Divizionara terţă Industria Galda de Jos a disputat al doilea meci amical al iernii, în deplasare cu CS Ocna Mureş, vice-liderul Ligii a IV-a la finele turului, câștigând cu scorul de 3-2 (3-0).

Echipa lui Paul Ciucă a avut un prim act excelent, în care a punctat în trei rânduri, prin Olar (8) și S. Mureșan (18, 37 penalty), diferența de nivel competițional fiind evidentă. La reluare, pe fondul multiplelor modificări, disputa s-a echilibrat, iar gazdele au redus handicapul, prin reușitele lui Csegoldi (50) și A. Gherman (81), iar pentru ca spectacolul să fie complet, fiecare formație a mai trimis mingea în bară câte o dată.

Formația găldeană a reușit să transfere un portar junior, Adrian-Nicușor Angeru (18 ani, fost la Sportig Roșiori, Liga a 3-a), ce aparține de Școala de Fotbal „Mihai Georgescu” Cluj.

Formații: *CS Ocna Mureș: Țiboc – Brie, Gorba (21 ani, Negrești Oaș), Rațiu, Vaidasigan, Guț, Kiss, Csegoldi, Cristea, Onișor, Val. Drăgan (prima repriză); Țiboc – Guț, Rațiu, Căt. Ivașcu, Cr. Ivașcu – Vaidasigan, Csegoldi, Gorba, Cristea, Onișor, Val. Drăgan (a doua repriză); au mai intrat A. Gherman și Chiorean. Ionuț Pereat și Ovidiu Maier.

*Industria: Iancău – Mattias, Olar, R. Trif, Boancă, Frentiu, Bedelean, D. Sârbu, Al. Costea, S. Muresan, Baghiu  (prima repriză); Iancău – A. Crăciun, Haiduc, R. Trif, D. Popa, Abu Tamer, Weiner, Dup, D. Stoia, Puha, Cioară Antrenor Paul Ciucă; nu au jucat D. Lupșan, Fl. Schiau (accidentați), Socaciu (s-a renunțat); au absentat, din diverse motive, Apetri, R. Moga, M. Cristea (ușoare probleme de sănătate),

Următoarele amicale sunt cu „U” Cluj (10 februarie), Metalurgistul Cugir (17 februarie) şi AFC Hermannstadt (24 februarie) – toate în deplasare.

Sursa foto: CS Ocna Mureș (facebook)

[nggallery id=5179]

Metalurgistul Cugir – Industria Galda 2-2 (0-1), în derby „de Alba” | „Lanterna roșie”, remiză dar și retrogradare matematică

Metalurgistul Cugir remizează în derby „de Alba” cu Industria Galda de Jos, scor 2-2 (0-1), după o confruntare spectaculoasă în care vizitatorii au condus la pauză, „roș-albaștrii” au întors scorul, dar Frențiu, în prelungiri (90+3) a restabilit egalitatea. O remiză venită după 6 înfrângeri la rând pentru ultima clasată, una cu gust amar, întrucât la […]