare – Carte Veche din cadrul Muzeului Național al Unirii Alba Iulia

20 noiembrie 2022

  • Județul Alba
    ora 12:30
    – PATRIA RECUNOSCĂTOARE
    Semn al respectului față de reprezentanții cercurilor electorale, breslelor, reuniunilor, cultelor bisericești, gărzilor naționale, presei și românilor de rând convocați pentru Adunarea din 1 Decembrie 1918

24 noiembrie 2022

  • Sala Unirii
    ora 10:00
    – „Unitate, Continuitate și Independență în Istoria Poporului Român.
    104 ani de la Marea Unire, 1918 – 2022”
    Simpozion național – deschiderea oficială

26 noiembrie 2022

  • Muzeul Național al Unirii
    ora 12:00
    – „Salonul internațional de machete statice – 2022”
    Salon internațional de machete statice realizate la scară după vehicule care au existat în vremurile trecute – deschiderea oficială

29 noiembrie 2022

  • Casa de Cultură a Sindicatelor
    ora 18:00
    – „35 de ani de activitate – Corul de copii THEOTOKOS din Alba Iulia” –
    dirijor și inițiator Preot Nicolae-Călin Bulac
    Concert aniversar la împlinirea a 35 de ani de activitate

30 noiembrie 2022

  • Sala Unirii – aripa de nord
    ora 10:00
    – Salonul de carte
    Standuri de edituri și lansări de carte în intervalul orar 10:00 – 20:00
  • Sala Unirii
    ora 11:00
    – „Actul Unirei Românilor din Transilvania, Banat și Ungaria cu Regatul
    Român”
    Expoziție – exponatul lunii decembrie
  • Zona Monumentului lui Avram Iancu din Cetatea Alba Iulia
    ora 12:00
    – ROMÂNIA TRADIȚIONALĂ – Festival de tradiții și obiceiuri
    Produse gastronomice tradiționale, produse de uz gospodăresc, pielărie, olărit, cusături și țesături, arta lemnului, dogărie, împletituri, decorațiuni de sărbători, icoane pe sticlă, confecționare măști populare, podoabe din ceramică, sticlărie, ceramică de Horezu (deschis în intervalul orar 12:00 – 20:00)
  • Monumentul Unirii, Piața Tricolorului, Esplanada Catedralei Încoronării, Strada Muzeului Unirii, Statuia lui Mihai Viteazul, Obeliscul lui Horea, Cloșca și Crișan, Piața Cetății, Gara Alba Iulia
    ora 12:00
    – ,,CENTENAR – ROMÂNIA. De la Centenarul Unirii la Centenarul Încoronării”
    Expoziție urbană de artă fotografică și reenactment istoric
  • Spațiul expozițional urban al Centrului de Cultură „Augustin Bena”
    ora 12:00
    – ,,Catedrala Încoronării din Alba Iulia în imagini”
    Expoziție urbană de artă fotografică semnată Vasile Sârb
  • Postul TVR 1 – difuzare concert în premieră
    ora 12:15
    – ,,Cântec pentru Făuritorii Libertății”
    Concert realizat în Anul Centenarului Încoronării de la Alba Iulia de către Centrul de Cultură “Augustin Bena” și Muzeul Național al Unirii, alături de Orchestra Română de Folclor, dirijor Alexandru Pal
  • Filiala Cetate a Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
    ora 13:00
    – „Bibliotecă și cArte în straie de sărbătoare”
    Povești pentru copii, expoziții, atelier de pictură pe față, muzică, vizionare filme pentru copii, ateliere creative în intervalul orar 13:00 – 19:00
  • Zona Monumentului lui Avram Iancu din Cetatea Alba Iulia
    ora 14:00
    – Deschiderea oficială ROMÂNIA TRADIȚIONALĂ
    Festival de tradiții și obiceiuri: Obiceiuri tradiționale, soliști vocali, rapsozi și poeți populari, grupuri instrumentale și grupuri vocale tradiționale, dansuri, produse gastronomice tradiționale, produse de uz gospodăresc, pielărie, olărit, cusături și țesături, arta lemnului, dogărie, împletituri, decorațiuni de sărbători, icoane pe sticlă, confecționare măști populare, podoabe din ceramică, sticlărie, ceramică de Horezu (deschis în intervalul orar 12:00 – 20:00)
  • Sala Unirii – aripa de nord
    ora 15:00
    – Mareșalul Constantin Prezan. 160 de ani de la naștere
    Expoziție
  • Spațiile expoziționale de la Poarta a III-a a Cetății Alba Iulia
    ora 16:00
    – ,,Plaiuri dunărene” – expoziții de pictură
    Expoziții personale de pictură Cristian Bâlea și Adrian Pal – vernisajul expozițiilor
  • Muzeul icoanei Museikon
    ora 18:00
    – MUSEIKON, la jumătate de deceniu
    Aniversarea a 5 ani de la deschiderea muzeului icoanei la Alba Iulia – MUSEIKON
  • Monumentul Unirii – Obeliscul lui Horea, Cloșca și Crișan – Sala Unirii
    ora 19:00
    – „Retragere cu torțe”
    Reprezentație de reenactment istoric

01 decembrie 2022

  • Filiala Cetate a Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
    ora 09:00
    – „Bibliotecă și cArte în straie de sărbătoare”
    Povești pentru copii, expoziții, atelier de pictură pe față, muzică, vizionare filme
    pentru copii, ateliere creative în intervalul orar 09:00 – 18:00
  • Sala Unirii – aripa de nord
    ora 10:00
    – Salonul de carte
    Standuri de edituri și lansări de carte în intervalul orar 10:00 – 20:00
  • Sala Unirii
    ora 11:00
    – Discursul lui Vasile Goldiș
    Moment evocator
  • Zona Monumentului lui Avram Iancu din Cetatea Alba Iulia
    ora 12:00
    – ROMÂNIA TRADIȚIONALĂ – Festival de tradiții și obiceiuri
    Produse gastronomice tradiționale, produse de uz gospodăresc, pielărie, olărit, cusături și țesături, arta lemnului, dogărie, împletituri, decorațiuni de sărbători, icoane pe sticlă, confecționare măști populare, podoabe din ceramică, sticlărie, ceramică de Horezu (deschis în intervalul orar 12:00 – 20:00)
  • Zona Monumentului lui Avram Iancu din Cetatea Alba Iulia
    ora 14:30
    – ROMÂNIA TRADIȚIONALĂ – Spectacolul folcloric extraordinar Ansamblul Folcloric al Județului Alba, dirijor Alexandru Pal Soliști: Veta Biriș, Mariana Anghel, Cornel Borza (Bihor), Traian Jurchela (Banat), Roxana Reche, Gheorghița Nicolae (Oltenia), Nicolae Plută, Roxana Bădescu (Muntenia), Elena Nistor (Dobrogea), Dorina Narița, Floricica Moga, Leontina Fărcaș și !Muguri de Tezaur”
    Ansamblul folcloric „Țărăncuța” din Bardar (Ialoveni) coordonator artistic Galina Tonu
  • Sala 67 a Teatrului de Păpuși Prichindel Alba Iulia
    ora 16:00
    – Alba – meleaguri de poveste. Tărâmul zânelor, regia Teodora Popa
    Spectacol de teatru pentru copii
  • Monumentului lui Avram Iancu din Cetatea Alba Iulia
    ora 16:30
    – „2024 – Bicentenarul Avram Iancu”
    Parteneriat la nivelul instituțiilor de cultură subordonate Consiliului Județean Alba
    pentru implementarea proiectului „2024 – Bicentenarul Avram Iancu”
  • Piața Cetății
    ora 17:00
    – „Caleidoscopul Unirii”
    Momente de animație, prezentări și reenactment istoric
  • Spațiile expoziționale de la Poarta a III-a din Cetatea Alba Iulia
    ora 18:00
    – „Dacă inimile toate…” după versuri de Matei Vișniec
    SILVAN STÂNCEL TRIO
    Lansare album și recital – Silvan Stâncel, Dan Liviu Cernat și Cristian Alexievici
  • Piața Cetății
    ora 19:00
    – „Caleidoscopul Unirii”
    Momente de animație, prezentări și reenactment istoric

Programul poate suferi modificări, în funcție implementarea generală a proiectului


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Știrea Ta

Politică Administrație

Sport

Monden

Opinii Comentarii

Articole Similare

Copyright © 2004 - 2022 Ziarul Unirea