Femeile care nasc acasă: Este legală practica, în România?
Femeile care nasc acasă: Este legală practica, în România?
Legislația românească le permite femeilor să nască acasă, însă medicilor, asistenţilor medicali şi moaşelor le este interzis să asiste o naştere la domiciliu, a explica avocatul Cristina Goață, potrivit News.ro.
„Din păcate, legislaţia românească la acest moment dă dreptul acestor femei de a naşte acasă, însă convenţia Drepturilor Omului spune foarte clar că fiecare femeie are libertatea de a suporta acţiunile sale atât timp cât nu contravin legislaţiei. Spune ”Vreau să nasc acasă alături de familie”, însă la acel moment trebuie să ia în calcul şi riscurile acestei naşterii în sensul că în orice moment al naşterii poate avea loc o sângerare sau este nevoie de intervenţie chirurgicală pentru salvarea fătului. Din punct de vedere juridic trebuie văzut în primul rând interesul major al copilului ce va urma să se nască. De obicei, din ce ştiu, fătul este cel care trebuie salvat prima dată pentru că se presupune că mama mai poate rezista puţin până la salvarea fătului”, a explicat Cristina Goaţă.
Ea a menţionat că medicii şi asistenţii medicali nu au voie să asiste o naştere la domiciliu.
„La noi puţin legea se contrazice. Deşi nu este interzis să naşti acasă, există totuşi codul deontologic medical al Colegiului Medicilor din 2012 care susţine că este nedeontologică exercitarea profesiei medicale în condiţii în care ar putea compromite actul profesional şi ar putea cumva afecta calitatea acestui act medical. Este interzis moaşelor şi asistenţilor medicali, precum şi medicilor, de a veni la domiciliu pacientei pentru a asista acest aspect. Evident că toţi medicii, moaşele şi asistentele conduc femeile însărcinate să nască în spitalele de stat chiar dacă unele dintre ele nu îndeplinesc condiţiile extraordinare ca cele din spitalele private”, a mai afirmat Cristina Goaţă.
Recent, au fost două cazuri ale unor femei care au decis să nască acasă. După cazul unei femei de 42 de ani din Piatra Neamţ care a murit din cauza complicaţiilor după ce a născut la domiciliu, o femeie de 34 de ani a procedat în acelaşi fel. Primele date indicau că soţul şi soacra celei de a doua femei au decis să-i facă acasă epiziotomie cu ustensile cumpărate de pe internet şi că în urma acestei proceduri femeia a suferit o hemoragie masivă şi a ajuns de urgenţă la spital. Femeia era la a cincea sarcină.
Ulterior, IPJ Neamţ a precizat că naşterea acasă a fost naturală şi că nu a fost comisă nicio faptă penală. În acest moment atât copilul cât şi mama sunt în stare stabilă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern”
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern” Claudiu Năsui a prezentat, printr-o postare publicat pe Facebook, o serie de cinci propuneri pe care le consideră esențiale pentru îmbunătățirea economiei României. Măsurile vizează în principal reducerea taxelor, simplificarea birocrației și restructurarea aparatului administrativ. Printre principalele […]
VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”
Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]









