Două medalii pentru înotătorii cadeți de la LPS Alba Iulia la Oradea

La Oradea, două medalii pentru înotătorii cadeți de la LPS Alba Iulia

În Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu” din Oradea a avut loc, în zilele de 23 și 24 martie, etapa regională a Campionatului Național de Înot pentru Cadeți 12-13 ani.

Concursul a reunit la start 194 de înotători, care au reprezentat 25 de cluburi din zona Transilvaniei. Sportivii au înotat ca să obțina calificarea la etapa finală a Campionatului Național de Cadeți, ce va avea loc în luna iulie la Târgoviște.

Probele de barem pentru finală au fost, pentru cadeții de 12 ani, 200 m liber și 200 m mixt, iar pentru cadeții de 13 ani 400 m liber și 200 m mixt.

Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia a fost reprezentat în concurs de 11 înotători pregătiți de profesorii Daniela Bob și Marius Lobonțiu. Înotătorii albaiulieni au obținut două medalii, aur în proba de 100 m spate prin Matei-Florin Turuș, care s-a mai clasat pe locul 5 la 200 m liber, pe locul  6 la 100 m liber și pe locul 8 la 200 m mixt, respectiv bronz în proba de 200 m mixt prin Ilinca Ileană-Pienariu, care s-a mai clasat pe locul 4 la 200 m liber și pe locul 5 la 100 m spate.

Cinci înotători au obținut calificarea la etapa finală. Este vorba de Matei-Florin Turuș, Ilinca Ileană-Pienariu, Adrian-Sebastian Truță, Răzvan Bunaciu și Ema Ciucă. S-au clasat în primii opt Adrian-Sebastian Truță –  locul 4 la 400 m liber și locul 5 la 100 m fluture, 100 m bras și 200 m mixt și Răzvan Bunaciu – locul 8 la 400 m liber. Au obținut timpul de barem dar numai într-o singura probă, deci au ratat calificarea, sportivii Antonia-Evelin Vecsi, Tudor-Nicolae Bucatcă și Robert Damșa, toți în proba de 200 m mixt.

La concurs au mai participat și Alexandra-Maria Andraș, Matei-Nicolae Bodae și Alex-Nicolas Radu, înotători care și-au îmbunătățit performanțele și au avut timpi apropiați de timpii de barem.

FOTO: CIL Blaj, campioană cu 6 etape înaintea finalului în Liga 4! | Echipa din „Mica Romă”, victorie 3-1 în derby-ul cu CS Ocna Mureș *CIL Blaj – CS Ocna Mureș 3-1 (2-0): Ciugudean (15), Tomuța (28), Mihu (90+2)/ Val. Drăgan (49, penalty). Echipa din „Mica Romă” a câștigat derby-ul rundei a 24-a și a […]