Rămâi conectat

Ştirea zilei

FOTO. 145 de elevi și 79 de dascăli de la Sebeș, premiați cu prilejul Zilei Mondiale a Educației

Publicat

în

145 de elevi și 79 de dascăli de la Sebeș, premiați cu prilejul Zilei Mondiale a Educației

Cu prilejul Zilei Mondiale a Educației, 145 de elevi merituoși ai Sebeșului și 79 de cadre didactice îndrumătoare au fost premiați astăzi, într-un eveniment care s-a bucurat de susținerea autorităților locale și județene.

Începând cu ora 13.00, la Centru

Elevii l Cultural „Lucian Blaga”, în sala de spectacole, a avut loc festivitatea de premiere a cadrelor didactice și a elevilor care au obţinut rezultate deosebite la concursurile şi olimpiadele şcolare. Premiile au fost oferite de către primarul Municipiului Sebeş, Dorin Nistor și de președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel. Bugetul de premiere s-a ridicat la suma de 29.000 lei, 16.000 lei contribuția Municipiului Sebeș și 13.000 lei contribuția Consiliului Județean Alba.

Electrica Furnizare Discount

În jurul orei 16.00, municipalitatea a oferit o recepţie privată personalului didactic care s-a implicat în formarea şi educarea elevilor performeri cu care burgul nostru se mândreşte. Au participat circa 300 de profesori, atât personal activ în câmpul muncii, cât şi dascăli pensionaţi, care au fost întâmpinaţi cu flori şi cărora le-a fost dedicat un spectacol artistic. S-a dorit a fi un gest de gratitudine şi de preţuire pe care îl datorăm corpului profesoral, acesta fiind mesajul transmis de primarul Dorin Nistor.

Primăria Municipiului Sebeş adresează tuturor premianţilor sincere felicitări pentru performanţele obţinute, iar corpului profesoral urări de succes în toate activităţile şi proiectele destinate formării tinerelor generaţii.

Elevii premiați

1. Anghel Roxana Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă III
2. Bebeșelea Evelyn Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă III
3. Munteanu Mihaela Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă III
4. Streulea Filip Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă III
5. Vasile Rafael Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă III
6. Ailoaie Ema Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană III
7. Antilică Tudor Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Concursul Național de Geografie „Terra” III
8. Catelina Andreea Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Engleză III
9. Creț Larisa Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană III
10. Dăian Petre-Mihai Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Olimpiada Interdisciplinară Științele Pământului III
11. Dobra Ana-Maria Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană III
12. Dumitru Raul Andrei Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Istorie III
13. Flueraș Tatiana-Mihaela Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba și Literatura Română-secțiunea A III
14. Frățilă Alexia Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană III
15. Goța Alexandru Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană III
16. Hîndorean Rareș Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană III
17. Inurean Darius Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Geografie III
18. Itu Jasmine Maria Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba și Literatura Română-secțiunea A III
19. Lupu Andreea-Elena Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba și Literatura Română-secțiunea A III
20. Muntean David-Cristian Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba și Literatura Română-secțiunea A III

21. Nandrea Iadira-Nicola Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba și Literatura Română-secțiunea A III
Matematică III

22. Negură-Damian Zara Elenia Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Fizică III
23. Nuțu Miruna-Ana Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limbi Clasice-Limba Latină III
24. Oltean Robert-Virgiliu Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Tehnologia Informației-TIC III
25. Păucean Alexandru Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Geografie III
26. Petraș Kevin-Andrei Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Concursul Național de Geografie „Terra” III Matematică III Limba Germană Modernă-A1 III
27. Petru David Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Religie, Cultul Ortodox III
28. Pienariu Ema Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba și Literatura Română-secțiunea A III
29. Popa Alexandru Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană III
30. Mărginean Iosif Cristian Liceul Tehnologic Sebeș Concurs pe Meserii-bucătar III
31. Giurgiu Sara Alisia Școala Gimnazială Petrești Religie, Cultul Alianța Evanghelică III
32. Hondru Alexandra Maria Școala Gimnazială Petrești Religie, Cultul Alianța Evanghelică III
33. Ilașcă Fineas Samuel Școala Gimnazială Petrești Religie, Cultul Alianța Evanghelică III
Limba Germană I

34. Căpățână Tabita Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă II
35. Dărămuș Andreea Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă II
36. Hodoroabă Damaris Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă II
37. Müller Timon Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă II
38. Sandu Celia Alutina Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă II
39. Sârbu Beatrice Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă II
40. Airinei Maria Cristina Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Concursul Național de Geografie „Terra” II
41. Bădilă Timotei-Ilie Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Tehnologia Informației-TIC II
42. Bărăian Adrian-Călin Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Fizică II
43. Bumbu Paul-Cosmin Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Matematică II
44. Blaga Rebeca-Ioana Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Concursul Național de Geografie „Terra” II
45. Ciocea Izabela Elena Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș Limba Rromani II

46. Dărămuș Darius Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Concursul Național „Călători prin Istorie” II
47. Dreghiciu Ana-Maria Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană II
48. Frățilescu Gabriel Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Fizică II
49. Goia Teodora Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană II
50. Ispas Iulia Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană II
51. Leonte Cristina Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba și Literatura Română-secțiunea B-nivel 4 II
52. Liță Naomi Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană II
53. Marinaș Alexandru Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană Modernă-nivel A1 II
54. Mărginean Miriam Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Religie, Cultul Alianța Evanghelică II
55. Muntean Iunia-Tereza Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Tehnologia Informației-TIC II
56. Obreja Filip-Constantin Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Matematică II
57. Puțan Iulia-Nicoleta Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Fizică II
58. Puțan Andrei Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană II
59. Sava Roxana Daniela Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Engleză II
60. Ștefan Maria Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Concursul Național „Memoria Holocaustului” II
61.
Tărâță Victor Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Concursul Național „Memoria Holocaustului” II
Geografie II
62. Tomoioagă Cristian-Ioan Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Informatică II
63. Virca Maria Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Concursul Interdisciplinar de Limba și Literatura Română și Religie-Cultură și Spiritualitate Românească II
64. Voina Andreea Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Religie, Cultul Ortodox II
65. Bogdan Răzvan Liceul Tehnologic Sebeș Concurs pe Meserii-bucătar II
66. Ilașcă Alvaro Liceul Tehnologic Sebeș Religie, Cultul Alianța Evanghelică II
67. Klett Ana-Maria Liceul Tehnologic Sebeș Tehnologii, Industrie Textilă și Pielărie II
68. Șuldac Denis Liceul Tehnologic Sebeș Tehnologii, Industrie Textilă și Pielărie II
69. Mohanu Crina Liceul Tehnologic Sebeș Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” II
70. Matiescu Andreea Liceul Tehnologic Sebeș Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” II

71. Besoi Diana Liceul Tehnologic Sebeș Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” II
72. Susan Ioana Liceul Tehnologic Sebeș Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” II
73. Petrifălean Anamaria Liceul Tehnologic Sebeș Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” II
74. Muratore Paula Liceul Tehnologic Sebeș Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” II
75. Puțan Delia Liceul Tehnologic Sebeș Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” II
76. Sărăcită Mădălina Liceul Tehnologic Sebeș Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” II
77. Brașoveanu Maria Patricia Școala Gimnazială număr 2 Sebeș Limba Engleză II
78. Bădilă Flavius Daniel Școala Gimnazială Petrești Religie, Cultul Alianța Evanghelică II
79. Ilașcă Ruben Javier Școala Gimnazială Petrești Religie, Cultul Alianța Evanghelică II
80. Irimie Delia Școala Gimnazială Petrești Religie, Cultul Alianța Evanghelică II
81. Jurju Antonia Școala Gimnazială Petrești Concursul Național de Geografie „Terra” II
82. Șuteu Rahela Ani Școala Gimnazială Petrești Religie, Cultul Alianța Evanghelică II
83. Țâmpea Andrei Școala Gimnazială Petrești Concursul Național „Călători prin Istorie” II
84. Schiau Paul Școala Gimnazială Petrești Concursul Național „Călători prin Istorie” II
85. Ghenescu Silvana Maria Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș Limba Franceză II

86. Pleșa Ioana Liceul German Sebeș Matematică I
87. Dobra Victor Liceul Tehnologic Sebeș Matematică I
88. Zoicaș Tudor Liceul Tehnologic Sebeș Matematică I
89. Berghian Sara Școala Gimnazială număr 2 Sebeș Matematică I
90. Căta Iustin George Școala Gimnazială număr 2 Sebeș Matematică I
91. Cosma Vlad Școala Gimnazială număr 2 Sebeș Matematică I
92. Dragomirescu Horea Școala Gimnazială număr 2 Sebeș Matematică I
93. Drăguș Nicolae Școala Gimnazială număr 2 Sebeș Matematică I
94. Micu Răzvan Școala Gimnazială număr 2 Sebeș Matematică I
95. Negură Damian Eric Nicolas Școala Gimnazială număr 2 Sebeș Matematică I
96. Biriș Alexandra Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș Matematică I
97. Cândroiu Ana-Maria Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș Matematică I
98. Cîndescu Rareș Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș Matematică I
99. Marin George Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș Matematică I
100. Băbuț Vasile Alexandru Școala Gimnazială Petrești Concursul Național „Călători prin Istorie” I
101. Boroica Tudor Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Concursul Național „Memoria Holocaustului” I
102. Belciu Carla Maria Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Concursul Național de Geografie „Terra” I
103. Puia Timotei Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Concursul Național de Geografie „Terra” I

104. Bena Răzvan-Ioan Liceul German Sebeș Limba și literatura Română I
105.
Cetean Fakner Nikola-Bianca Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă I
Limba și Literatura Română I
106. Dondea Maniu David Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă I
107. Pintilii Denisa Nicola Liceul German Sebeș Limba și Literatura Română I
108. Prunoiu Alessandro Liceul German Sebeș Limba și Literatura Română I
109. Răulea Daria Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă I
110. Rotaru Tudor Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă I
111. Șuteu Tamara Mihaela Liceul German Sebeș Religie, Cultul Alianța Evanghelică I
112. Șuteu Mihai David Liceul German Sebeș Religie, Cultul Alianța Evanghelică I
113. Șuteu Isaac Victor Liceul German Sebeș Religie, Cultul Alianța Evanghelică I
114. Thiess Timon Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă I
115. Thiess Julia Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă I
116. Bota Viviana Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Engleză I
117. Căta Ioana Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limbi Clasice-Limba Latină I
118. Ilașcă Patricia Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Religie, Cultul Alianța Evanghelică I
119.
Lorintz Alexandru
Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș
Matematică I
Limba și Literatura Română-secțiunea B I
120. Marian Vlad-Ioan Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Matematică I
121. Mitucă Miruna Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană Modernă I
122. Popa Iulia Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană Modernă I
123. Popescu Melania Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană Modernă I
124. Pușcaș Tia Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană Modernă I
125. Grosu Oana Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană I
126. Rotta Sorana Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba și Literatura Română-secțiunea A I
127. Șuteu Rebeca Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Religie, Cultul Alianța Evanghelică I
128. Tomoioagă Cristian-Ioan Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Matematică I
129. Cibu Andrei Liceul Tehnologic Sebeș Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice: Industrie Textilă și Pielărie I
130. Mihai Alberto Eduardo Liceul Tehnologic Sebeș Limbi Romanice-Limba Spaniolă I
131. Șușu Emanuela Liceul Tehnologic Sebeș Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice: Industrie Textilă și Pielărie I
132. Panțiuru Alexandra Școala Gimnazială număr 2 Sebeș Religie, Cultul Ortodox I
133. Chicea Mihai Danil Școala Gimnazială Petrești Limba Germană Modernă I
134. Stănilă Alexandra Andreea Școala Gimnazială Petrești Religie, Alianța Evanghelică I

135. Dobra Nicolae Alexandru Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Fizică III
136. Horvath Mark Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană Modernă III
137. Crintea Maria Mălina Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană Modernă M
138. Tărîță Victor Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Geografie M
139. Vilichi Dan Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Geografie M
140. Irimie Iunia Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Tehnologia Informației-TIC M
141. Bărăian Adrian-Călin Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Tehnologia Informației-TIC III
142. Bădilă Timotei-Ilie Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Tehnologia Informației-TIC III
Limba și Literatura Română-secțiunea B M
143. Iftime Paulescu Alessia Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba și Literatura Română-secțiunea A M
144. Voina Andreea Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Religie, Cultul Ortodox M
145. Șerban Gabriela Ramona Liceul Tehnologic Sebeș Limbi Romanice-Limba Italiană II

Profesorii premiați

1. Galiș Daniela Liceul Tehnologic Sebeș-Grădinița cu Program Prelungit număr 2 Premiul Special
2. Corina Corpodean Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș-Grădinița cu Program Normal număr 6 Premiul Special
3. Rablou Claudia Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș-Grădinița cu Program Normal Lancrăm Premiul Special
4. Delean Carmen Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș-Grădinița cu Program Normal număr 8 Premiul Special
5. Mirion Ana Școala Gimnazială Petrești-Grădinița cu Program Normal Petrești Premiul Special

6. Răulea Delia Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă III, II
7. Arsu Narcisa Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba și Literatura Română-secțiunea A III
8.
Bârsan Ioan
Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Olimpiada Internațională Științele Pământului III
Fizică II

9.

Bulbucan Mioara

Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Concursul Național de Geografie „Terra” I, II, II, III, III
Geografie II
Olimpiada Interdisciplinară Științele Pământului III
10. But Georgeta Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba și Literatura Română-secțiunea A III
Limba și Literatura Română-secțiunea B, nivel 4 II
11. Dobromir Mihaela Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limbi Clasice-Limba Latină III
12. Drăghiță Marcela Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Olimpiada Interdisciplinară Științele Pământului III
13. Drăguș Daniela Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Tehnologia Informației-TIC III, II, II
14. Dreghiciu Lucia Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Engleză III
15. Dumitraș Dan Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Istorie III
16. Elekes Daniela Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană III
17. Fântână Ana Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Religie, Cultul Ortodox III, II
18. Grosu Monica Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba și Literatura Română-secțiunea A III
19. Lorintz Liliana Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Matematică III, II
20. Mihu Anca Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Matematică III, II
21. Mihu Rodica Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Fizică III, II, II
22. Mucenicu Adina Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană III, II, II

23. Mucsi-Amariței Andreea Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană III, III, II Limba Germană Modernă-nivel A1 III, II
24. Obreja Adriana Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba și Literatura Română-secțiunea A III, III
25. Popa Dina Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Olimpiada Interdisciplinară Științele Pământului III
26. Suciu Roxana Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană III, III, III, II, II
27. Ștef Vasile Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Geografie III, III
28. Vesa Nadia Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba și Literatura Română-secțiunea A III
29. Dumitrașcu Ștefan Liceul Tehnologic Sebeș Concurs pe Meserii-bucătar III, II
30. Todoran Ovidiu Liceul Tehnologic Sebeș Concurs pe Meserii-bucătar III, II
31. Han Simona Liceul Tehnologic Sebeș
Școala Gimnazială Petrești
Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Religie, Alianța Evanghelică III, III, III, II, II, II,II, II

32. Barbu Ioana Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Engleză II
33. Damian Elena Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Concursul Național „Călători prin Istorie” II
Concursul Național „Memoria Holocaustului” II, I
34. Muntean Marius Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Informatică II
35. Petru Valentin Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Concursul Interdisciplinar de Limba și Literatura Română și Religie-Cultură și Spiritualitate Românească II
36. Sântimbrean Anca Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Concursul Interdisciplinar de Limba și Literatura Română și Religie-Cultură și Spiritualitate Românească II
37. Ursu Lidia Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș Limba Rromani II
38. Cîmpean Didina Liceul Tehnologic Sebeș Tehnologii, Industrie Textilă și Pielărie II, II
39. Stanciu Adina Mixandra Liceul Tehnologic Sebeș Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” II
40. Cîmpean Mirela Ionela Liceul Tehnologic Sebeș Concursul Național „Târgul Firmelor de Exercițiu Rivulus Dominarum Tineret” II
41. Iftimie Paulescu Iulia Școala Gimnazială număr 2 Sebeș Limba Engleză II
42. Cibu Maria Școala Gimnazială Petrești Concursul Național de Geografie „Terra” II
43. Cosma Cornelia Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș Limba Franceză II

44. Neagu Ioana Liceul German Sebeș Matematică I
45. Adam Constantin Liceul Tehnologic Sebeș Matematică I
46. Irimie Petronela Liceul Tehnologic Sebeș Matematică I
47. Bucaciu Felicia Școala Gimnazială număr 2 Sebeș Matematică I
48. Lazăr Maria Școala Gimnazială număr 2 Sebeș Matematică I, I, I
49. Stănilă Laura Școala Gimnazială număr 2 Sebeș Matematică I, I, I
50. Chirilă Lidia Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Sebeș Matematică I, I, I, I
51. Dărămuș Gheorghe Școala Gimnazială Petrești Concursul Național „Călători prin Istorie” I

52. Bădescu Lacrima Johanna Liceul German Sebeș Limba și Literatura Română I
53. Bota Violeta Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă I
54. Cojocaru Mioara Liceul German Sebeș Limba și Literatura Română I
55. Răulea Delia Liceul German Sebeș Limba Germană Maternă I
56. But Georgeta Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba și Literatura Română-secțiunea A I
57. Dobromir Mihaela Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limbi Clasice-Limba Latină I
58. Dreghiciu Lucia Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Engleză I
59. Lorintz Liliana Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Matematică I
60. Mihu Anca Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Matematică I
61. Mucenicu Adina Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană Modernă I
62. Obreja Adriana Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba și Literatura Română-secțiunea B I
63. Todor Petru Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Matematică I
64. Elekes Daniela Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană I
65. Cîmpean Didina Liceul Tehnologic Sebeș Olimpiada Națională de Discipline Tehnologice: Industrie Textilă și Pielărie I
66. Modoeanu Lucia Liceul Tehnologic Sebeș Limbi Romanice-Limba Spaniolă I
67. Nistor Simona Școala Gimnazială număr 2 Sebeș Religie, Cultul Ortodox I
68. Botta Annemarie Școala Gimnazială Petrești Limba Germană Modernă I
69. Han Simona Școala Gimnazială Petrești Religie, Cultul Alianța Evanghelică I

70. Bârsan Ioan Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Fizică III
71. Suciu Roxana Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană Modernă III
72. Mucsi-Amariței Andreea Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba Germană Modernă M
73. Bulbucan Mioara Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Geografie M
74. Ștef Vasile Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Geografie M
75. Drăguș Daniela Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Tehnologia Informației-TIC III
76. Vesa Nadia Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba și Literatura Română-secțiunea A M
77. Grosu Monica Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Limba și Literatura Română-secțiunea B M
78. Fântână Ana Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș Religie, Cultul Ortodox M
79. Munteanu Anca Mihaela Liceul Tehnologic Sebeș Limbi Romanice-Limba Italiană II

224 elevi+profesori premiați:

-145 elevi premiați (104 de Primăria și Consiliul Local al Municipiului Sebeș, 41 de Consiliul Județean).

-79 profesori premiați (51 de Primăria și Consiliul Local al Municipiului Sebeș, 28 de Consiliul Județean).

 [nggallery id=7477]

Publicitate

Ştirea zilei

Moș Ion Roată și Unirea – cum s-a făcut Mica Unire de la 1859 sau povestea ţăranului „cu un car de minte”

Publicat

în

Moș Ion Roată și Unirea – cum s-a făcut Mica Unire de la 1859 sau povestea ţăranului „cu un car de minte”

Mos Ion Roată si Unirea din 24 ianuarie 1859 rezumat. La 1857, pe când în Iași ferbea Unirea, boierii moldoveni liberali, ca de-alde Costache Hurmuzachi, M. Kogălniceanu și alții, au găsit cu cale să cheme la Adunare și câțiva țărani fruntași, câte unul din fiecare județ, spre a lua și ei parte la facerea acestui măreț și nobil act național. Cum au ajuns țăranii în Iași, boierii au pus mână de la mână, de i-au ferchezuit frumos și i-au îmbrăcat la fel, cu cheburi albe și cușme nouă, de se mirau țăranii ce berechet i-a găsit. Apoi, se zice că i-ar fi dat pe sama unuia dintre boieri să le ție cuvânt, ca să-i facă a înțelege scopul chemării lor la Iași.

Citeşte şi: 24 ianuarie 1859: Mica Unire – Unirea Principatelor Române sub Alexandru Ioan Cuza

– Oameni buni, știți pentru ce sunteți chemați aici, între noi? zise boierul cu blândeță.

– Vom ști, cucoane, dacă ni-ți spune, răspunse cu sfială un țăran mai bătrân, scărpinându-se în cap.

Electrica Furnizare Discount

– Apoi, iaca ce, oameni buni: de sute de ani, două țări surori, creștine și megieșe, Moldova noastră și Valahia sau Țara Muntenească, de care poate-ți fi auzit vorbindu-se, se sfâșie și se mănâncă între dânsele, spre cumplita urgie și peire a neamului românesc. Țări surori și creștine, am zis, oameni buni; căci, precum ne închinăm noi, moldovenii, așa se închină și frații noștri din Valahia. Statura, vorba, hrana, îmbrăcămintea și toate obiceiurile câte le avem noi le au întocmai și frații noștri munteni. Țări megieșe, am zis, oameni buni; căci numai pârăuașul Milcov, ce trece pe la Focșani, le desparte. “Să-l secăm dar dintr-o sorbire” și să facem sfânta Unire, adică înfrățirea dorită de strămoșii noștri, pe care ei n-au putut s-o facă în împrejurările grele de pe atunci. Iaca, oameni buni, ce treabă creștinească și frumoasă avem de făcut. Numai Dumnezeu să ne-ajute! Înțeles-ați, vă rog, oameni buni, pentru ce v-am chemat? Și dacă aveți ceva de zis, nu vă sfiiți; spuneți verde, moldovenește, ca la niște frați ce vă suntem; că de-aceea ne-am adunat aici, ca să ne luminăm unii pe alții și Dumnezeu să ne lumineze pe toți cum a ști el mai bine!

– Înțelegem, cucoane, așa a fi, răspunseră câțiva țărani mai rușinoși; că, dă, nu-ți ști dumnevoastră ce-i pe lume, noi, țărănimea de la coarnele plugului, avem să știm ce-i bine și ce-i rău?

– Ba eu, drept să vă spun, cucoane, n-am înțeles! cică zise cu îndrăzneală unul dintre țărani, anume Ion Roată. Ș-apoi, chiar dacă ne-am pricepe și noi la câte ceva, cine se mai uită în gura noastră? Vorba ceea, cucoane: “Țăranul, când merge, tropăiește, și când vorbește, hodorogește”, să ierte cinstită față dumnevoastră. Eu socot că treaba asta se putea face și fără de noi; că, dă, noi știm a învârti sapa, coasa și secera, dar dumnevoastră învârtiți condeiul și, când vreți, știți a face din alb negru și din negru alb… Dumnezeu v-a dăruit cu minte ca să ne povățuiți și pe noi, prostimea…

Citește și: Unirea cea mică de la 1859, un prim pas spre Marea Unire de la 1918

– Ba nu, oameni buni; s-a trecut vremea aceea, pe când numai boierii făceau totul în țara aceasta ș-o storceau după plac. Astăzi toți, de la vlădică până la opincă, trebuie să luăm parte la nevoile și la fericirea țării. Muncă și câștig, datorii și drepturi pentru toți deopotrivă.

Le spuse boierul apoi despre originea românilor, cum și de cine au fost ei aduși pe aceste locuri; despre suferințele lor și cum au ajuns a fi dezbinați și împrăștiați prin alte țări. Le dă el pilde câte și mai multe: cu smocul de nuiele, cu taurii învrăjbiți și, în sfârșit, se silește bietul creștin din răsputeri a-i face să înțeleagă care sunt roadele binefăcătoare ale Unirii, aducându-le aminte că tot “pentru unirea tuturor” se roagă și sfânta biserică, în toate zilele, mai bine de 1.850 de ani.

– Ei, oameni buni, cred că acuma ați priceput!

– Priceput, cucoane, cât se poate de bine, răspunseră mai toți. Dumnezeu să vă ajute la cele bune!

– Ba eu tot nu, cucoane, răspunse moșul Ion Roată.

– Dumnezeu să mă ierte, moș Ioane, dar dumneta, cum văd, ești cam greu de cap; ia haidem în grădină, să vă fac a înțelege și mai bine. Moș Ioane, vezi colo, în ogradă la mine, bolovanul cel mare?

– Îl vedem, cucoane.

– Ia fă bine și adă-l ici, lângă mine, zise boierul, care ședea acum pe un jilț în mijlocul țăranilor.

– S-avem iertare, cucoane, n-om putea, că doar acolo-i greutate, nu șagă.

– Ia cearcă și vezi.

Moș Roată se duce și vrea să ridice bolovanul, dar nu poate.

Citește și: Reformele lui Alexandru Ioan Cuza și Unirea Principatelor Române din 24 ianuarie 1859

– Ia du-te și dumneta moș Vasile, și dumneta, bade Ilie, și dumneta, bade Pandelachi.

În sfârșit, se duc ei vro trei-patru țărani, urnesc bolovanul din loc, îl ridică pe umere și-l aduc lângă boier.

– Ei, oameni buni, vedeți? S-a dus moș Ion și n-a putut face treaba singur; dar când v-ați mai dus câțiva într-ajutor, treaba s-a făcut cu ușurință, greutatea n-a mai fost aceeași. Povestea cântecului:

Unde-i unul nu-i putere,

La nevoi și la durere;

Unde-s mulți, puterea crește,

Și dușmanul nu sporește.

Așa și cu Unirea, oameni buni! Credeți dumnevoastră că, de-a ajuta Dumnezeu a se uni Moldova cu Valahia avem să fim numai atâția? Frații noștri din Transilvania, Bucovina, Basarabia și cei de peste Dunărea, din Macedonia și de prin alte părți ale lumii, numai să ne vadă că trăim bine, și ei se vor bucura și ne vor iubi, de n-or mai îndrăzni dușmanii, în vecii vecilor, a se lega de români. D-apoi frații noștri de sânge: franțujii, italienii, spaniolii și portughezii, ce așteapt? La orice întâmplare, Doamne ferește, stau gata să-și verse sângele pentru noi… Unirea face puterea, oameni buni. Ei, acum cred c-ați înțeles și răsînțeles.

Citește și: 24 ianuarie: Mica Unire şi ziua lui Badea Cârţan, un dac coborât de pe Columnă, zi cu dublă semnificație

– Ba eu unul, să iertați dumnevoastră, cucoane, încă tot n-am înțeles, răspunde moș Roată.

– Cum se face asta, moș Ioane? Mai bine ce v-am tălmăcit, și un copil putea să înțeleagă.

– Mai așa, cucoane, răspunseră ceilalți.

– Moș Ioane, zise acum boierul, cam tulburat de multă oboseală, ia spune dumneta, în legea dumitale, cum ai înțeles, cum n-ai înțeles, de când se face atâta vorbă; să auzim și noi!

– Dă, cucoane, să nu vă fie cu supărare, dar de la vorbă și până la faptă este mare deosebire… Dumnevoastră, ca fiecare boier, numai ne-ați poruncit să aducem bolovanul, d-ar n-ați pus umărul împreună cu noi la adus, cum ne spuneați dinioarea, că de-acum toți au să ieie parte la sarcini: de la vlădică până la opincă. Bine-ar fi dac-ar fi așa, cucoane, că la războiu înapoi și la pomană năvală, parcă nu prea vine la socoteală… Iar de la bolovanul dumnevoastră am înțeles așa: că până acum noi, țăranii, am dus fiecare câte-o peatră mai mare sau mai mică pe umere; însă acum suntem chemați a purta împreună tot noi, opinca, o stâncă pe umerele noastre… Să dea Domnul, cucoane, să fie altfel, că mie unuia, nu mi-a păra rău.

La aceste vorbe, țăranii ceilalți au început a strânge din umere, a se uita lung unul la altul și a zice:

– Ia, poate că și Roată al nostru să aibă dreptate!

Iar boierul, luându-i înainte cu glume, a înghițit gălușca și a tăcut molcum.

De Ion Creangă

În fiecare an, elevii primesc ca și teme, scrierea unor referate cu ”Moș Ion Roată și Unirea”, pentru a se familiariza cu povestirea. Redactarea unui referat ”Moș Ion Roată și Unirea” ajută elevul să învețe povestea cu tâlc, scrisă de Ion Creangă.

Unirea cea Mică de la 1859 și reformele lui Alexandru Ioan Cuza au fost un prim pas, extrem de important pentru Marea Unire de la 1918.

Citește mai mult

Ştirea zilei

Consiliul Județean Alba se pregătește pentru revizia de vară a drumurilor: Licitația în valoare de peste 29 de milioane de lei, lansată în SEAP

Publicat

în

Consiliul Județean Alba se pregătește pentru revizia de vară a drumurilor: Licitația în valoare de peste 29 de milioane de lei, lansată în SEAP

Consiliul Județean Alba se pregătește din timp pentru lucrările de întreținere curentă, periodică și reparații curente pe timp de vară, pe drumurile județene aflate în administrare și alocă peste 29 de milioane de lei pentru aceasta.

Consiliul Județean Alba a lansat recent în Sistemul Electronic de Achiziții Publice o licitație pentru lucrări de întreținere curentă, periodică și reparații curente pe timp de vară pe drumurile județene.

Valoarea totală estimată este de 29.532.113,99 de lei, fără TVA.

Electrica Furnizare Discount

Potrivit caietului de sarcini acordul cadru de lucrări “întreținere curentă, periodică și reparații curente pe timp de vară, pe drumurile județene din județul Alba ” cuprinde categorii de lucrări de întreținere curentă și periodică conform Normativului privind întreținerea și repararea drumurilor publice, indicativ AND nr.554/2002 și anume:

Lot 1:

o Reparații cu frezare
o întreținere drumuri pietruite scarificare și reprofilare
o întreținere drumuri pietruite prin scarificare și adaos material pietros Tratare burdușiri-îmbrăcăminți asfaltice
o Aducere la profil acostamente prin completare cu balast
o Covoare bituminoase BA 16-4 cm grosime
o Strat de legătură din binder de criblură BAD22,4-6 cm o Strat antifisură la îmbrăcăminți asfaltice
o Anrocamente
o întreținere periodică drumuri pietruite
o Aducere la cotă cămine – capac și rame beton noi
o Aducere la cotă cămine – capac și rame beton refolosite

Lot 2:

o Asigurarea scurgerii apelor prin reparații șanțuri betonate
o Asigurarea scurgerii apelor-rigolă prefabricată nouă
o Parapet metalic flexibil (lisă + stâlp)
o Parapet cu fundație continua – tronson L=5 m
o Șanțuri betonate – 1 tronson=3m
o Ziduri de sprijin și căptușire
o întreținere periodică poduri, podețe

Lot 3:

o Aducere la profil acostamente prin tăiere manuală și mecanică
o întreținere platformă drum
o Asigurarea scurgerii apelor prin curățire șanțuri, rigole, canale și podețe o Asigurarea scurgerii apelor prin curățire rigole carosabile

Citește mai mult

Ştirea zilei

Și-au bătut vecinul pentru bani de băutură, în scara unui bloc din Alba: Ce pedeapsă au primit agresorii, tată și fiu

Publicat

în

Și-au bătut vecinul pentru bani de băutură, în scara unui bloc din Alba: Ce pedeapsă au primit agresorii, tată și fiu

Un bărbat din Cugir a trecut prin clipe de groază, anul trecut, după ce a fost bătut crunt de vecinul său pentru că nu i-a dat destui bani de bere.

În actul de sesizare s-a arătat că la data de 8 iunie 2021, în intervalul orar 05.45-05.50, în timp ce persoana vătămată C. C. se deplasa spre domiciliul său din Cugir,la intrarea în scara blocului, a fost abordată de către vecinii săi, inculpații A. A. și fiul acestuia B. B. B., acesta cerându-i bani să-și cumpere o bere, persoana vătămată intenționând să-i dea acestuia suma de 3 lei compusă din monede de 50 de bani fiecare, însă, pentru a o determina să le dea o sumă mai mare de bani, inculpatul A. A. a lovit-o pe aceasta de mai multe ori cu pumnul în față și spate.

Pe fondul temerii create de loviturile primite, persoana vătămată a scos din buzunar portmoneul, l-a deschis, moment în care inculpatul A. A. i l-a smuls din mână, i-a sustras din acesta suma de aprox.500 lei, iar în timp ce victima se retrăgea spre apartamentul său situat la parterul blocului, același inculpat i-a aplicat mai multe lovituri cu palma peste cap, totodată amenințând-o cu moartea dacă va sesiza fapta poliției, cauzându-i astfel leziuni traumatice ce au necesitat pentru vindecare 7-8 zile de îngrijiri medicale, iar inculpatul B. B. B., care nu a lovit victima dar care a ajutat și a asistat la comiterea faptei, a primit banii sustrași de numitul A. A., folosind parte din aceștia la magazinul Profi SRL din Cugir.

Electrica Furnizare Discount

După achiziționarea produselor din respectivul magazin – inclusiv bere, inculpații s-au întors la locul comiterii faptei să consume băutura alcoolică, respectiv în fața blocului de domiciliu, unde au fost depistați de organele de poliție și conduși la sediu, asupra inculpatului B. B. B. fiind găsită suma de 109, 50 lei.

Inculpatul A. A. a fost condamnat la pedeapsa de 2 ani și 3 luni închisoare cu executare, pentru comiterea infracțiunii de tâlhărie în stare de recidivă postexecutorie, iar fiul său la pedeapsa de 1 an și 6 luni închisoare cu suspendare.

Sentința nu este definitivă, putând fi atacată cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea hotărârii pentru inculpați, persoana vătămată și pentru procuror.

Citește mai mult

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Știrea Ta

Politică Administrație

Sport

Monden

Opinii Comentarii

Articole Similare