Societate

Expoziţia „Aurul Apusenilor” din Roşia Montană a atras anul trecut peste 10.000 de vizitatori

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Împlinirea unui an de la restaurarea primei clădiri din centrul istoric al Roşiei Montane – „casa de la numărul 325”, timp în care peste 10.000 de vizitatori i-au trecut pragul, a fost sărbătorită la Roşia Montană prin inaugurarea unei expoziţii temporare. Noua expoziţie temporară, „Coroplastica, medalioane şi tipare ceramice din colecţiile Muzeului Naţional al Unirii Alba Iulia”, va putea fi vizitată în perioada 10 martie – 30 aprilie, într-una din sălile de la parterul expoziţiei permanente de istorie a mineritului „Aurul Apusenilor”. Expoziţia cuprinde figurine ceramice create de meşterii Daciei romane, artefacte descoperite pe teritoriul judeţului Alba. Vizitatorii vor avea ocazia să admire micile statuete şi plachete care, acum aproape 2.000 de ani, erau cea mai accesibilă formă de artă.
Totodată, începând de miercuri, expoziţia permanentă de istorie a mineritului „Aurul Apusenilor” poate fi admirată şi online, printr-un tur virtual 360°, disponibil pe website-ul www.rmgc.ro. Astfel, vizitatorii au la dispoziţie o suită de imagini panoramice cu încăperile expoziţiei, pe care le pot vizualiza din orice colţ al lumii, prin simpla folosire a butoanelor de navigare.
După doi ani şi jumătate de lucrări complexe de restaurare, utilizând tehnici şi materiale tradiţionale, casa de la numărul 325 a revenit la viaţă în urmă cu un an, ca expoziţie de istorie a mineritului aurifer în Apuseni. Proiectul a fost posibil prin contribuţia autorităţilor locale din Roşia Montană, a Muzeului Naţional de Istorie a României din Bucureşti şi a Muzeului Naţional al Unirii Alba Iulia, în parteneriat cu Roşia Montană Gold Corporation (RMGC). În ultimul an, clădirea a devenit un centru de evenimente în care au fost organizate vizite de informare, workshop-uri, seminarii de specialitate în arhitectură, istorie sau geologie, în timp ce expoziţia a fost vizitată de peste 10.000 de turişti români şi străini.
„Ne bucură extrem de mult interesul oamenilor pentru istoria Roşiei Montane şi pentru artefactele incluse în expoziţia permanentă <<Aurul Apusenilor>>. Ne dorim să facem din această expoziţie un pol al culturii miniere din Roşia Montană, un motiv în plus pentru ca localitatea să primească tot mai multe vizite din partea turiştilor, ca expresie a politicii de dezvoltare durabilă pe care RMGC o are în plan pentru această zonă. <<Casa 325>> este, de altfel, un prim pas pe care l-am făcut spre un Muzeu al Mineritului modern şi complex, pe care îl vom amenaja în paralel cu dezvoltarea proiectului minier. Însă, înainte ca toate acestea să prindă viaţă, îi invităm pe toţi cei interesaţi să facă o vizită la Roşia Montană iar dacă nu le permite timpul, să facă măcar un tur virtual al casei şi al expoziţiei”, a declarat Adrian Gligor, vicepreşedinte Patrimoniu şi Dezvoltare Durabilă al RMGC.
„Expoziţia temporară reprezintă o manieră în plus prin care turişti sau localnici, copii sau adulţi, elevi, studenţi sau oameni de ştiinţă pot să vadă mărturii interesante din viaţa cotidiană a civilizaţiei romane din Dacia. Expoziţia cuprinde o serie de figurine confecţionate din lut ars, realizate de meşteri locali şi destinate unei clientele cu mai puţină dare de mână, care nu îşi putea permite preţioasele statui de marmură sau bronz”, a declarat Radu Ota, reprezentant al Muzeului Naţional al Unirii Alba Iulia şi unul dintre realizatorii expoziţiei temporare, cu ocazia vernisajului. Casa de la numărul 325, datând din a doua jumătate a secolului al XIX-lea, se află în Zona Istorică Protejată, care cuprinde centrul Roşiei Montane şi care va fi restaurată integral în paralel cu dezvoltarea proiectului minier. Roşia Montană Gold Corporation a pus până în momentul de faţă la dispoziţie 11 milioane USD pentru cercetarea patrimoniului cultural din zonă şi a mai alocat alte 35 de milioane USD pentru restaurarea, renovarea şi punerea în valoare a acestui patrimoniu, odată cu demararea proiectului minier. (I.P.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Societate

Ştirea Ta

VIDEO ȘTIREA TA | Depășire riscantă pe un drum din Alba: Șofer de Audi, la un pas să provoace o tragedie

Bogdan Ilea

Publicat

în

Depășire riscantă pe un drum din Alba: Șofer de Audi, la un pas să provoace o tragedie Un șofer din Alba a fost la un pas să provoace o adevărată tragedie pe un drum din județ, în data de 21 iunie 2026, în jurul orei 16:15. Mai exact, incidentul rutier, care a avut loc, cel […]

Citește mai mult

Opinii - Comentarii

Cum se face vișinata de casă: Rețete de preparare a vișinatei, băutură tradițională românească

Unirea Ziarul

Publicat

în

Cum se face vișinata de casă: Rețete de preparare a vișinatei, băutură tradițională românească Vișinata este una dintre cele mai apreciate băuturi tradiționale românești, obținută prin macerarea vișinelor în alcool și zahăr. Cu o aromă intens fructată, o culoare rubinie spectaculoasă și un gust echilibrat între dulce și acrișor, vișinata este prezentă de generații în […]

Citește mai mult

Ştirea Ta

VIDEO ȘTIREA TA | Locuitorii de pe o stradă din Alba Iulia, deranjați că gunoiul se ridică la 4 dimineața: ,,O gălăgie imensă, ne dau deșteptarea să mergem la talcioc oare?”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii de pe o stradă din Alba Iulia, deranjați că gunoiul se ridică la 4 dimineața: ,,O gălăgie imensă, ne dau deșteptarea să mergem la talcioc oare?” Mai mulți locuitori ai unei străzi din Alba Iulia își exprimă nemulțumirea față de programul de colectare a deșeurilor, după ce utilajele și muncitorii de la salubritate au […]

Citește mai mult