CSM Unirea Alba Iulia – CSC Ghiroda și Giarmata Vii 2-1 (2-1) | „Alb-negrii”, câștigătorii Seriei 7, să vină play-off-ul pentru Liga 2
CSM Unirea Alba Iulia – CSC Ghiroda și Giarmata Vii 2-1 (2-1). „Alb-negrii”, câștigătorii Seriei 7, să vină play-off-ul pentru Liga 2
Pe „Cetate”, CSM Unirea Alba Iulia a învins CSC Ghiroda și Giarmata Vii, scor 2-1 (2-1), într-un meci decisiv pentru vizitatori și stabilirea componenței play-off-ului din Seria 7, unul decisiv pentru vizitatori.
Citește și: CSC Ghiroda și Giarmata Vii – CSM Unirea Alba Iulia 1-1 (0-1) | „Alb-negrii”, doar remiză sub privirile lui Șunda!

Un meci dificil pentru liderul seriei, care a jucat perfect prima jumătate de oră, distanțându-se la 2-0, dar a suferit amarnic în actul secund, când bănățenii au irosit 4 șanse majore de a egala, inclusiv o bară
Gruparea din Cetatea Marii Uniri a câștigat Seria 7 însă va intra în play-off de pe locul al treilea, cu 10 puncte, fiind întrecută de Poli Timișoara – 13 și Sănătatea Cluj – 11. Lupta pentru promovarea în Liga 2 începe tot acasă, cu Minaur Baia Mare (locul 1 în Seria 8), sâmbătă, 4 aprilie.
„A fost un meci atipic, pentru că am protejat doi jucători, Szijj și Mihaiu, și am vrut să vedem și alți jucători din lot. De prima repriză sunt mulțumit, în ansamblu, cu excepția golului primit. Dar de actul secund nu sunt mulțumit, cred că ar fi trebuit să arătăm altceva. Ținând cont că au fost jucători care au evoluat mai puțin, Gavrilă, Giosu, Banu, Giurgiu pe post de fundaș dreapta, cred că sunt câteva explicații. Dar trebuie să reglăm aceste lucruri și să arătăm mai bine, să avem consistență pe tot parcursul meciului. Repriza a doua de azi a fost una dintre cele mai rele de până acum. La meciul cu Baia Mare aștept cât mai mulți oameni alături de noi și ne dorim ca și noi să ne ridicăm la înălțimea așteptărilor și să avem un început bun de play-off. Sunt 24 de puncte puse-n joc și avem de recuperam minim 3 puncte, în lupta pentru promovare”, a spus Dragoș Militaru.
În minutul 13, Golda, golgheterul eșalonului terț, deschide scorul cu o execuție simplă, din apropiere, la centrarea lui Pîntea. Cei doi conlucrează excelent și la golul secund, Golda, scăpat în dreapta, întorcându-i serviciul lui Pîntea (25), care finalizează din centrul careului. Bud (33), ratează o ocazie imensă, singur cu Ștefan, central, care scoate cu piciorul. Velcotă (38) reduce ecartul cu un șut deviat de Giosu, fiind primul gol primit de „alb-negrii” sub comanda lui Militaru. Ratare imensă de a egala F. Roșu (60), scăpat singur a tras alături! În faza anterioară, șutul lui Giurgiu s-a dus puțin peste. O nouă ocazie imensă a oaspeților, C. Ciobanu (80), lob peste Ștefan, în bara stânga, a doua mare situație de a restabili egalitatea. Trandu (81) – șut de la 16 metri, respins de Ștefan. D. Roșu (90), mai irosește o situație mare, în careul mic, nereușind să împingă balonul în plasă
O distribuție a gazdelor cu Giurgiu, fundaș stânga, dar fără Szijj, Mihaiu (probleme medicale), Ardei și Fetița (suspendați), la rezerve, fiind în premieră, Balaur, căpitanul de anul trecut.
CSM Unirea: Ștefan – Giurgiu/cpt., Vomir, Giosu, Ondreykovicz – Ardeiu, Jorza (46, Banu), Borcea (72, Gavrilă) – Golda (88, Miclăuș), Blănaru, Pîntea (45, Banyoi); rezerve Ducan, Roman, Lambru, Glonț, Balaur. Antrenor Dragoș Militaru.
Arbitri D. Lunca (Cluj-Napoca), E. Tocai (Sibiu), A. Revnic (Cluj-Napoca); rezervă I. Constantinescu (Galați) Observatori C. Danciu (Hunedoara), I. Orosfoian (Târgu Mureș)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării
27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării Pe 27 iunie se comemorează dispariția Nicolae Linca, personalitate emblematică a sportului românesc și, până în prezent, singurul boxer român care a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice. Moartea sa, la 27 iunie […]
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Portarul Rareș Similie și mijlocașul Raul Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir, în ediția 2026/2027! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Citește și: FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu […]
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș!
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș! Eugen Hălălae, căpitan timp de 17 ani al campioanei Albei, se va retrage din activitatea competițională cu prilejul partidei de baraj în Liga 3, Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu […]









