Exclusiv: FC Cugir s-a retras din Liga a IV-a! Nicolae Muntean susţine că hotărârea este definitivă

FC CugirBombă: FC Cugir s-a retras astăzi din Liga a IV-a şi din toate competiţiile organizate de AJF Alba, clubul de sub Drăgana anunţând printr-o adresă oficială Asociaţia Judeţeană de Fotbal. În consecinţă, rezultatele întregistrate pînă în etapa a 10-a de formaţia clasată în acest moment pe locul 4 vor fi anulate, iar în Liga a IV-a vor rămâne numai 13 formaţii, caz în care nu mai retrogradează nimeni dintr-un campioan lovit din plin de retrageri (Perla Jidvei, Sportul Sebeş, înainte de start). „Sunt mai multe la mjloc, dar n-aş vrea să spun prea multe pe acest subiect. Am şi anunţat jucătorii să vină să-şi ridice documentele, şi să plece unde vor„, a spus Nicolae Muntean, preşedintele FC Cugir, grupare ce s-a numărat mereu printre protagonistele Ligii a IV-a, reprezentând Alba la barajul de promovare din 2006, la Sibiu, cu Dacia Orăştie, scor 2-5!

Un vajnic contestatar al calităţii arbitrajelor din judeţ, Nicolae Muntean a contestat prestaţia brigăzii delegate în runda a 9-a la întâlnirea Olimpia Aiud – FC Cugir, când după meci i-a acuzat pe arbitrii, lucru consemnat în raport de observatorul C. Chirilă (Alba Iulia) şi centralul Florin Potora (Turda).

Nicolae Muntean a oferit mai mereu declaraţii prin care tragea semnale de alarmă şi îşi exprima nemulţumirea în urma jocurilor în care era angrenată FC Cugir, punctul culminant fiind retragerea de pe teren din semifinalele Cupei României, pe terenul de la Oarda, cu Performanţa.

Nu este usor in ziua de astazi sa mai sustii orice fel de activitate, cu atat mai putin cea sportiva. Intr-o lume in care oamenii nu-si mai gasesc locul, nu-si mai gasesc un loc de munca, nu mai gasesc ce pune pe masa copiilor, este greu sa tii o echipa de fotbal, cu juniori etc.Asa dupa cum am scris si la noi pe site si in comentariul de la voi din ziar, acuzatiile la adresa arbitrilor le-a facut pe holul spre vestiare, in prezenta observatorilor, jucatorilor„, a arătat într-o postare pe facebook Ioan Demeter, oficialul Olimpiei Aiud, care a învins sâmbătă cu 2-1 pe FC Cugir.
*Echipă puternică!
FC Cugir a realizat 5 victorii în acest sezon (2-0 la Vinţu, 1-0 cu Viitorul Sântimbru, 5-1 cu Metalul Aiud, 5-0 cu Dalia Sport, 3-1 cu CS Ocna Mureş), două remize (0-0 cu Performanţa, 2-2 la Săsciori), plus trei eşecuri (0-1 la Abrud, 0-3 cu Arena şi respectivul 1-2 cu Olimpia).
Dacă vor deveni liberi, nume precum Rancea, Bulgaru, Gruian (principalii marcatori), Sabou, Şt, Nagy, Ursan, Şumuţiu, ca să enumerăm doar câţiva dintre elevii antrenorului Ioan Marcu vor deveni cu siguranţă atractive pentru echipele din judeţ dornice să-şi întărească efectivele.

Dan HENEGAR

10 Comentarii

cindeni 4 noiembrie 2013 at 21:38

PACAT ! Fara sustinere financiara e imposibil. D-nule Opric de la Metalurgistul cred ca ar fi timpul sa treci epavele si alcolistii pe linie moarta de la echipa dvs si sa dati sansa catorva tineri jucatori de la FC.

cugireanu' 4 noiembrie 2013 at 22:39

Draga incatusatule CORPODEAN ai reusit sa ingropi fotbalul in judetul Alba !Ar fi util sa mergi la Cluj sau normal la Jilava .
Presedintilor care l~ati votat pe puscariabilul CORPODEAN , aveti remuscari ? Muntean s~a luptat cu morile de vant .Toti corifeii fotbalului judetean i~ati tinut calea.Daca decizia Latraului din Cugir este definitiva fotbalul din judetul Alba are de pierdut.
Daca incatusatul Corpodean ramane atunci fotbalul din judetul Alba isi merita soarta.

penitenciaru 4 noiembrie 2013 at 23:35

Mai vreti dovezi ca potora lucreaza la comanda? Sau contra cost, ma rog…Ajefeilor, ziceti de cine nu mai incapeti in judetul Alba, sa se retraga dreq toti, sa nu mai aveti emotii! Sa vedem si cine o ia pentru vizele de pe carnetele de la Arena, nu m-ar mira sa dati vina pe Latrau ca doara Arena trebuie promovata, nu facut sex cu ea!

fasss 5 noiembrie 2013 at 7:43

PACAT!!! Inca o echipa,pe linie moarta.Bravo politicul,asa ingropati toate sectoarele de activitate,din aceasta tara !!! Cit,despre a fii promovati tineri,de la F.C.Cugir la Metalurgistul echipa lui teban si pahone(nicidecum a orasului cugir),….pffff,…science-fiction.Acolo se joaca pe,…pumni in gura,de la presedinte ;),….pile,etc…

barta 5 noiembrie 2013 at 8:55

RAND PE RAND ,MOARE CATE O ECHIPA BUNA …PRIMARIA NU A SUSTINUT ECHIPA NICI CAND AM FOST LA BARAJ PENTRU PROMOVAREA DE LA SIBIU,PA CE SA TE MAI MIRI?
MACAR ACUM IN ULTIMUL CEAS, PRIMARE, VEZI CA MAI SUNTEM SI NOI FC TOT DIN CUGIR SI NU CONSUMAM CHIAR ASA MULT DAR TREBUIE AJUTATI SI EI SAU NU?ESTE MAI USOR SA RENUNTI DECAT SA AJUTI .ORICUM DEZAMAGIRE TOTALA SI PENTRU VIITORUL COPIILOR DE A FACE MISCARE.UNDE SE DUC?LA LIDL,PENY SAU LA VINEREA PE TEREN?SUNT FOARTE NERVOS PE ACESTA SITUATIE PENTRU CA DL LAE MUNTEAN ESTE SINGURUL OM CU SUFLET MARE CARE A REUSIT SA TINA ACEASTA ECHIPA ANII DE ZILE ,LA METALURGISTUL CATI SUNT?1 CONTRA LA …..POATE SA ZICA CARE CE VREA DAR ESTE DE APRECIAT ACEST OM PENTRU CE A FACUT.RUSINE CELORLALTI CARE AU BAGAT DOAR BETE IN ROATE.ROATA SE INTOARCE SATTI LINISTITI.FELICITARI FC CUGIR PENTRU TOT CE ATI REALIZAT EU AM AVUT O PERIOADA FRUMOASA CAT AM JUCAT SI PENTRU MINE SUNTETI MEREU IN SUFLETUL MEU PRIMA ECHIPA!!! DUDU

ovidiu peres 5 noiembrie 2013 at 12:40

FC Cugir a fost sustinuta la meciul de baraj au primit premiere dupa meci desi au pierdut si cativa dintre jucatori au vandut meciul cu Orastia. Cei drept asta s-a aflat dupa cativa ani…

primarul nu avea cum sa ajute FC Cugir atata timp cat consiliul local nu era membru in aceasta asociatie la care lae muntean este presedinte iar stadionul era in proprietatea uzinei. lae nu a fost de acord niciodata sa preia consiliu conducerea…

primarul are bubele lui dar adevarul trebuie sa iese la lumina odata…

gicu 5 noiembrie 2013 at 15:38

nimeni de la fc cugir nu o sa ajunga la liga a 3a pentru ca nici unul nu il cunoaste pe dascalescu.

ultras cugir 5 noiembrie 2013 at 16:30

daca tot vreti sa faceti ceva…atunci va astept sambata la meci sa spuneti ce va doare.nu sa stati sa mancati seminte.sa vedem cati veniti si strigati

Trei Poduri 5 noiembrie 2013 at 18:24

Ziceti ce vreti,dar d-l Lae Munteanu a fost un presedinte patimas in fotbal un conducator corect si a spus lucrurilor pe nume fiind de apreciat.Pe buna dreptate a protestat cand era jumulita echipa sa in unele meciuri….Sa fi sanatos d-le Munteanu sa sa nu puneti la suflet si dau dreptate celor care ziceau ca fotbalul e uneori un sport infect….Si Muresul Oarda s-a retras in urma cu 2 ani fara sa retrogradeze in clasament !

trist 7 noiembrie 2013 at 20:09

D-le Muntean daca te-ai retras din cauza ” PUSCARIASILOR CARE CONDUC FOTBALUL JUDETEAN „, ca se pare ca doar PENALII au mai ramas , trebuie fain frumos sa – ti antrenezi echipa in continuare si sezonul viitor sa te afiliezi la AJF Hunedoara si sa ceri loc in Liga a IV – a aici , ca oricum aveti mai multe in comun cu Orastia , Deva, Hunedoara, Simeria , Certej , etc decat cu Abrudul sau Craciunelu si astfel nu te lasai infrant de cei carora toti le spuneti pe la colturi penali si nici de cei din Cugir care se bucura ca v -au invins si se stie foarte bine cine sunt cei mai bucurosi „alde d-nu primar Teban si marele sforar ( cel mai mare sforar din Cugir ) Kilin . Ei sunt cei mai bucurosi sa sti . Daca poti reveni asupra deciziei FAO . Si apoi dale o palma tuturor jucand in liga a IV – a Hunedoara . Asta doar asa sa nu mai jubileze Kilin si cu inca catva trepadusi care si-au transformat categoriile a III -a de pe vremea impuscatului in Licenta A si se dau mari diriguitori ai fotbalului secolului XXI .
Deja e coada la furat jucatori de la FC . Parca aceasta echipa nu valora nimic , sau ma insel ?
Alo AJF Alba ati reusit i-ati ingropat , Alo Kilin , ca tu le-ai purtat sambetele si te-ai laudat ca pana la urma o sa-i distrugi , tu spuneai ca o sa-i scoti de pa baza pe care jucau , pentru ca atunci cand erai referent sportiv la primarie ( fara nici o pregatire , de altfel tu abia scri romaneste ) ca nu te-au acceptat sa faci parte din consiliul director . acum ti s-a implinit un vis . Bravo ati reusit i-ati ingropat !