FOTO| Degustare de vinuri Lacerta, în localul Gavroche Cafe Brasserie din Alba Iulia

Gavroche Cafe Braserie și-a întâmpinat în această seară clienții cu o mare surpriză, un eveniment rar întâlnit în Orașul Unirii. A fost vorba de o degustare de vinuri românești, din gama Lacerta. Gazda serii a fost Bogdan Raul Todor, un somelier de exceptie, cunoscător al vinului de calitate și nu numai, care a prezentat celor aproximativ 50 de persoane prezente, patru tipuri de vinuri, două roșii, respectiv două albe.

După cum este obiceiul la astfel de evenimente, somelierul a început prin a prezenta istoria vinului, care a ieșit pe piață în anul 2010. Nu au lipsit ingredientele unui astfel de eveniment, brânzeturi, fructe uscate și boabe de cafea, pentru ca fiecare tip de vin să fie primit la adevărata valoare, cu o analiză corectă din punct de vedere olfactiv, gustativ și de ce nu, vizual. Dar haideți să vorbim câte puțin despre vinurile degustate, care au intrat de astăzi, într-un mod oficial, spre comercializare, în localul Gavroche.

Sauvignon Blanc 2011:

Vin alb, sec cu reflexe galben-verzui, cu aromă de grapefruit, ananas și flori de viță de vie. Gustul este vioi și citric dar în același timp intens si lung. Temperatura optima de consum este de 8-10 °C. Recomandat cu preparate din peste, pui, salate.

Chardonnay 2010:

Vin sec cu personalitate puternică, cu aroma de citrice, banana și fructe tropicale. În gust se regăsesc nuanțe de unt proaspăt. Temperatura optima de consum: 8-10 °C. este recomandat cu pui și pește la grătar, fructe de mare, carne albă, brânzeturi.

Merlot 2010:

Este un vin cu o culoare roșie intensă, cu aromă elegantă de zmeură și fructe de pădure negre. Temperatura optimă de consum este 17-19 °C, fiind recomandat cu carne roșie, carne de curcan și brânzeturi afumate.

Cabernet Sauvignon/Shiraz 2010:

Vin cu o culoare roșie intensă, cu aromă fructuoasă de menta, smochina, cireșe și mure. Temperatura optima de consum este între 17-19 °C și este recomandat cu carne roșie, în special vânat, brânzeturi puternic aromate și ciocolată.

După cum a precizat somelierul, viața vinului este ca și a omului, urcă din punct de vedere calitativ și scade odată cu trecerea timpului.

Un vin bun, poate face diferența.

[Gallery not found]

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

Neversea 2021 va avea loc între 8-11 iulie | Data festivalului aleasă de fanii din întreaga lume

Fanii celui mai mare festival de pe plajă din România, Neversea, au ales. A patra ediție a festivalului va avea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Nicolae Stanciu, internaționalul român, a devenit tată! Andreea, soția lui, a nascut o fetiță perfect sănătoasă

Pentru fotbalistul originar din Alba, Nicolae Stanciu dar și pentru soția lui, Andreea, astăzi este o zi foarte importantă. Cei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Show de Revelion oferit de UNTOLD, la Pro TV

UNTOLD pregătește cel mai asteptat party de Revelion pentru întreaga Românie, DAY ONE-ÎNCEPUTUL, ce va fi transmis la PRO TV.… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Program Cinema Inspire Alba Mall. Ce filme vor rula în perioada 25 septembrie – 01 octombrie 2020

Programul Inspire Cinema Alba Iulia, pentru perioada 25 septembrie – 01 octombrie 2020. Ce filme vor rula la cinematograful din… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Program Cinema Inspire Alba Mall. Ce filme vor rula în perioada 9-15 octombrie 2020

Programul Inspire Cinema Alba Iulia, pentru perioada 9 – 15 octombrie 2020. Ce filme vor rula la cinematograful din centrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Program Cinema Inspire Alba Mall. Ce filme vor rula în perioada 2-8 octombrie 2020

Programul Inspire Cinema Alba Iulia, pentru perioada 2-8 octombrie 2020. Ce filme vor rula la cinematograful din centrul comercial Alba… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Headliners Electric Castle 2021: twenty øne piløts, Gorillaz & Deftones

Acolo unde e dorință și pasiune, există speranță. Iar speranța echipei Electric Castle stă într-un 2021 ce va permite revenirea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Untold Odyssey – 5 zile de festival pe un vas de croazieră în Mediterană!

UNTOLD, unul dintre cele mai mari festivaluri de muzică din Europa, lansează un concept nou de entertainment și le propune… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

15 Comentarii

Vladi 12 decembrie 2013 at 22:11

Au niste fetze de „cunoscatori” asta din public…! Mai rar…! Hahaha!

ALBAIULIAN 13 decembrie 2013 at 7:45

Mai lipsesc ceva „ierburi” de acolo si e super bine ptr. tinerii din Alba-Iulia , scoala si munca sunt … amintiri.

gadea si ciutacu 13 decembrie 2013 at 10:18

Ce moace de ghertoi cu aifon au unii. Te doare mintea ce cluburi exclusiviste avem cu clienti pe masura. Pe cand o degustare de jinars de caldare la cooperativa sateasca din Drambar? Pariu ca o sa vezi aceleasi fete?

Badea 13 decembrie 2013 at 13:41

Cata frustrare zace si-n natia asta a noastra. De ce vi se zbate un ochi baieti de aifonul unuia si al altuia? Asa-i romanul ca e post, ca nu e post, sa moara cine are, pe sistemu’ da aia dă ce să are si noi nu? Îngîî îngîîî! Hai cu maneaua baieti, se crapă dușmanileee!!

dildău 13 decembrie 2013 at 14:07

unii sunt doar niste parveniti, altii vor doar sa intre si ei in randul parvenitilor… o constatare a starii de fapt nu face pe nimeni frustrat. Tu care esti in pozele de mai sus?

gadea si ciutacu 13 decembrie 2013 at 15:45

Mi se rupe…sufletul de aifonul fitosilor. Pt cultura ta generala am telefon care costa jumatate din pretul unui aifon si e mai performant cu mult si chiar merita fiecare leu pt ce fac cu el dar nu ies in club sa mi-l pun pe masa. Opinia mea personala e ca ghertoii cu aifon isi iau un telefon scump si prea putin performant pt banii pe care ii dau tocmai de fite. Asa cum „cluburile” astea de fite sunt frecventate (in mare masura) de toti neavenitii in conditiile in care nivelul de trai la noi e cu mult inferior occidentalului care are pt ca „isi permite”. Ghertoiul face rate la banci pt un telefon de fite pt a si-l etala in asa zisele cluburi la fel ca in cazul masinilor de lux. Neamtu’ isi ia Logan, romanul fudul Q7 dar sta in chirie si munceste pe 800 ron/luna. Am cunoscut destui ghertoi de-astia cu aifoane dar si multi oameni care chiar au bani (in general din afaceri cinstite, trag din greu, platesc taxe la stat) dar nu afiseaza asta. Modestia e ceva ce tine de educatie iar fudulia e asociata intotdeauna cu altceva..ghici cu ce.

pora si turcescu 13 decembrie 2013 at 14:32

Eu una ce să zic .. ? bine că n-am fost la deszgustarea asta , că cică nu s-au dat nici mici cu muştar dintr-ăia cât o drâmbă , care-i bagi la goarnă câte doi odată şi robert zice că nici vinu nu te lasă să-l bei spriţ că vezi doamne se compromite culoarea şi buchetu , de la picaturile alea de apă
Păi nu vă supăraţi dar robert se spală aprope zilnic cu câte o găleată de apă si nu-i este afectată culoarea ,iar eu mă clătesc pe dinţi după fiecare căţel de usturoi şi nu-mi dispare buchetu , deci despre ce calitate vorbim nu …?
Deci ce vreau să te rog prietene Gâdea şi Ciutacu , dacă ai vorbit serios de chestia aia cu Drâmbaru dă un fir că ne vedem.
Apropos drâmbar vine de la drâmbă ??.. nebunaticule.

Badea 13 decembrie 2013 at 14:39

@ dildău
Eu sunt somelieru amice , nu vezi ca scriu cu manusi

Badea 13 decembrie 2013 at 19:12

@dildau
Dar tu care esti dildau tata? Omu simplu din puIime, somer sau cu salariul minim, frustrat de propria-ti conditie si de faptul ca nu poti sa iesi din ea? Si astfel ai impresia ca oricine o duce mai bine decat tine e parvenit. E greu sa fi paduche sau.. dildau, ca astfel n-ai decat un rol, ori stai in capu omului ca parazitu, ori esti un plastic folosit de femeile.. lipsite. Grea situatie ai prietene, dar tu latra acolo afara la portita ca tot cu latratul ramai.

dildău 14 decembrie 2013 at 9:47

ce te-ataci asa ofticatule, vezi ca ti s-a urcat pastilatu’ la cap… deci esti dintr-ala parvenit. Tot asa te prezinti ca pana acum: Badea, fiul/nepotul lui XYZ?
Nu e vorba de frustrare sau invidie deloc,imi place sa dau peste nas celor care vor sa para mai mult decat ceea ce sunt.
Apropo, acolo la voi la gavroș, se mai cumpara mancare de la GO-IN si se aduce pe sub mana in local ca sa se vanda la fraieresteni sau in sfarsit este personal care sa faca treaba??

Badea 13 decembrie 2013 at 19:17

Cat despre gadea si ciutacu, nu mai plange prietene atat, da un cont ca punem tot parvenitu cate-on leu si t-om lua si-un aifon doar sa nu mai suferi atat. Cat despre modestie, o fi tinand ea de educatie, dar invidia dragul meu, tine de morala crestina, iar tu, fie vorba-ntre noi pare ca n-ai niciun Dumnezeu.

gadea si ciutacu 13 decembrie 2013 at 20:19

Multumesc din inima bade Contul meu in franci senegalezi 0087xxxxxxxxxxxx. SGBG (Banque du Senegal). Deschis de la 9 la 17 mai putin sambata si in sarbatorile legale crestine..ca tot vorbim de Dumnezeu.

alexandra 14 decembrie 2013 at 9:34

Nu este” un eveniment rar intalnit in Orasul Marii Unirii” la Vinoteca Shiraz din Alba Iulia au fost peste 20 de astfel de evenimente dar nu s-a scris in Unirea despre ele deci aveti voi impresia ca nu au fost.

vuvuzel 14 decembrie 2013 at 10:30

Citesc comentariile şi constat că e plin de “băieţi de băieţi” pe aici … Care de care mai cu “moţ” (că tot suntem in ţara moţilor !) Daţi-vă rând băieti ! Bă, da nu v-aţi gândit nici unul să-l invitaţi şi pe degustătorul şef Băse ? Ia vedeţi că încă nu-i târziu şi-i uscat ca ghinda, săracu’ …