Familia Lupu din Valea Lupşii va protesta în faţa Consiliului Judeţean
Am auzit cu toţii de cetăţeni care erau declaraţi persoane cu handicap fără a avea nimic de-a face cu această categorie specială de bolnavi. În urmă cu câteva zile, ne-a telefonat disperată la redacţie soţia unei persoane cu handicap gradul II – Aurel Nicolae Lupu, în vârstă de 64 de ani, care de 2 ani îşi duce zilele, neputincios, la pat. Aurel Lupu a muncit, ca maistru, aproape 42 de ani, la firma de construcţii FORICON Deva (fosta întreprindere de construcţii forestiere şi industriale), cu punct de lucru la Roşia Poieni. După aproape 2 ani de la pensionare a venit, din păcate, şi boala. Familia locuieşte în comuna Lupşa, satul Valea Lupşii, nr. 236. Soţia este disperată pentru că a fost nevoită să îşi lase serviciul pentru a-şi îngriji soţul, căruia, nu o să vă vină să credeţi, nu i-a fost aprobat dreptul de a avea un asistent personal care să fie plătit pentru a se ocupa de îngrijirea sa. „Am cerut acest lucru comisiei care are această atribuţie şi în urmă cu un an şi acum, în 2011, dar solicitarea mea nu a fost aprobată. Poate sunt oameni care primesc pe nedrept bani şi nu au handicap, dar el are nevoie de asistent personal”, ne-a declarat d-na Lupu. Când am întrebat-o din ce trăiesc, ne-a răspuns plângând: „Din pensia de 1.000 lei/lună a soţului, la care se adaugă 236 lei pensie de handicap. Din aceşti bani, în fiecare lună, dau 500 de lei pe medicamente. Pentru a supravieţui am vândut lucruri din casă, dar acum nu mai am ce să vând. Mă chinui cu soţul meu lună de lună, îl internez în spitale, la Câmpeni şi la Alba Iulia, dar şi acolo trebuie să-i cumpăr medicamentele de care are nevoie pentru că în spital nu se găsesc. Acum, de o săptămână nu mai doarme şi pot să vă spun că viaţa mea a devenit un calvar. Stau zi şi noapte alături de el şi nu mai am putere. Nu am cu cine să-l las pentru că foarte greu găsesc pe cineva care să poată avea grijă de el. Ar fi trebuit operat la coloana vertebrală, dar din cauza bolilor de care suferă, a insuficienţei cardiace, nu s-a făcut operaţia”, a spus soţia lui Aurel Lupu. Ea a mai adăugat că, dacă problema sa nu se rezolvă, o să vină împreună cu soţul ei în faţa Consiliului Judeţean Alba, unde o să stea până când i se va face dreptate. „Asta e ultima soluţie, nu mai ştiu ce să fac!”, a spus soţia bolnavului din Valea Lupşii. Rămâne de văzut dacă, în lupta sa pentru supravieţuire, familia Lupu va face acest pas al disperării.
Adriana DURIGĂ
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie