Ziarul Unirea

Foştii democrat-liberali sunt rechemaţi în partid. Cap de listă – Clement Negruţ

Democrat-liberalii din Alba au început să strângă rândurile pentru alegerile de anul viitor. Ion Dumitrel, prim-vicepreşedinte al PDL Alba şi preşedinte al Consiliului Judeţean, a anunţat că a început o campanie internă în partid de apropiere a foştilor şi actualilor membri, cap de listă fiind deputatul Clement Negruţ, proaspăt demisionar din PDL. „Vrem să deschidem partidul către oameni care chiar doresc să facă o politică autentică de dreapta. Pe această direcţie vom pregăti şi alegerile din 2012, cele locale şi cele generale. Dumitrel crede că locul lui Clement Negruţ este în PDL şi că demisia acestuia din urmă cu două săptămâni a fost doar o chestiune de orgoliu, motiv pentru care tatonările pentru readucerea deputatului în sânul fostului partid sunt în plină desfăşurare în această perioadă. „Ultima dată când am vorbit cu Negruţ i-am spus că locul lui este aici. El nu se poate manifesta în nicio altă parte decât în PDL şi i-am spus că nici alţi colegi care au plecat de la noi nu se simt foarte bine unde, chipurile, au fost primiţi şi i-am mai spus să facă gestul pe care l-a făcut acum 16 ani, şi anume de a-şi face cerere de înscriere în partid. Locul fiecărui membru fost PDL după mine este aici, în partid. Toţi foştii membri PDL să se gândească bine şi cred că cel mai bine se pot manifesta aici, şi sunt exemple multe. Aşa cum am susţinut şi în faţa Biroului Permanent Judeţean, toţi foştii membri PDl trebuie să revină în PDL”, a declarat Ion Dumitrel în cadrul cele mai recente conferinţe a partidului. El a fost mai rezervat când a fost întrebat dacă şi Călin Potor ar trebui să revină în partid, spunând: „Eu nu ştiu cât de bine se simte Călin Potor în PNL şi nu vreau să-i fac vreun rău să spun mai mult, rău în sensul că dacă mi-aş permite să spun ce gândesc nu l-ar avantaja în interiorul PNL şi nu rău în sensul să spun ceva compromiţător despre el”. De asemenea, prim-vicepreşedintele Ion Dumitrel a primit mandat din partea colegilor să-i împace pe viceprimarul şi primarul din Sebeş, între care neînţelegerile datează de mai bine de un an şi impietează grav asupra funcţionării administrative. „Va trebui să ne ocupăm ca şi la Sebeş să strângem rândurile şi să redevenim aceeaşi organizaţie tare care am fost”, a precizat Dumitrel care a spus, de asemenea că, din punctul său de vedere, Mugurel Sârbu este viitorul primar al Sebeşului şi din 2012.
Ioana PITICARIU

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 1.156 de cazuri noi de coronavirus în România, în ultimele 24 de ore: 101 decese și 919 de persoane internate la ATI

Marți, 11 mai 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

21 Comentarii

ionica 14 martie 2011 at 0:30

Pe mine de ce nu ma chiama inapoi? Io cu ceam gresit?

Horea 14 martie 2011 at 11:51

Cu ce-ai gresit?
Sunt foarte clare greselile:
1. cheama –> in loc de chiama
2. ce-am –>in loc de ceam
Pentru asta nu te „chiama”!

ionica 14 martie 2011 at 14:41

Bine ca esti tu destept.

Maria 14 martie 2011 at 1:05

Suntem peeeeniiiiibiiiiili! Partidul asta nu mai are multe sanse in Alba. Pai dupa ce ne-au tras-o pe unde au putut acum ii chemam inapoi. Ne meritam soarta! Sa vina! Asa o sa putem sa aratam ca suntem cu adevarat masochisti.

gigi duru 14 martie 2011 at 6:11

mai maria de ce nu stai tu prin cluburi si faci o muita?politica nu e de tine.esti tinerica si ovidel nu te poate invata nimic.pe centura,papusa!

MIRCEA TRIFU 14 martie 2011 at 2:40

Si eu as vrea in p.d.l.Ba chiar ma gindeam sa invitam pe toata lumea care n-a apucat la plasa cu bunatati.Acum ar fi momentul sa ne napustim toti in partidul asta si sa ne guduram ca si cateii poate,poate ne mai da macar un pic din ultimele firmituri.Si cred ca anul viitor n-ar fi rau sa luam pe noi toate retrocedarile ilegale de terenuri si concesionarile frauduloase ca sa salvam imaginea CONDUCATORILOR IUBITI..Ar fi un gest istoric mai ale ca oricum va fi anul 2012,nu-i asa??

MIRCEA TRIFU 14 martie 2011 at 2:47

CEEA ce cred catrebuie facut ar fi ,in primul rand,o ancheta obiectiva de catre procuratura vis-a-vis de licitatiile atribuite politic in ultimii 5-6 ani si pentru toate atribuirile de teren in baza legii 18.Promit sa ma ocup personal de asta..Recomandarea mea prieteneasca pentru toti smenarii cu cravata de la primarie este sa paraseasca tara cit mai repede pentru ca anul viitor ar putea fi prea tirziu si vorba aia ,este pacat de copii sa traiasca toata viata cu gindul ca au avut parinti infractori..

rosca 14 martie 2011 at 8:26

La Sebes nu veti mai avea NICI O TRECERE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nicu 14 martie 2011 at 11:25

Dupa cum vedeti, acesi oameni nu se gandesc la cei care i-au ales, Dumitrel declara ca vrea sa stranga randuriile si se pregateste pentru alegeriile din 2012. Asta inseamna ca in urmatoarea perioada functia lui se va gasi pe locul 2 iar organizarea partidului va fi pe locul 1.
Nu pot sa concep ideea ca dupa ce ai plecat de la PD-L sa te intorici la PD-L doar pentru ca iti va sopti Dumitrel lucruri frumoase, sau te va amagi cu promisiuni. Cu atat mai mult nu cred ca Negrut se va intoarce in acest partid, pentru ca pana acum a dovedit ca este un om de cuvant. Cat despre Sebes…impacare? Nu prea cred…Mugurel e un om mult prea destept ca sa accepte sa mai iese in strada alaturi de Bogdan! Are si el demnitatea lui!
Multumesc!

costelus2011 14 martie 2011 at 11:26

Dumitrel se poate manifesta foarte bine pe drumul juetean care merge la Mogos dar si ma bine pe cel de la Aiud la Ponor, spre Rosia de Secas, spre Sacasel iar domnului Potor si Negrut le doresc o intoarcere falnica in pdl la Hava acum proaspat instruit la intalnirea cu „BASE”.

Calin Potor 14 martie 2011 at 16:20

Nu mor caii cand vor cainii, spune o vorba din popor. Dumitrel nu are ce sa mai vorbeasca la conferintele de presa ale pdl. Ma intorc in pdl doar daca azi pleaca Basescu de la Cotroceni, Boc-Udrea de la guvernare, Dumitrel pleaca cu Hava si Peres in pensie si pdl trece in opozitie acolo unde le e locul! Sa nu sufere dragul de Dumitrel pentru mine ca o duc greu la pnl !!! Ma simt bine merci aici si nu duc dorul nimanui !!! Costelus2011 nu astepta „intoarceri falnice” de la mine in urmatorii 500 de ani nici la Hava si nici in pdl.

Horea 14 martie 2011 at 20:07

N-am inteles, cine-i calul (din acea vorba populara)?!

Horea 14 martie 2011 at 20:16

……………………

TARANU 14 martie 2011 at 12:35

la sebes o sa mai iasa primar mugurel, cand o sa vada bunicul meu (defunct) centura !!!

Gogu 14 martie 2011 at 12:45

Sa vezi de va iasa chelnerul Primar in Sebes, ca o sa regretati vremurile lui Mugurel cu varf si indesat. La cat de flamand si hapsan e singur mareste debitul la formaldehida daca comisionul e pe masura.

anamaria 14 martie 2011 at 19:59

trebuie sa vedem si lucrurile bune care s-au intamplat in tara…ca vom iesi din criza, e o certitudine, o spun toti analistii…iar lucrul acesta se datoreaza si masurilor dure luate de guvern…masuri care trebuiau luate mai demult, dar atunci nu aveau curajul necesar sa faca acest lucru guvernantii…cred ca ar trebui sa criticam mai putin si sa facem mai mult, sa fim constiinciosi fiecare la locul lui de munca, sa ne vedem de treaba si sa ne preocupe politica mai putin,,,are cine sa o faca…cred ca ar trebui sa fim mandrii ca avem un oras minunat cu oameni deosebiti…

simi 14 martie 2011 at 20:20

aici aveti dreptate dintro organizatie beton sa ales prafu,mai pe scurt vati batut joc si de voi,da si de alegatori

gigel 14 martie 2011 at 21:25

domnule deputat Calin Potor aveti biroul Parlamentar visavi de Directia Agricola mai feceti o vizita doamnei Carmen MORARIU , poate va ajuta si pe dv cu un proiect de finantare daca tot ati fost la PDL. Noi muritori de rind nu avem acces la aceste fonduri la APDRP ALBA Daca sunteti in opozitie de ce nu ridicati problemea schimbari acestei infractoare din functia de director al agentiei. S-au facut bublice prin mas media abuzuri de proecte eligibile,pentru pdl si udmr iar pentru cei care corespund din punct de vedere al punctajului nu se aproba proectele. De ce nu luati atitudine Asteptati toti alegerile din 2012 cine credeti ca va mai fi fraierit..

Calin Potor 14 martie 2011 at 21:43

Va astept cu date concrete la birou. De ce sa nu?(pentru schimbare si nu pentru un proiect de finantare pentru mine). Impreuna luam atitudine!

gigel 15 martie 2011 at 7:55

Domnule deputat luati legatura cu domnul Hantulescu de la cotidianul Unirea care va poate aduce probe si sa fim contactati toti cu proectele neeligibile. Daca sunteti din Alba cred ca cititi ziarul Unirea , unde au fost publicate cazul de la Dostat.MESENTEA,Cazul cu cetateanu care a ars dosarul de finantare si a fost batjocorit de cei de la OJPDRP Alba.

costelus2011 15 martie 2011 at 8:33

Am publicat si eu o scrisore deschisa domnului Potor in primavara anului 2009 atunci cand dansul era pe post de POTORINA si nu am primit pana acum nici un raspuns… probabil in 2012… dar atunci nu vor mai fi carburanti