Ziarul Unirea

FOTO/ Accident rutier la Alba Iulia: Bărbat acroșat de un autoturism pe trecerea de pietoni

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

alba1Un bărbat în vârstă de 69 de ani a fost surprins și accidentat de un autoturism, miercuri dimineața, pe o trecere de pietoni de pe B-dul 1 Decembrie 1918 din Alba Iulia.

Mașina implicată în accident este un Opel înmatriculat în Alba condus de Cristina Nicoară, vicepreședinta Curții de Apel Alba Iulia. Polițiștii au stabilit că aceasta nu a acordat prioritate pietonului H.P., din Alba Iulia, angajat în traversarea străzii pe trecerea de pietoni marcată și semnalizată corespunzător. În urma impactului bărbatul a fost rănit grav, fiind în stare de semi-conștiență în momentul în care a fost preluat de ambulanță. Acesta a fost transportat la Unitatea de Primiri Urgențe Alba.

ELIT

UPDATE: Potrivit IPJ Alba șoferița s-a ales cu carnetul de conducere suspendat și este cercetată pentru vătămare corporală din culpă. Victima a suferit un traumatism cranio-cerebral, politraumatism și se află în comă de gradul II. Pentru stabilizarea sa medicii de la Spitalul Județean Alba au intervenit chirurgical.

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

25 Comentarii

ion 16 aprilie 2014 at 9:43

Astea se intampla din vina pietonilor care trec si nici nu se asigura ca pe drum nu trec masini . Asta e obligatia lor , nu sa treaca ,cum fac unii, fara macar sa se uite daca masinile se opresc . Ei cred ca daca e trecere de pietoni li se cuvine tot .

Claudiu 16 aprilie 2014 at 15:51

Bai prietene vad ca te crezi tu mare…ar trebui sa iti vezi de treaba ta daca nu sti cum sa intamplat accidentul…a fost vina conducatoarei auto care nu a acordat prioritate la trecerea de pietoni..ar trebui sa citesti cartea si dupaia sa vorbesti..nu se vorbeste la telefon in timp ce conduci…si umbrele nu au picioare…cum a spus doamna ca a vazut doar umbrela..

Anda 16 aprilie 2014 at 19:15

Intr-adevar pietonii sunt vinovati ca nu acorda prioritate! Adica daca vrei sa traversezi incetinesti pasul, si mai bine……te opresti, te asiguri si dai prioritate tuturor masinilor care vin. Daca este vre unul care sa te lase si pe tine treci daca nu………….astepti. Adica asa e frumos, nu?
Cel putin in zona unde locuiesc eu nu ai sanse sa traversezi daca nu ai un pic de curaj sa te bagi la cea mai mica ocazie. Intr-adevar s-au pus si ceva parapeti idioti pe marginea drumului, dar am stat si 5 minute asteptand sa imi dea cineva voie sa traversez cu fetita in carucior. La un moment dat s-a asezat un domn pe mijlocul drumului, a oprit masinile si m-a ajutat sa trec. SI ESTE trecere de pietoni MARCATA CORESPUNZATOR!!! Dar pentru asta nimeni nu incetineste ce sa mai zic sa opreasca! Nu m-as aventura sa traversez acea strada cu caruciorul, dar unul din trotuare e atat de ingust incat in unele locuri as fi nevoita sa ies in drum ca sa pot trece de gardurile construite pana in sosea!
Oare daca era semafor, tot pietonul era nesimtitul care trecea fara sa se asigure?

apolitic 16 aprilie 2014 at 20:25

sper sa nu ai si dumneata permis de conducere..bine..mai umbla ei si altii fara permis gen popa-militian

carcotas 16 aprilie 2014 at 10:03

Da ,li se cuvine tot pentru ca e trecere de PIETONI.Ioane!!!!

sica 16 aprilie 2014 at 11:15

@carcotas Omule merita sa mori cu dreptatea in mana?! La propriu! Si sunt sigur ca nici unul nu a fost atent la ce se intampla in jur. Specia asta de pietoni sinucigasi in numele zebrei si, mai nou, biciclistii ar trebui sa beneficieze de mai multa educatie rutiera.

Horea 16 aprilie 2014 at 11:52

@sica

Unele specimene nu mai pot fi educate.
In aceasta categorie intra, de aceasta data, atat pietonul cat si „tovarasa” cu functie mare.

bula 16 aprilie 2014 at 11:21

Aha… deci dupa ce am citit ce s-a scris mai sus am impresia ca aceasta cucoana este sus pusa si trebuie disculpata iar vina sa o aruncam pe bietul om care a trecut pe trecerea de pietoni. Poza 3 din galerie spune totul… ea saraca crede nu are nicio vina.

bula 16 aprilie 2014 at 11:30

Stiati ce soferita este judecatoare?

www 16 aprilie 2014 at 11:45

Statul de Drept mult trambitat de „guvernator” ?! Sa vedem daca „functioneaza”… si in cazul magistratilor. In mod normal daca este vinovata ar trebui suspendata din magistratura pana la finalizarea anchetei intr-o tara normala. Insa pun pariu ca se vor face presiuni asupra bietului om si a familiei sale sa spuna ca el a fost de vina.

Tibi 16 aprilie 2014 at 11:52

Ioane nu sunt de acord cu tine!!Locuiesc in zona si sunt foarte putini soferi care respecta regulile de circulatie care se aplica in apropierea unei treceri de pietoni.Sunt de acord ca sunt si unii pietoni care sunt vinovati. Si pe mine era sa ma accidenteze pe acea trecere de pietoni!!!!Deci……..

horatiu 16 aprilie 2014 at 12:14

incredibil cum e romanul frate,pai daca e trecere de pietoni incetinesti te asiguri si dai prioritate la pietonu ala ca ala e dreptul lui.noi ca soferi nu avem numai drepturi avem si obligatii,iar una dintre cele mai importante e acordarea de prioritate pietonilor sau altor masini care au acest drept.in new york pentru asa ceva minim 4 ani de inchisoare sau intelegere financiara cu persoana accidentata,plata tuturor cheltuielilor medicale.la noi dam vina pe bietu om batran pensionar.ca dehh intotdeuna sunt ei de vina ce conteaza ca au extrem de putine drepturi

mda 16 aprilie 2014 at 12:28

Huidu a omorat 3 oameni si nu a stat 1 zi in inchisoare. Credeti ca dudia (chiar daca e judecatoare) va pati ceva ?

dorel 16 aprilie 2014 at 12:50

pietonu este vinovat. conform codului rutier romanesc la traversarea pe zebra ,pietonul trebuie sa acorde prioritate de trecere stabilor.

gogu 17 aprilie 2014 at 16:42

ai dreptate Dorele..si era si prioritate de linie dreapta.

stirea 16 aprilie 2014 at 12:51

Uitindu-te mai bine si vazind unde s-a nprodus accidentul, te gandesti CUM NAIBA NU A PUTUT SA IL OBSEREVE PE BIETUL OM? Sunt acolo cate 2 benzi pe sens, locul drept si vizibilitate pe distanta mare. Doar daca nu vrei nu vezi pietonul si cine trece zilnic pe acolo, stie ca este trecere de pietoni. Asta nu e culpa ci VINOVATIE ! Unora se pare ca le trebuie anularea prioritatii pietonilor pe zebra si poate acces fara nici o restrictie daca mai ai si vreo functie, cat de mititica.

ardelean 16 aprilie 2014 at 13:00

Daca politia ar sti sa-si faca datoria, soferii ar sti de frica si ar respecta legea. Dar politia romana sta doar la panda sa mai prinda un vitezoman care circula cu 65/h . Nu e de mirare ca si-au pierdut respectul in fata populatiei.

privitor 16 aprilie 2014 at 13:14

Doamna din imagini conducea cu pantofi cu platforma si tocuri de 10 cm??? Cum o fi invatat atatea carti de drept daca n-a putut retine din scoala de soferi nici macar ca trebuie sa fi incaltat adecvat??? Sa-ti risti viata ptr. moda denota un IQ cu doar 2 cifre. In acest cay se pare ca instinctul de reproducere este mai mare decat instinctul de conservare. Rusine Judtitiei ca lasa cetatenii pe mana unor pitipoance

Mihai A. 16 aprilie 2014 at 15:11

Pentru cei care au un minut de pierdut, a se lua harta Google, accesa aplicatia Street View si constata adevarata stare de lucruri din zona. In afara de marcajul de trecere de pietoni, nu exista nici un indicator, nici pe o parte, nici pe cealalta a strazii. Locatia pioate fi usor depistata, dupa casele din zona, se afla la intersectia Bulevardului Incoronarii cu strada Cetatii. O trecere de pietoni care in dreapta, dupa cum se poate observa, se sfarseste in… iarba. Si asta se vede de la mine, de la Galati…
De aceea, dincolo greseala judecatoarei, comunicatul IP Alba spune foarte multe despre competenta politistilor: „angajat în traversarea străzii prin loc marcat şi semnalizat corespunzător”. Asemenea angajati ai MAI ar trebui dati afara in secunda doi, pentru lispa celor mai elementare cunostinte de legislatie rutiera, dar si pentru lipsa proprietatii termenilor folositi.

rococo 16 aprilie 2014 at 15:35

Trebuie sa fi fraier, orb sau frate cu infractorul sa nu vrei sa vezi prima poza, in care se vad pe sosea marcajele trecerii de pietoni, pina la Galati. Daca or fi lipsind anumite marcaje, sa sti fraiere ca asta NU e vina politiei sau a politistului, ci doar a primariei locale. Politia este doar consultata in ce priveste amplasarea unor semnale indicatoare sau restrictive, iar de montarea lor raspunde onor primaria. Asa scrie la decret !!!! Daca cineva a vopsit soseaua si asta se vede prea bine, dar a uitat sa puna si eventuale semne, nu scrie la lege ca dintr-0 astfel de lipsa, avem voie sa dam peste pietoni pe zebra pt ca nu exista si stilpul cu tablia. Crezi si ai convingerea ca daca era tablia omul scapa ?

Horea 16 aprilie 2014 at 17:01

Domnu „rococo”

„Sa stii” ca prea repede folosesti cuvantul … fraiere!

„Pina” la Galati e cam dificil de observat marcajele chiar frate neorb „sa fii”.

tot ala 16 aprilie 2014 at 16:11

ion citeste codu rutier si vezi ce obligati ai la trecerea de pietoni si inainte de ea

apolitic 16 aprilie 2014 at 19:29

Singurul mod in tara noastra de a stopa accidentele de pe trecerea de pietoni este sa se monteze semafoare la fiecare trecere de pietoni.Ce daca va fii traficul ingreunat asta e.mai bine mergem toti mai incet decat sa moara oameni..

tamara 17 aprilie 2014 at 22:16

nu va dati cu parerea de tinuta doamnei caci cartile de drept si examenele au fost luate cu sudoarea fruntii si cu multa truda nu ca in ziua de azi, se poate intimpla o nenorocire la fiecare dintre soferi. Dar e foarte usor sa comentezi si sa judeci cind habar nu ai de nimic

george 18 aprilie 2014 at 16:36

tamara, daca ai cunoaste aceasta”doamna” ai lasa deoparte parerea ta cu examene luate cu sudoarea fruntii.