Actualitate

Case de marcat conectate la ANAF. Cheltuieli mai mari pentru comercianţi şi profituri de zeci de milioane de euro pentru distribuitorii dispozitivelor

Ioana Oprean

Publicat

în

Proiectul care prevede conectarea caselor de marcat la serverul ANAF va aduce cheltuieli mai mari pentru comercianţi şi profituri de zeci de milioane de euro pentru distribuitorii dispozitivelor. Statul însă este convins că va reduce în acest fel evaziunea.

Zeci de mii de firme vor fi nevoite să investească în case de marcat cu jurnal electronic. Implementarea va începe anul viitor cu marile lanţuri de magazine. Un milion de case de marcat vor transmite date către ANAF până la jumătatea anului 2019. Distribuitorii susţin însă că implementarea va fi dificilă.

„În alte ţări din jurul României în care s-a implementat un sistem similar au apărut probleme. Aşa cum am avut şi noi la sistemul cardurilor de sănătate, unde au existat întreruperi, ne e teamă să nu apară situaţii similare şi în cazul caselor de marcat”, spune Alexandru Lembrau, acţionar firmă de case de marcat.

Bulgaria este exemplul pozitiv. Acolo sistemul de monitorizare al Fiscului se aplică din 2011, iar baza de impozitare a crescut cu două miliarde de euro în câteva luni. Şi ANAF speră să crească încasările la bugetul de stat prin această măsură.

„Casele de marcat conectate la serverele ANAF vor furniza informaţii despre numele comerciantului, locul în care se află şi datele de identificare ale aparatului. Pe lângă acestea oferă date privind operaţiunile comerciale zilnice. De mai bine de 10 ani se discută despre implementarea acestui sistem de supraveghere în România”, spune Gabriel Bălaşu, reporter Digi24.

Autoritatea fiscală are mai multe interese decât cetăţenii obişnuiţi şi probabil vor să vadă şi fluxurile de numerar, se ajunge la o globalizare a veniturilor şi se pune întrebarea, dar de unde ai avut tu bani să plăteşti acele bunuri pe care le-ai cumpărat”, afirmă Adrian Benţa, consultant fiscal.

ANAF a amânat implementarea acestor măsuri din cauza fondurilor insuficiente pentru investiţii în sistemul informaţional. Pe de altă parte, costurile pentru comercianţi vor creşte cu cel puțin 20%. Însă afacerea este una extrem de profitabilă pentru firmele care au autorizaţie să comercializeze case de marcat cu jurnal electronic.

Poate să fie şi un anumit lobby al celor care distribuie case de marcat fiscale pentru că presupune, pe de o parte, fie să se promoveze anumite tipuri de case de marcat fiscale în detrimentul altora”, spune Adrian Benţa, consultant fiscal.

Preţul unei case de marcat cu jurnal electornic ajunge la 300 de euro, la care se adaugă cel puţin 250 de euro pentru imprimanta fiscală. În România, la finalul anului trecut erau înregistrate 60 de firme autorizate să distribuie case de marcat.

Sursa: digi24.ro

Salvează


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Când se dau pensiile în luna iulie 2026, prin Poștă și când intră banii pe card?

Unirea Ziarul

Publicat

în

Când se dau pensiile în luna iulie 2026, prin Poștă și când intră banii pe card? Peste 4,8 milioane de pensionari așteaptă în fiecare lună calendarul plăților pentru a ști exact când vor intra în posesia banilor. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, același ca în lunile precedente, atât […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare”

Ioana Oprean

Publicat

în

Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare” Călin Georgescu, fostul candidat la alegerile prezidențiale, a lansat duminică un atac dur la adresa Guvernului Veștea, susținând că parlamentarii nu ar trebui să voteze un executiv condus de acesta și […]

Citește mai mult

Actualitate

MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen

Ioana Oprean

Publicat

în

MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen Ministerul Educaţiei a anunţat la sfârșitul săptămânii că peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris pentru a susţine Evaluarea Naţională 2026, în 2.956 de unităţi de învăţământ/centre de […]

Citește mai mult