Autoritățile din Alba cer sprijinul preoților în încercarea de a reduce numărul incendiilor de vegetație și al arderilor necontrolate de terenuri
Autoritățile din Alba cer sprijinul preoților în încercarea de a reduce numărul incendiilor de vegetație și al arderilor necontrolate de terenuri
Prefectul județului Alba, Nicolae Albu, a convocat, joi, 7 mai 2026 o întâlnire de lucru cu reprezentanții instituțiilor responsabile de situații de urgență și ordine publică — Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Unirea” al județului Alba, Inspectoratul de Poliție Județean Alba și Inspectoratul de Jandarmi „Avram Iancu” Alba — pentru a stabili măsuri concrete de prevenire a incendiilor de vegetație și de limitare a arderilor necontrolate de terenuri. Au participat și subprefectul Andrei Vincze și secretarul general al instituției, Nelu Fleșer.

Datele prezentate în cadrul întâlnirii arată o scădere semnificativă: dacă anul trecut, în 2025, au fost înregistrate aproximativ 220 de cazuri de fermieri cu terenuri afectate de incendii, până la această dată, în anul acesta, numărul acestora a scăzut la doar 16. Cu toate acestea, s-a constatat o creștere a arderilor necontrolate în ultima săptămână în UAT-urile Câmpeni, Albac și Întregalde, ceea ce impune menținerea măsurilor de prevenție.
Prefectul a subliniat că incendiile de vegetație nu provoacă doar pagube materiale, ci pun în pericol viața celor care intervin pentru stingerea lor și siguranța comunităților întregi.
„Este esențial să acționăm preventiv și să transmitem un mesaj clar privind riscurile pe care le implică incendierea terenurilor. Dincolo de pierderile materiale, aceste incendii pot avea consecințe grave asupra oamenilor și mediului”, a a afirmat prefectul Nicolae Albu.
Măsuri în perioada următoare
Instituția Prefectului va transmite o adresă către toate primăriile din județ, solicitând primarilor — în calitate de președinți ai Comitetelor Locale pentru Situații de Urgență — să dispună măsurile necesare la nivel local.
„Totodată, vor fi contactați și reprezentanții cultelor religioase, bisericile având un rol important în transmiterea mesajelor de responsabilizare către comunitățile rurale, acolo unde riscul este cel mai ridicat.
Prefectul județului Alba mulțumește personalului ISU Alba, personalului voluntar SVSU, personalului silvic, primarilor și viceprimarilor din UAT-urile implicate, instituțiilor prezente în teren, pentru promptitudine și profesionalism, precum și cetățenilor pentru implicare”, se arată într-un comunicat de presă al Instituției Prefectului – Județul Alba.
foto: arhivă (cu riol ilustrativ)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]
UPDATE FOTO | Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud
Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud Un accident rutier grav a avut loc marți seara, în jurul orei 19.30, pe autostrada A10 Sebeș-Turda. O persoană este încarcerată pe sensul de mers Decea-Aiud. Citește și: FOTO | ACCIDENT pe DN 7: Două […]









