Ziarul Unirea

Avocatul Angelica Mocan și-a dat demisia din PNL și consiliul județean. Vezi ce spune președintele liberalilor din Alba!

Avocatul Angelica Mocan și-a dat astăzi demisia din organizația județeană Alba a Pardidului Național Liberal, motiv pentru care va pierde și funcția de consilier județean.

Legat de această decizie neașteptată, senatorul Teodor Atanasiu, președintele PNL Alba, a declarat pentru ziarul “Unirea” că nu are nimic de comentat, fiind vorba despre decizia personală a unei persoane, de care a luat act.

ELIT

Întrebat dacă cunoaște motivele pentru care Angelica Mocan a luat decizia de a demisiona din funcția de membru de partid, preșdintele organizației PNL Alba a mărturisit că nu a avut nici un fel de discuție cu aceasta înainte să ia decizia părăsirii bărcii liberale, însă a primit o “scrisoare lungă de tot în care aceasta  își exprima supărarea pe mai multe motive. Potrivit acestei scrisori, fosta liberală credea că ar fi putut face mai mult în cadrul partidului însă nu a fost sprijinită suficient în acest sens, motiv pentru care și-a dat demisia.

Teodor Atanasiu: Nu am nimic de comentat. Este un act unilateral, o decizie personală a unei persoane, am luat act de ea și cu asta basta!

Ce să comentez?

ADEZIUNE PLUS ALBA

Orice pierdere în rânduriel partidului nu este de bun augur. Dacă dânsa a decis să demisioneze nu avem ce face decât să luăm act de acest fapt.”

Angelica Mocan a explicat că a demisionat din calitatea de simplu membru PNL și a notificat în legătură cu acest lucru și Consiliul Județean Alba. În continuare intenționează să se ocupe de proiectele pe care le desfășoară în domeniul avocaturii și medierii.

Urmează ca PNL Alba, pe listele căruia Mocan a obținut fotoliul de consilier județean, să îi retragă sprijinul politic, potrivit procedurilor legale în vigoare, și să propună următorul clasat pe listă. Este vorba despre liberalul Marius Filimon.

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

Cum va fi vremea până în 18 aprilie 2021, în Alba. Temperaturi pozitive și șanse de averse, în tot județul

Cum va fi vremea până în 18 aprilie 2021, în Alba. Temperaturi pozitive și șanse de averse, în tot județul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

16 Comentarii

+++ 27 septembrie 2013 at 14:29

Asta-i numai inceputul. O sa plece in curand si mai multi membrii PNL din cauza stiti voi cui…

cristina 27 septembrie 2013 at 14:38

Cauza piticul atomic

Horea 27 septembrie 2013 at 16:34

@cristina

„Cauza piticul atomic”

Foarte „corectă” exprimarea! Stai jos, ai nota patru.

???? 27 septembrie 2013 at 15:17

Ca invatatura de minte pt toti sefii partidelor politice din judet ! E de stiut ca cine tradeaza odata, se obisnuieste cu a face pe victima si tradeaza apoi ori de cite ori i se pune pata. Persoana a mai facut asta, plecind si de la PSD. Cine a propus-o acolo unde a ajuns, da semne de oboiseala in ce priveste capacitatea de analiza a persoanelor care intra pe usa din dos. Mai era unul – fotbalist – care pleca trimestrial din pedeleu, a plecat pina la urma, dar cu siguranta va pleca si de la noul partidulet pe care abea l-a infiintat pe plan local. Unora nu le mai place sa nu fie pe val si fac orice, ca sa faca valuri.

vasilica 27 septembrie 2013 at 17:18

nu este niciun pacat sau pierdere.

th 27 septembrie 2013 at 17:27

Poate este doar scarbita de mizeria din partide……………….

Raisa 27 septembrie 2013 at 23:07

Scarbita…… e putin spus.

Si a fost exclusa din P.S.D. Alba in 2009, in timp ce se afla in concediu de odihna in Portugalia, pentru ca ” avea opinii diferite de ale majoritatii”. Le-a exprimat nonverbal… Grav!!!
Dupa o performanta electorala pe care organizatia nu a mai avut-o si nici recuperat-o.
Si nu regreta pierderea interactiunii sociale cu” elita” pesedista reprezentata de Florin Roman….
Vorba lui Tudor Chirila…certati cu limba romana si cu istoria Romaniei…

matahala 27 septembrie 2013 at 17:59

madame Mocan nu a facut in nici un partid in care a fost mare branza. Doar ifosele sunt specialitatea ei. Totdeauna a dat vina pe altii pentru faptul ca ea nu era in stare de nimic.
Nici o pierdere pentru PSD, de unde a demisionat acum cativa ani si nici pentru PNL de unde a demisionat acum.
Nici macar pentru CJ nu este o pierdere

Tacitus 28 septembrie 2013 at 12:49

La finalul dumneavoastra de cariera in partid, va dau un sfat stimata doamna:
„in politica trebuie sa ai posteriorul tare, nicidecum mare !”

Oana 28 septembrie 2013 at 13:26

Obscur!!!
Ma indoiesc ca d-na Mocan si-a dorit vreodata vreo cariera de partid…..

In ceea ce priveste formele unei femei, istoria culturii universale a consacrat voluptatea formelor ca o expresie a feminitatii depline. A fortei si valorii feminitatii, in planul interactiunii umane profunde, nu promiscue.
D-na Mocan insa se bucura si de un suflet mare, o minte mare si e un om fericit!
Unii nu pot intelege ….diferenta dintre bucuria de a sadi si a privi cum infloreste un trandafir rosu si bucuria maidanezilor in timp ce-l sfasiau pe Ionut.
D-na Mocan iubeste trandafirii rosii! E simplu. Si marea , si cerul, si oamenii buni. Si i se sfasie sufletul cand moare sfartecat un OM.
D-voastra ce Sunteti ???????????

matahala 28 septembrie 2013 at 13:59

madame angelica nu se lasa pana nu se lauda singura. De fapt, este singura ei laudatoare, dar insista…..
Bravo „oana”..baga mare……

Angelica Mocan 29 septembrie 2013 at 18:03

In primul rand, se impun cateva precizari cu privire la continutul articolului:

1. Mi-am dat demisia in 19.09.2013, iar textul nu cred ca numara mai mult de 15 randuri. E simplu, clar si redactat cu caractere mari, sa nu oboseasca ochii alesilor neamului, cand se gandesc la popor. E informatie de interes public…

2. Nu mi-am dat demisia din Consiliul Judetean Alba.
E responsabilitatea formatiunii politice care m-a propus sa ceara incetarea de drept a mandatului meu. Doar am notificat Consiliul Judetean Alba , si am discutat cu presedintele , asa cum era normal sa se comunice intre 2 oameni care se respecta, cand esti nevoit sa inchei o colaborare administrativa.

3. Am fost exclusa din P.S.D. Alba, in august 2009, in lipsa, improscata cu noroi intr-un mod inuman, de catre ” colegii” mei, pe care I-am reprezentat ca si candidat la alegerile parlamentare din 2008. Am candidat cu resurse proprii obtinute din munca mea, ca avocat, am facut-o cu buna-credinta, avand un proiect politic in care inca mai cred ca cetatean. Am obtinut, un rezultat de aproximativ 20%, in Alba Iulia, notabil, pentru P.S.D., care pana atunci nu a obtinut, pe vot uninominal, in Alba Iulia, mai mult de 10%.
S-a asteptat plecarea mea din tara, dupa care am aflat din
presa,ca sunt exclusa si ca ” sunt raul extirpat din P.S.D. Alba”.
N-a reusit nimeni sa-mi spuna ce rau am facut si cui.
Partidul era la guvernare si nu mai avea nevoie de oameni ca mine.

Mutatis, mutandis, si la P.N.L. Alba, dupa ce s-au castigat alegerile parlamentare, cu mine ca vector de imagine in Alba Iulia, am devenit criticabila , incomoda si de exclus, desi doar munceam cate 12 ore pe zi la biroul meu. Nu deranjam pe nimeni.
Imi cer scuze partidelor, ca am nevoie sa muncesc ca sa ma intretin.
Si vesnic le atrag si le prisosesc de la biroul meu.
Daca vreti sa improscati cu noroi sunteti liberi sa o faceti !
Pe forumul ziarului d-voastra am citit despre mine orice… Fara numar….vorba elitei politicii noastre.
Mama, tata, fratele meu, sotul meu, prietenii, colegii s-au obisnuit.
Josnicii se bucura, oamenii de calitate se mahnesc!
Mi se spune ca asa se construiesc si se aplica politicile publice in Romania noastra a tuturor romanilor.

fundatura politica 29 septembrie 2013 at 19:43

un comentariu-raspuns care zic eu- merita respect prin sinceritate ( desi inteleg ca e vorba de un /o politician). poate ca partidul nu a asteptat de la D-vs ”prisosinta” ci ascultarea neconditionata de gindirea personala, robotizarea gestual-ideativa si supunerea timpa- ideile care ar putea ajuta partidul-insa sint ”discret” departate de ideea sau trendul nefericit evolutiv al sefului, sint invariabil percepute ca fiind ostile iar autorul mazilit.Faceti-va meseria si lasati politica politrucilor- cred ca veti putea reveni in politica cind societatea se va maturiza si va aprecia daruirea si buna intentie-nu doar cea care paveaza drumul spre iad.

Angelica Mocan 29 septembrie 2013 at 21:30

Apreciez sinceritatea!

Nu regret decizia, a fost eliberatoare pentru mine.
Am vrut doar sa informez corect.

Experienta P.N.L. a fost edificatoare pentru mine, din perspectiva bunei mele credinte……… politice.
E o problema de principiu, nu de persoana sau Partid.
Exista si papusi gonflabile. E mai ieftin sa umpli o sala cu ele, decat cu oameni. Si sunt refolosibile…
Indivizii acestia au talentul ca, in astfel de momente , sa improaste cu noroi.
Fiind vorba de persoana mea, am dreptul sa clarific si sa ma apar. Oricum imi fac meseria, dar nu mi-e indiferent spatiul
social in care traiesc si eu. Sunt reputata ca am opinii diferite de ale majoritatii, in planul diversitatii si unicitatii fiintei umane.
Daca mi se intampla ceva „fatal” e de la grava opinie….

O seara placuta!

Angelica Mocan 29 septembrie 2013 at 18:06

Erata: „se impun”
Scuze, am tastat cu rapiditate.
Multumesc!

verde ca bradu 30 septembrie 2013 at 8:49

oamenii prezumati a fi de buna credinta, verticali, cu opinii si implicati sunt periculosi pentru orice partid mai mare, existand frica permanenta a sefului ca este eclipsat de supusi; sa avem totusi grija de-a nu lasa politicienii ”de meserie” sa-si puna in intregime planul in aplicare, dominat de dictonul aproximat-”tara te vrea prost, sarac si santajabil/manipuilabil”.