Ziarul Unirea

Candidatul la Primăria Alba Iulia, Ioan Dîrzu, şi-a lansat programul de dezvoltare economică a municipiului Alba Iulia

Ioan Dîrzu, preşedintele PSD Alba, candidat la Primăria Alba Iulia, a lansat săptămâna aceasta în dezbatere publică programul său de dezvoltare economică a municipiului Alba Iulia. „Am ajuns în situaţia în care aproape fiecare albaiulian are în familie cel puţin o persoană fără loc de muncă. Cred sincer că gaşca portocalie a lui Hava a împiedicat derularea multor investiţii importante în oraş. Prioritatea mea este să fiu acel primar care va permite crearea de locuri de muncă pentru albaiulieni, prin atragerea de investiţii de lungă durată. Experienţa mea de manager mă recomandă pentru a îndeplini această sarcină pe care mi-o asum în faţa cetăţenilor”, ne-a declarat dr. Ioan Dîrzu. Un prim proiect este înfiinţarea „Parcului Industrial Alba Iulia”, o zonă economică exclusivă cu facilităţi fiscale pentru investitorii care vor crea un număr important de locuri de muncă pentru albaiulieni. Din analiza prezentată de echipa preşedintelui PSD, a rezultat faptul că mulţi dintre marii investitori au preferat să demareze afaceri la Sibiu şi la Deva sau să se instaleze în diferite comune vecine municipiului Alba Iulia, tocmai pentru a evita comisioanele şi taxele împovărătoare impuse de gaşca pedelistă. Reprezentanţii PSD au menţionat că taxele locale pot fi reduse atât pentru companii, cât şi pentru albaiulieni, dacă Hava ar înceta să consume bugetul local pentru proiectele megalomane realizate împreună cu Elena Udrea. Dîrzu a expus şi un proiect pentru companiile locale denumit „IMM-ul albaiulianului”, explicând că „motorul economiei municipiului îl reprezintă IMM-urile albaiulienilor, cele care contribuie la dezvoltarea economică a oraşului. Doresc introducerea unor facilităţi fiscale pentru IMM-urile amplasate în oraş, dar şi susţinerea prin campanii de promovare a IMM-urilor locale în alte zone din ţară”, a declarat candidatul PSD Alba la primărie. În această săptămână, Ioan Dîrzu a fost gazda unei delegaţii de 20 de investitori aflaţi în vizită la Alba Iulia la invitaţia sa, pentru a cunoaşte potenţialul de dezvoltare a municipiului. Oamenii de afaceri s-au arătat încântaţi de proiectele propuse de Dîrzu, însă au sesizat lipsa infrastructurii la nivelul municipiului. „Această vizită face parte dintr-un program mai amplu pe care îl voi derula, dorind astfel ca Alba Iulia să devină mai atractivă pentru investitori. Interesul este mare mai ales când le prezint oamenilor de afaceri potenţialul oferit de centrul universitar din oraş, dar mai ales potenţialul uman şi profesional al albaiulienilor. Din păcate, faptul că municipalitatea a întârziat proiectele de infrastructură şi nu a reuşit să se conecteze la un program naţional amplu, dar şi consistent, de dezvoltare îi sperie pe unii dintre ei”, ne-a declarat candidatul la Primăria Alba Iulia, Ioan Dîrzu. (S.I.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Vânător surprins, pe un drum din Alba, cu arma încărcată în mașină: Cum a încercat să se răzbune pe omul legii

Un vanator surprins, de politie pe un drum judetean din Alba, aflat intr-o masina cu arma tinuta in conditii nelegale,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

39 Comentarii

Daniel 2 martie 2011 at 0:27

in sfarsit un candidat cu idei concrete pentru dezvoltarea economica a orasului

Sorin 2 martie 2011 at 0:31

Imi place proiectul IMMul Albaiulianului.
Si am personal o mica firma in Alba Iulia si ma bucur sa vad ca cineva se gandeste sa ne ajute in conditiile in care totul merge la firmele primarului Hava

ioana 2 martie 2011 at 0:33

Ambii mei parinti sunt someri de mai bine de 1 an si ma bucur sa vad ca se gandeste cineva sa vina cu solutii. Vreo idee pentru incadrarea in munca a celor cu experienta aveti?

alexandru 2 martie 2011 at 8:47

tu ai o firma mica si un tupeu mare. astepta sa posteze maiminati cetatenii, nu va repeziti voi postacii primii.mai la sfarsit, luati pulsul forumului, nuantati afirmatiile.facilitatile pt firme tine de codul fiscal si nu de primarie, daca ai avea un mic IMM asa cum sustii ai observa ca iti depui declaratiile fiscale la anaf si nu la primarie.iar pentru domnul darzu si prietenii lui de pe net o intrebare: ce intelegeti prinlispa infrastructurii in municipiu??metrou? autostrazi suspendate? ca asfalt si canalizari avem si prin parcuri.oricum daca oamenii de afaceri se declara incantati de darzu m-am linistit.a inceput campania prea devreme pentru unii candidati.articolele lor ieftine si lipsite de sens se vor pierde in neantul istoriei pana la alegeri.iar legat de investitorii care au preferat comune: unde vedeai domnule darzu transavia prin municipiul alba?in parcul din centru?sau albalactul dumitale, care mai nou se pare ca nu mai e doar a dumitale …si legat de limbajul cu gasca pedelista te asigur domnule darzu ca acea gasca a fost votata de cetateni, lucru imposibil de inteles pt politicieni de 2000 de voturi pe judet.statistic, la alegerile judetene domnul darzu nu a fost votat nici macar de membrii psd, numarul lor find superior nr. voturilor primite de candidat.te asigur domnule darzu ca si dumenata faci parte dintr-o gasca care a luat cu forta conducerea partidului,nu esti cu nimic mai bun decat alte gasti.ce ma deranjeaza cel mai mult e faptul ca omiti intentionat sa precizezi in articol faptul ca incepi o lupta de candidatura in interiorul usl.si placa cu investitorii e uzata, baga ceva mai trendy.

Nicu 2 martie 2011 at 10:16

Alexandru, ce vreau sa iti spun este faptul ca primaria chiar ar putea sa ajute IMM-urile.
Daca nu ma crezi pot sa vin si cu exemple clare!
Primaria poate sa faca multe, dar daca vrea!
Faptul ca Dirzu aduce investitori eu zic ca nu e un lucru asa de rau, daca ar aduca la 3 luni cate o delegatie, sunt sigur ca din toti acestia s-ar concretiza ceva si pentru Alba. Faptul ca au fost 20 nu inseamna ca von avea 20 de investitori in Alba, dar poate din 20 se gasesc 1-2 care sa ramana aici!
Hai sa nu mai fim asa de rautaciosi pentru ca eu sunt sigur ca a aduce investitori in Alba nu e un lucru rau, si faptul ca a fost dat la ziar acest articol consider ca e un lucru bun, pentru ca nu oricine are posibilitatea de aduce investitori in Alba! Totusi trebuie sa ai si credibilitate!
Multumesc!

alexandru 2 martie 2011 at 10:32

sunt ferm convins ca ai citit legea adm locale, codul fiscal. legea bugetului de stat si a bugetelor locale si de apoti aduce exemple clare.tine-le pentru tine.si da un searc pe google sa vezi ca faza cu delegatii de investitori e bola grea la psd, de prin anii 95.tot vin delegatiile.oricum confunzi un om de afaceri cu un primar.administratia locala nu inseamna o afacere.eu nu sunt rautacios ci doar realist.eu caut un canidat pe care sa il votez. si astept de la acel om sa nu ma prosteasca.elodia era in delegatie? cati ani ai?chiar asa usor te lasi prostit?darzu e credibil?te asigur ca oamenii de afaceri care au lucrat cu el au o alta parere.vad ca ai o slabiciune pentru domnul darzu, ti-o respect si te asigur ca nu el va fi candidatul usl pentru primaria alba.

preferatul 2 martie 2011 at 14:23

Voi amarati nestiutori,ai tainelor ascunse .. va aruncat un os si ca pirania , toti la ros.
Chiar mai credeti in povestile cu investitori?
Nimeni nu bate un cui fara sa castige
rapid bani bagati in ce???
Si-au vandut ferma de vaci si cumpara
laptele din H si PL.
Ce vor acum sa vanda si Alba ? Au vanduto astia de si stra stranepotii nostri vor plati.
Numai daca da Dumnezeu sa le incurce limbile ca si in Babel ,sa nu mai poata sa se inteleaga poate va fi mai bine.
Hava pe langa el,lasa ceva,si Darzu la fel.
Diferenta e ca unu va fi trecut in istorie iar celalt pe liste de partid.
Doar geniile pot manipula controla tot,si in Alba sunt cativa Machiaveli.
Oameni buni nu mai puneti botul.
Trezitiva lasatii sa latre judecati cu mintea nu cu sentimentele fata de politica de stanga ,dreapta si centru.
Toti sunt la fel,cand ajung in functii ,uita ca noi eam trimis.
Sunt legati intre ei , fizic,material, etc.
Cand Darzu va da salar amaratului de minim 400 de euro,jos palaria.
Pana atunci sa-si pastreze ideiile pentru el.
In jur la firma lor ar putea da lucrari conexe,firmelor IMM din sfera serviciilor ca sa-i scape de balariile ce-i inconjoara.
Cum sunt tratati angajati lor asa va va trata si pe voi cei creduli de povesti.

Nicu 2 martie 2011 at 11:39

Alexandru, spui ca administratia locala nu e o afacere, dar acum, cu actuala conducere ce e administratia locala? Nici macar la rangul de afacere nu se ridica! E un targ de tara in care ttul se negociaza pe interese, pe intinul mainii. Nu vreau sa ridic in slavi o anumita persoana, asa cum spuneam si in alte comentarii, indiferent cine va fi din partea USL, Dirzu, Potor sau altul sunt sigur ca reprezinta o solutie la actuala conducere si aici ma refer la o solutie mai buna. Sunt convins ca se vor face sondaje si cel mai bun clasat va fi candidatul la postul de primar, dar sa nu uitam un lucru la fel de important, pana la urma primarul nu poate sa miste nimic fara echipa, iar din echipa lui va face parte oameni atat de la PSD, PNL cat si de la PC.
Asa cum esti tu realist, asa sunt si eu si vad ca pe zi ce trece o ducem tot mai rau. Crede-ma vorbesc in cunostinta de cauza, vorbesc despre lucruri pe care le stapanesc si care sunt evidente!
Timpul va fi cel care va decide ce este mai bine pentru noi, dar iti spun sincer, daca Alba va mai fi condusa inca un mandat de actuala putere, va fi o problema pentru noi toti! M-am saturat ca in fiecare luna sa cotizez la statul roman ca ei sa isi bata joc de acei bani.
Multumesc!

mioara 2 martie 2011 at 0:28

Dl Dirzu, mergeti in continuare pe aceasta tema cu locurile de munca si economia. Avem nevoie de un primar care stie mai mult decat panselute

Cristi 2 martie 2011 at 0:30

Ma bucur sa vad ca se vine si cu solutii si proiecte.
Asteptam multe din partea dumneavoastra

alt gogu 2 martie 2011 at 7:41

Cu experineta dvs. de manager, va rugam sa ne spuneti, d-le darzu, cate locuri de munca ati creat in Alba Iulia, in toti acesti ani de experienta…cate companii nou infiintate de dvs. aici la Alba Iulia au angajat forta de munca din oras?. Stiti ca din 2007 exista o zona de dezvoltare economica (acolo unde functioneaza fabrica Supremia acum), unde terenul este pus gratuit de catre Primarie la dispozitia investitorilor, alaturi de alte facilitati? Cititi spre informare HCL 241/2007 si HCL ulterioare pe infiintarea si functionare Zonei de Dezvoltare Economica….https://extranet.apulum.ro/Registratura/Hotarari/Detaliu-Hotarare-Consiliu-Local.aspx?id_hot=3139

Unde infiintati acest parc industrial? Spuneti-ne unde stiti Dvs. ca exista in Alba Iulia teren care apartine domeniului public cu o suprafata aprecialbila, de cateva zeci de ha, pentru a putea infiinta un astfel de parc? Credeti ca e asa usor sa ia fiinta un parc industrial? Cititi va rog LEGEA nr.490 din 11 iulie 2002 pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 65/2001 privind constituirea şi funcţionarea parcurilor industriale si acte normative subsecvente, unde se mentioneaza:

Art. 2. – Terenul aferent parcului industrial împreună cu clădirile şi infrastructura privind utilităţile existente la momentul constituirii trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:

a) terenul are acces la un drum naţional sau european şi este racordat la infrastructura utilităţilor publice;
b) terenul are o suprafaţă de cel puţin 10 ha;
c) terenul se află în proprietatea sau în folosinţa, pe cel puţin 30 de ani, a asocierii care solicită titlul de parc industrial;
d) sunt libere de orice sarcini;
e) nu fac obiectul unor litigii în curs de soluţionare la instanţele judecătoreşti cu privire la situaţia juridică;
f) îndeplinesc condiţiile tehnice privind protecţia mediului.”

Unde in Alba Iulia, aveti intentia de a rezolva aceasta problema? In cat timp de la preluarea visatului mandat? Nu de alta, dar sa stim cat ar mai avea de asteptat….somerii? Stiti…. experienta infiintarii altor parcuri industriale in Romania arata ca este necesar un minim decent de 2-3 ani, ceea ce ne duce cam prin 2015, d-le darzu, iar pana atunci ce facem cu somerii de care vorbiti? Unde vor fi locurile de munca create? de ce nu incepeti de acum…din Zona de Dezvoltare Economica? Le-ati ararat celor 20 de investitori Zona economica a municipiului? Nu i-ati consultat pe consilierii Dvs din Consiliul Local pe acest subiect? Ei il cunosc, l-au si sustinut de-a lungul anilor…cum au facut si alte initiative investitonale din oras (ex. proiectele cu Cetatea)…cititi procesele verbale ale sedintelor de CL. Sunt postate pe apulum.ro

Incercati sa convigeti electoratul din Alba Iulia cu solutii fezabile, d-le Darzu, nu cu gogomanii electorale, pe care le folositi sa va faceti notoriu acum, cand aveti un interes sa va plaseze sondajele USL pe primul loc, in asa fel incat sa puteti candida….Dvs. sunteti in competitie cu interesele politice proprii, nu cu locurile de munca pentru alba iulieni….!

Oare cine a patronat falimentul unui alt parc industrial in Alba, si anume PISA, nu tot PSD-ul?

gogu 2 martie 2011 at 13:09

Parca in conducerea parcului falimentar PISA a fost un anumit domn Docea, care este acum PDL-ist si angajat in CJ.
🙂

simi 2 martie 2011 at 9:00

rupti de realitate PSD viseaza cai verzi,si cum ati simtito pe propia piele de atitia ani nu ati invatat nimic ,astea sint articole de amuzament care ar trebui citite dupa alegeri

costelus2011 2 martie 2011 at 9:17

nea Sandule totusi ce o sa te faci dupa ce portocalii vor disparea, cui o sa mai aduci osanale…. multumesc

alexandru 2 martie 2011 at 9:20

bai cine e sandu asta ?.. ca e misterul forumului?

cl 2 martie 2011 at 9:18

ii tare fraza asta „Interesul este mare mai ales când le prezint oamenilor de afaceri potenţialul oferit de centrul universitar din oraş”. toti potentialii investitori ai lui darzu exalta la gandul ca in fabricile lor o sa munceasca juristi, istorici, muzeografi, profesori …. superb asta da clasa muncitoare calificata

dolfi 2 martie 2011 at 9:42

sa nu uitam de matematicieni, informaticieni, contabili, notari, avocati, juristi si topografi

Nicu 2 martie 2011 at 10:19

Si mai nou si ingineri!!!!

Ion Dumitrel(escu) 2 martie 2011 at 9:24

Mai fratilor stati relaxati ca Darzu nu are sustinere nici in PSD pt a candida, ce sa mai si candideze … Candidatura lui Darzu la primaria Alba Iulia e doar o gluma buna de dimineata sa ne faca ziua mai frumoasa.

gelu 2 martie 2011 at 9:26

sa nu uitam de matematicieni, informaticieni, contabili, notari, avocati, juristi si topografi

costelus2011 2 martie 2011 at 9:44

nu va grabiti avem si ospatari , tinichigii simuncitori silvici.

Stefan 2 martie 2011 at 10:04

Alta gogoasa! De data asta rosie!
Aveti rabdare cu campania electorala, va mai curge multa apa pe Mures pana atunci.

Proiectele D-lui Darzu sunt abureli pentru cei multi si nestiutori, este mai ieftin asa decat sa construiesti ceva trainic.
Eu fac naveta din Alba intr-unul din parcurile industriale din Sibiu si de multe ori m-am intrebat de ce a reusit Johannis si nu a reusit Alba. Singura explicatie este stofa din care este croit omul. Un lider adevarat este sincer, dedica totul rolului sau in comunitate.
Care din „lideranzii” din Alba are curajul sa riste totul pentru comunitate? Poate Dl. Hava, insa a invatat prea tarziu si n-a prins multe lozuri castigatoare.
Poate in urmatorul mandat…

gogu 2 martie 2011 at 13:12

Si daca nu in urmatorul peste doua, si tot asa sa-i mai dam omului o sansa……

alexandru 2 martie 2011 at 10:13

stimati forumisti deviem de fiecare data de la subiectul articolului.luni am dezbatut conditia vacii, marti gasca de partid, acum avem din nou un articol ieftin si ne intindem cu el.propun intrebari directe pentru candidat.incep eu cu cateva si dca voi primi raspunsuri REALE, il asigur pe domnul darzu de sustinerea mea si a familiei mele.( singura conditie e sa treaca peste faza discursuklui ieffftttiiinnnn)intrebari:
1-unde preconizeaza ca se poate construi in municipiul alba iulia un parc industrial tinand cont de faptul ca primaria nu mai are terenuri care sa se preteze la activitati industriale?
2.-daca se preconizeaza cumpararea terenului si cons, parcului industrial , din ce fonduri se vor face acestea?
3-cine erau cei 20 de investitori?banuiesc ca se pot nominaliza nume si firme ca doar nu sunt membri al qaida?
4. in ce domenii activeaza acei investitori?
5-ce facilitati poate oferi imm-urilo o administratie locala tinand cont de legislatia aflata in vigoare?
6-care sunt proiectele megalomane ale pdl, ce legatura au acestea cu udrea si cat din acestea este sustinut de bugetul local si cat fonduri europene?considerati asfaltarea strazii zlatnei un proiect megaloman?sau pasajul peste calea ferata de la partos?nominalizati un proiect megaloman.
7-ce intelegeti prin lipsa infrastructura?cum puteti imbunatati infrastructura actuala?planuri , bugete, investitii, finantare-exemple concrete.
8-dati un exemplu de taxa impovaratoare din municipiul alba care sa fie mai mare decat taxele de alcelasi gen din sibiu sau deva…..
9-din articol trebuie sa inteleg ca nu veti fi un primar ci un manager? pentru ca nu pomeniti nimic de administratia locala ci scoateti in fata un subiect sensibil intr-un judet cu o rata a somajului ridicata: cea a locurilor de munca.
domnule posibil candidat aveti din partea familie mele trei voturi daca primesc raspunsuri clare si conforme cu bugetul primariei.

Stefan 2 martie 2011 at 10:34

Felicitari Alexandru! Este o provocare pentru D-l Darzu si sper sa aiba atata coloana sa nu mai srie abureli prin ziare pana nu raspunde la intrebarile tale.
Fi tare si darz Dl Darzu, si asuma-ti raspunsuri clare!

Nicu 2 martie 2011 at 11:52

Sunt convins de un singur lucru, daca ai avea un interes sa ti se raspunda la aceste intrebari ai primi si niste raspunsuri, dar daca aceste intrebari vin doar de dragul de a mai avea un comentariu pe forum cu siguranta ca nu vei primi raspunsuri.
Daca te intereseaza cu adevarat vei merge si vei vorbi direct cu Dirzu despre aceste probleme si te va lamuri!
Un om ploitic nu va intra niciodata intr-o polemica pe un forum asa cum mi se pare normal.
O scrisoare publica din partea ta, pentru Dirzu, cu siguranta ca se va lasa cu un raspuns. Asa mi se pare normal,!
Multumesc!

alexandru 2 martie 2011 at 13:59

tu chiar nu intelegi nimic din ce scriu?adevarul e ca imi place sa apar pe forumuri si imi place sa fiu prostit de tot felul de politicieni de bloc.pazea la intersectie, trece coloana investitoriilor…..ai grija sa nu te calce ….si serios cineva de la partid citeste si aberatiile mele pe forum si ii comunica domnului darzu care sunt asteptarile mele ca cetatean si va veni zilele urmatoare cu precizari importante.cum tot la fel va veni si cu precizari importante cand se va decide candidatul usl.. si daca nu e el atunci articolele lui ce sunt nicule?

Nicu 2 martie 2011 at 15:15

Nu stiu daca el va fi sau nu candidatul la primaria Alba, dar foarte important este ca fiecare partid sa demonstreze ca poate sa preia conducerea. Deocamdata discutam de strategii politice, discutam de pozitie pe care fiecare partid va trebui sa o ia. Nu va ganditi ca acest anunt a lui Dirzu va destrama vreo alianta, nu este asa, sunt convins ca in urmatoarele zile va aparea si candidatul PNL-ului, iar toate acestea, repet, sunt miscari politice firesti. In urmatoarea perioada se vor face sondaje, si sunt sigur ca USL va avea un candidat comun.
Cred ca ti-am raspuns ce sunt aceste articole…cel putin din unghiul meu de vedere! In aceste momente se acopera o plaja de candidati, urmand sa fie selectat cel mai bun.
PSD il are pe Dirzu si sincer, eu cred ca e cea mai buna alegere pe care a facut-o acest partid. Dar cum spuneam, nu inseamna PNL nu va iesi si el cu un candidat in urmatoarea perioana!
Un lucru e sigur, cel mai bun, va fi candidatul din partea USL! Daca PD-L nu are alte solutii decat Hava, USL va avea de unde sa aleaga!
Multumesc!

Darzu 2 martie 2011 at 13:27

Raspunsuri:
1. Nu mai sunt terenuri pt ca le-ati vandut pe toate. In 20 de ani de mandat daca ati fi avut vreo viziune pe termen mediu, lung, nu ar mai fi fost cazul sa pui astfel de intrebari.
2. Fonduri ce vor fi livrate de viitorul guvern. Cum ati primit si voi bani pt distrugeri de parcuri, constructii de biserici, sustinerea unei echipe de fotbal in colaps, vom primi si noi fonduri pt planul acesta utopic 😉
3. Athos, Portos si Aramis (pe surse). Ce voi imi spuneti sponsorii vostri si cat cotizeaza fiecare?
4. Industriei
5. Facilitatea la licitatii corecte
6. Soni, parca ieri erai ecologist
7. Lipsa poduri acces in oras. Proiecte tampit facute. Pasarela ce se repara se va face tot pe 2 benzi. Daca tot se baga bani de ce draq n-ti facut-o pe 4, mai ale s ca drumul e pe 4 benzi?
8. Taxa pe lucrare castigata
9. De fapt voi fi tot un afacerist, dar fac o rotire a cadrelor. Cei ce si-au facut plinul in ultimii 8 ani, vor sta cel putin 4 pe tuse ca au resurse, si cei flamanzi se vor infrupta in urmatorii.

Acest raspuns tinde a fi un pamflet.

alexandru 2 martie 2011 at 13:53

raspunsurile sunt corecte( desi nu eu am vandut terenuri).desi tinzi sa ma politizezi per ansamblu ai reusit sa construiesti un pamflet excelent.trist dar excelent.si apropo: si azi sunt ecologist gogule.si maine voi fi.sunt in stare sa fac orice sa salvez un copac.orice.chiar sa-l votez si pe darzu.

Reines 2 martie 2011 at 14:40

„Darzule”, macar tu ai umor…. ca pe Ionica il caracterizeaza ridicolul…
Competitia e apriga!
Sa vedeti cand o sa treaca Ionica la lifting politic. Ce-o sa-l mai iubeasca femeile …
Sori, stai linistita, ca tot acasa vine. Barbatii din PSD au asigurat intotdeauna deliciul targului prin ” forta ” lor politica, scanteietor pusa in valoare de consoartele lor…
POaNTA ne mai lipseste…

alexandru 2 martie 2011 at 10:20

perfect de acord cu tine.ai puncat la obiect problema administratiei local.si pe cea cu potor.

dolfi 2 martie 2011 at 10:34

Lenin avea o vorba parca: „Sa va feriti de burghezi, dar sa va fereasca Dumnezeu de comunistii imburgheziti!”

cl 2 martie 2011 at 10:38

stiu toti o sa traga la saiba

lenut 2 martie 2011 at 13:28

hava sa plece la bihor ca a facut orasul de ras s-a terminat cu smecheria pdl !

preferatul 2 martie 2011 at 14:32

Dragi Romani,sa aruncat un os si lati ros.
candidatul USL e Potor.
Darzu ??? Ce sa faca nici neamurile si angajatii nu-l voteaza.
Asa se ia pulsul societati si se arunca la lupta de clasa cel mai putin blamat

eu 2 martie 2011 at 14:45

ce am inteles din textu asta : bla bla bla bla bla bla bla si toooottt asa

Aurelian 2 martie 2011 at 18:59

Sa incepem cu inceputul, cel putin in viitoarele alegeri municipale Hava va castiga detasat in primul tur, restul ii demagogie ieftina!

Daniel 11 martie 2011 at 12:56

Trist adevar,dar ai dreptate:cu asemenea contracandidati,Hava castiga lejer urmatoarele alegeri.