Ştirea zilei

Cazul femeii ucise pe o trecere de pietonii din Aiud: Trei ani de închisoare pentru șoferul BMW-ului și 100.000 de euro daune morale

Ioana Oprean

Publicat

în

Cazul femeii ucise pe o trecere de pietonii din Aiud: Trei ani de închisoare pentru șoferul BMW-ului și 100.000 de euro daune morale

Tânărul în vârstă de 25 de ani, din Mirăslău, care a ucis o femeie de 45 de ani, pe o trecere de pietoni din Aiud, a fost condamnat la 3 ani de pușcărie și plata a peste 100.000 de euro daune, către familia victimei.

În data de 26 septembrie 2020, în timp ce conducea un autoturism, cu viteză excesivă, mult peste limita legală, nu ar fi acordat prioritate de trecere și a acroșat o femeie de 45 de ani, din Aiud, care traversa strada regulamentar, pe trecerea de pietoni.

Înstanța rețină că, la data de 26.09.2020, în jurul orei 20.20, inculpatul A. A. T. s-a deplasat cu autoturismul marca BMW, pe direcția Aiud-Turda, împreună cu el fiind numitul M. A., aflat pe scaunul din dreapta față.

CITEȘTE ȘI: VIDEO ȘOCANT| O femeie de 45 de ani, aflată pe o trecere de pietoni din Aiud, SPULBERATĂ de o mașină. Imagini cu impact emoțional!

Pe trecerea de pietoni din dreptul Detașamentului de Pompieri Aiud, semnalizată corespunzător, prin indicator și marcaj transversal, era angajată regulamentar în traversarea străzii, numita B. B. B., în vârstă de 45 de ani. În imaginile surprinse de camerele de supraveghere amplasate în acea zonă, se poate observa că inculpatul circula cu viteză excesivă, mult peste limita legală, aspect menționat și de martorul A. V. A. și recunoscut și de inculpat cu ocazia cercetării locului faptei.

Inculpatul nu a acordat prioritate de trecere numitei B. B. B., nu a frânat și nici nu a efectuat manevra de evitare a victimei, din sens opus necirculând vreun vehicul, astfel că a lovit-o pe aceasta, provocându-i răni grave, după câteva ore având loc decesul la Spitalul Județean.

Instanța a avut în vedere gradul ridicat de pericol social al faptei concretizat în specificul valorii sociale lezate – viața persoanei, siguranța rutieră, dar și contextul și modalitatea de comitere a faptei, extrem de gravă. Imaginile video surprinse de camera de supraveghere aflată în apropiere sunt șocante, este vizibil faptul că inculpatul avea o viteză foarte mare, cu mult peste limita legală, că nu a frânat în niciun fel când s-a apropiat de trecerea de pietoni, că nu a efectuat nicio manevră de evitare a victimei, ci pur și simplu a spulberat-o pe aceasta, proiectând-o câțiva zeci de metri în față, prin aer, de pe capota mașinii pe care o conducea. Din perspectiva instanței, fără a face aici teoria distincției formelor de vinovăție, fapta inculpatului este la limita infracțiunii de omor, la viteza cu care se deplasa în centrul orașului, în condiții meteo nefavorabile.

CITEȘTE ȘI: ACCIDENT rutier MORTAL la Aiud: O femeie a DECEDAT după ce a fost acroșată de o mașină pe trecerea de pietoni

„Atitudinea inculpatului față de faptele comise este una de regret, cel puțin la nivel declarativ, pe de altă parte însă, inculpatul nu a manifestat nici un fel de interes pe durata procesului pentru despăgubirea în vreun fel a părților civile sau pentru o minimă manifestare a compasiunii față de familia victimei. În ceea ce privește individualizarea judiciară a executării pedepsei, luând în considerare contextul cauzei, singura modalitatea de executare viabilă în cauză este detenția” se arată în motivarea instanței.

Sentința Judecătoriei Aiud nu este definitivă, ea putând fi atacată cu drept de apel în 10 zile de la comunicare.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”

Bogdan Ilea

Publicat

în

O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]

Citește mai mult