Echipa de pentatlon a Colegiului Militar din Alba Iulia s-a calificat la etapa națională după ce a obținut locul I la Arad
Echipa de pentatlon a Colegiului Național Militar ”Mihai Viteazul” din Alba Iulia s-a calificat la etapa națională după ce a obținut locul I la Arad, au scris, luni, reprezentanții instituției de învățământ, pe Facebook.
Echipa de pentatlon – băieţi din Colegiul Naţional Militar ,,Mihai Viteazul” a participat, în acest final de săptămână, la faza zonală a competiţiei de pantatlon de la Arad.
Inclusă în cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, această disciplină le-a adus, din nou, succes elevilor militari, obţinând locul I şi calificarea la etapa naţională.
Competiția de pentatlon a presupus întreceri sportice specifice atât la fete, cât şi la băieţi. Echipa masculină a fost formată din elevii Robert Drăghiciu, Adrian Avram, Ionuţ Onica, Cătălin Bădicel şi Gabriel Giubega, antrenată de către domnul profesor Sorin Secăreanu.
Este a treia participare la această competiţie şi a echipei de fete. Prin prestația avută, fetele au reuşit să ocupe locul II, faţă de locul III anul trecut, fiind remarcate de către publicul spectator și echipele participante.
Valoarea echipei de fete a fost dată de Mălina Avrămuţ, Luciana Frătean, Mara Ciucă, Dănuţa Flămând şi Maria Petru.
Pentatlonul este o competiție relativ nouă prevăzută în calendarul competițional al Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar. În anul 2013, s-a desfășurat prima ediție a acestei competiții, ce presupune o bună pregătire fizică la diferite probe atletice. Astfel, elevii, cinci la număr, trebuie să facă față unei alergări pe o distanţă de 60 m, să execute o săritură în lungime cu elan, să arunce o greutate de 6 kg, să arunce mingea de oină la distanță și, în final, să alerge pe distanța de 800 m. Pentatlonul, ca și decatlonul, este cea mai complexă probă atletică.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Cultură Educație
VIDEO | „Educatoarea cu lipici” – De ce este bine ca cei mici să meargă la Târgul de c’Arte Alba Transilvana de la Alba Iulia?
„Educatoarea cu lipici” – De ce este bine ca cei mici să meargă la Târgul de c’Arte Alba Transilvana de la Alba Iulia? Dragi părinți, bunici și copii, în perioada 19 – 21 iunie 2026, pe esplanada Muzeul Național al Unirii, are loc cea de-a XVII-a ediție a Târgului de c’Arte Alba Transilvana, un eveniment […]
19 iunie-1 iulie 2026 | „Între LINII”, expoziție de artă la Depozitul de Ceramică Veche din Alba Iulia: Trei generații, trei stiluri diferite și o singură poveste comună – devenirea
„Între LINII”, expoziție de artă la Depozitul de Ceramică Veche din Alba Iulia: Trei generații, trei stiluri diferite și o singură poveste comună – devenirea Expoziția, inițiată de artista Hani Sasu, propune un dialog vizual între generații și reunește lucrările elevilor clasei a IX-a de la Liceul de Arte „Regina Maria” – secțiile Arte Plastice […]
22 martie 2026 | De la Roma la Alba Iulia: Cipriana Smărăndescu aduce muzica lui Bach într-un concert special acasă
22 martie 2026 | De la Roma la Alba Iulia: Cipriana Smărăndescu aduce muzica lui Bach într-un concert special acasă Un artist născut la Alba Iulia și format pe scenele europene revine în fața publicului local: Cipriana Smărăndescu susține duminică, un concert de orgă dedicat muzicii lui Johann Sebastian Bach. Un drum care începe acasă […]









