În cele din urmă disputat la Ighiu, amicalul dintre CSM Unirea Alba Iulia și GT Sport Alba Iulia s-a încheiat cu victoria concludentă a divizionarei terțe, scor 7-0 (7-0), scor stabilit încă din minutul 40. Au punctat C. Cristea (3, penalty), Madangi (5, 7, 18), Indrei (13, 40), Roșu (15).

„Alb-negrii”, aflați pe ultima sută de metri a cantonamentului centralizat de la Zlatna (ce se va încheia vineri după-amiază cu un nou joc de verificare, la Deva), au obținut primul succes al anului (precedentele jocuri 4-4 cu Retezatul Hațeg și 2-5 cu CSC Șelimbăr). Atacantul spaniol Samuel Madangi Azagra (născut în 1999, ultimele două sezoane la CD Ciudad los Ángeles, 8 goluri marcate în 13 dispute în toamnă) a reușit o triplă în numai 13 minute, iar un alt nou venit, Andrei Roșu, a punctat și el.

CSM Unirea: Sîntoma – Bârdea, I. Grozav, Benkirat, E. Codrea – Roșu, Mâlnă, C. Cristea, Indrei – Fetița, Madangi (prima repriză); Iovicin – Harangozo, Lupea, Oneț, Banienschi – Sebaș, Bordonando, Circov, F, Morar – Agbomonyi, V. Domșa (actul secund); a mai intrat Borza. Nu au evoluat Raț, Kelachukwu, P. Codrea, Dehelean și C. Dănilă (ultimii 3, accidentați). Antrenor Marcel Rusu.

GT Sport: Iosa (înlocuit în primele minute cu Miron) – Maier, Moldovan, Beleiu, Fl. Jurj, Dula, D. Olălău, Gavrilă, An. Bogdan, Doagă, Raica; au mai intrat Blagu, Hidan, Borșai, Filimon, Cl. Zahan, Cîrja. Antrenor George Țălnar.

Metalurgistul Cugir – Industria Galda 2-2 (0-1), în derby „de Alba” | „Lanterna roșie”, remiză dar și retrogradare matematică

Metalurgistul Cugir remizează în derby „de Alba” cu Industria Galda de Jos, scor 2-2 (0-1), după o confruntare spectaculoasă în care vizitatorii au condus la pauză, „roș-albaștrii” au întors scorul, dar Frențiu, în prelungiri (90+3) a restabilit egalitatea. O remiză venită după 6 înfrângeri la rând pentru ultima clasată, una cu gust amar, întrucât la […]