Două medalii de argint pentru Dana Loghin la juniori I

Redactia Ziarului Unirea

La finele săptămânii trecute la Bucureşti s-a desfăşurat etapa finală a Campionatului Naţional de sală pentru juniori I, întrecere la care au luat parte şi 5 atleţi legitimaţi la AC „Mica Romă” Blaj. Aceştia au obţinut următoarele rezultate: *Dana Loghin (dublă legitimare cu CSŞ Mediaş) – locul doi la 1500 metri (4:29,63 record personal) şi locul doi la 3000 metri (9:54,34); *Gabriela Stoia – locul 15 la 400 metri (63:88, record personal); *Adrian Dordea (dublă legitimare cu CSŞ Blaj) – locul 9 la 3000 metri (9:23,06, record personal), Iulia Stoia (dublă legitimare cu CSŞ Blaj) – locul 20 la 800 metri (2:07,97); *Anca Bunea (dublă legitimare cu CSŞ Mediaş) – 1500 metri şi 3000 metri, abandon. „A fost o competiţie bună pentru sportivii noştri care sunt în creştere de formă majoritatea realizând «personal best» cu excepţia Ancăi Bunea pe care o viroză respiratorie a împiedicat-o să evolueze la adevărata ei valoare. O felicit pe Dana Loghin care a cucerit două binemeritate medalii care ne dau speranţe pentru următoarele competiţii. Să nu uităm că toţi cei cinci sportivi sunt juniori II, ei concurând la o categorie de vârstă superioară”, a declarat antrenorul Cristina Man.
Viitoarele întreceri sunt joi, 3 martie, la Băile Felix, Campionatele Naţionale de Cros Juniori II, I, Tineret şi Seniori, unde vor concura Anca Bunea, Daniela Loghin, Nicoleta Ciufudean, Gabriela Stoia, Brigitta Gombocz, Adrian Dordea şi Iulian Stoica (la juniori II), precum şi echipa de senioare în frunte cu “veterana“ Andreea Simu (Barna). De asemenea, în week-end, la Bacău este programată etapa finală a Campionatului Naţional de Juniori III, unde vor lua startul Alin Oancea (dublă legitimare CSŞ Blaj) – în probele de 1500 metri şi 3000 metri, Călin Gorcea (CSŞ Blaj, dublă legitimare AC „Mica Romă” Blaj) – 300 metri şi 800 metri, Alexandru  Pintea (dublă legitimare CSŞ Blaj) – 1500 metri şi 3000 metri, Darius Cristea – 1500 metri şi 800 metri şi Alexandru Maier – 1500 metri.                              Dan HENEGAR

CSO Voluntari este noua campioană a României la volei feminin, titlu adjudecat în „Alba Blaj” Arena, după a 3-a victorie din tot atâtea dueluri în finala Diviziei A1. Dezamăgire pentru „mândria Albei”, care nu a reușit să oprească sărbătoarea formației din Voluntari, care a cucerit laurii în mimimum de partide. Nu a fost nici măcar […]