CSO Voluntari a învins, scor 3-1 (28-26, 25-19, 20-25, 25-20), pe campioana Volei Alba Blaj în primul meci al finalei Diviziei A1 la volei feminin.

Al doilea meci are loc mâine, 20 aprilie, tot la Voluntari, la ora 20.00, în direct la TVR Sport, iar următoarele două sunt prevăzute la Blaj, la finele săptămânii viitoare. Miercuri, 1 mai este fixat al 5-lea duel, CSO Voluntari – Volei Alba Blaj, dacă mai e nevoie. Finala se joacă, la fel ca anul trecut, după sistemul cel mai bun din cinci meciuri. Echipa care va câștiga 3 meciuri va deveni campioana României 2023/2024!

Confruntarea a durat 108 minute și a fost dominată de CSO Voluntari: 12-1 la ași (!) și 13-7 la blocaje, gazdele având procentaj superior și la preluare (53 la sută – la 44 la sută). Heydi Casanova a strâns 26 de puncte, fiind secondată de Nikola Radosova – 16, la gazde, respectiv Drussyla Costa – 22 de puncte și Iman Isanović – 17 (a intrat la mijlocul setului secund).

Primul set, echilibrat, a avut un final incendiar în care vizitatoarele au remontat de la 21-23 la 24-23 și au ratat o primă minge de set. A fost rândul gazdelor să irosească două mingi de set, însă au fructificat-o pe a 3-a pentru 28-26. CSO Voluntari a fost în față în setul secund, având-o în prim-plan pe extraordinara Casanova, care la serviciu a dus scorul la 20-13. Ljubicic mută, încercând să schimbe cursul jocului, cu Rampelberg și Axinte, scorul s-a strâns la 21-18, dar cam atât. Cu cuțitul la os, Blajul a ridicat nivelul și a dominat confruntarea în al 3-lea set, pe fondul înlocuirilor (Rampelberg, Ioan și Isanovic), reușind să câștige parțialul destul de lejer și să revină în meci.

Echilibru până la 15-15, în ultimul set, fiecare combatantă având avantaje minime, moment în care gruparea din Ilfov se desprinde la 18-15. Jocul capătă accente dramatice, s-a ajuns la 19-18 și 20-19, Blajul reușind să egaleze la 20 și urmează o fază controversată, la care Ljubicic a protestat vehement, în care în loc de 21-21 s-au făcut 22-20 (după analiza video), moment cheie, la limită, după care campioanele au cedat.

Volei Alba Blaj: Katarina Jović – 7 puncte, Lora Kitipova – două, Jovana Kocić – două, Bogumila Biarda – 8, Drussyla Costa – 22, Nneka Onyejekwe – 3, Paula Partnoi (libero); au mai intrat Isidora Kockarević – 6, Britt Rampelberg (l), Iarina Axinte, Iman Isanović – 17, Raisa Ioan – 3 (două blocaje); Daria Oceanic. Antrenor Stevan Ljubičic

În Vinerea Mare, etapă în cel de-al 3-lea eșalon | Vezi programul conjudețenelor

În Vinerea Mare, 3 mai, de la ora 18.00, se dispută o nouă etapă în eșalonul terț, două dintre conjudețene evoluând acasă (CSU Alba Iulia și Industria Galda de Jos), iar celelalte două pe terenuri străine (CSM Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir). *CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 34 de puncte) – ACS Mediaș […]