Final Four-ul Ligii Europei Centrale, la Brașov! În sferturile de finală ale Cupei României, vineri, la Sf. Gheorghe, CSU Alba Iulia – CSM Satu Mare
După o pauză competițională de aproape o lună (ultimul joc în 27 ianuarie, 86-88, cu ICIM Arad), CSU Alba Iulia, penultima clasată în ierarhia Ligii Naționale de baschet feminin, după startul complet ratat din 2018 (a pierdut toate cele cinci jocuri de pe prima scenă), are vineri, 23 februarie, un meci important în Cupa României, în sferturile de finală.
“Arena Sepsi” din Sf. Gheorghe va găzdui, în perioada 22-25 februarie, turneul final 8 al Cupei României, iar partida formației din Cetatea Marii Uniri este prevăzut de la ora 20.00 (în direct pe FRB TV și www.prosport.ro.) Dacă va reuși calificarea în semifinale, CSU Alba Iulia va întâlni, sâmbătă, de la ora 20.00, învingătoarea dintre ICIM Arad și ACSB Teleorman Alexandria, finala fiind prevăzută duminică, 25 februarie, la ora 17.30.
*Final Four-ul CEWL, la Brașov, turneul 6-9 mai așteaptă
CSU Alba Iulia este angrenată pe trei fronturi, Liga Europei Centrale, Cupa României și turneul locurilor 6-9 și sunt certe două dueluri eliminatorii cu CSM Satu Mare, în primele două competiții. Astfel, Final Four-ul Ligii Europei Centrale va avea loc în 3-4 martie, la Brașov, când tot CSM Satu Mare va fi oponenta trupei lui Manuel Rodriguez, în penultimul act (cealaltă semifinală este Olimpia CSU Brașov și BC Pharmaserv Marburg). În schimb, încă nu se știe locația turneului locurilor 6-9 (16-18 martie), FRB amânând pentru 21 februarie anunțul, deși inițial s-a anunțat că va fi atribuit în 16 februarie, asta întrucât niciuna dintre participante nu dorește organizarea
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)