Ziarul Unirea

Autonomia sărăciei

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Problema reîmpărţirii administrativ-teritoriale a ţării a început să agite tot mai mult spiritele chiar în sânul coaliţiei aflate la guvernare. Astfel neînţelegerile dintre PDL şi UDMR pe această temă au ajuns luni până şi în presa americană (Washington Post). După cum se ştie, preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a avertizat duminică,  într-o declaraţie făcută presei, asupra faptului că „ignorarea specificului etnic în chestiunea trasării noilor judeţe va duce conflictul direct în stradă”. (…) „Sunt convins că aşa cum în 1968, când Ceauşescu a făcut reforma administrativ-teritorială, secuii au ieşit în stradă, dacă cineva forţează acum dizolvarea comunităţii maghiare din zona Harghita, Covasna şi Mureş într-o zonă mai mare oamenii vor ieşi din nou în stradă”- a spus Hunor. Declaraţia acestuia  vine după ce, în urmă cu o săptămână, un alt membru marcant al UDMR, Tamaş Şandor – preşedintele Consiliului Judeţean Covasna spunea că „secuii pot merge până acolo încât să se ajungă la nesupunere civică”. „În prima fază vom protesta paşnic, apoi vom vedea”- a concluzionat Şandor. Aşa după  cum se cunoaşte  deja, liderii uniunii maghiare au o viziune diferită  cu privire la o eventuală reorganizare administrativ-teritorială a ţării, ei susţinând cu fervoare că în loc de cele 8 megajudeţe propuse de către PDL şi de preşedinte ar dori o altă variantă, cu 12 sau 14 judeţe, între care cele cu populaţie preponderent maghiară să fie regrupate  sub numele de Ţinutul Secuiesc.
Acum, dacă tot a fost pusă pe „tapet” această temă a unei noi reorganizări administrativ-teritoriale a României, deşi altele sunt cu adevărat  problemele românilor şi maghiarilor din această ţară, precum şomajul, inflaţia, respectiv  insuficienţa veniturilor  pentru a putea cât de cât trăi decent, aşa cum aberant mi se pare ca acest proiect să fie adoptat de Parlament în regim de urgenţă, fără o consultare prealabilă a populaţiei printr-un referendum naţional, cel puţin la fel de aberante mi se par şi pretenţiile liderilor UDMR şi ale altor organizaţii civice maghiare de a reface cu orice preţ Ţinutul Secuiesc. Să zicem, prin absurd, că în cele din urmă acestui ţinut îi va fi acordată autonomia. Vor trăi oare cu adevărat mai bine maghiarii din această zonă? Nici într-un caz. Asta deoarece, în afara zonei Târgu-Mureşului, actualele judeţe Harghita şi Covasna sunt printre cele mai sărace din ţară. O declaraţie în acest sens a fost făcută în aceste zile şi de către fostul ministru al Finanţelor şi Economiei, Varujan Vosganian care, între altele, a spus: „Judeţele Harghita şi Covasna nu ar putea trăi într-o formulă de autonomie de niciun fel, pentru că sunt dependente de fondurile de la Bucureşti, economia lor fiind bazată doar pe exploatarea lemnului şi a apei minerale”. (…) „Investiţiile străine nu au trecut Carpaţii, sunt judeţe sărace, cum sunt Vaslui sau Botoşani, dar şi Harghita şi Covasna. Nu înţeleg semeţia unor lideri ai UDMR, pentru că Harghita şi Covasna sunt printre cele mai sărace judeţe din România. Acolo, autorităţile maghiare au pus pe fugă toţi investitorii străini. Covasna şi Harghita trăiesc numai din păduri şi apă minerală. Nu poţi să ţii două judeţe în acest fel. Cele două judeţe au nevoie de Capitala  României şi de fondurile bugetare poate mai mult decât oricare alte judeţe”- a declarat fostul ministru al Economiei. Şi mă gândesc că ştie ce spune.
Cam aşa stau lucrurile  dacă cineva gândeşte într-adevăr cu capul şi nu cu altceva. Şi atunci de ce vor oare  liderii maghiari din România autonomia Ţinutului Secuiesc cu orice preţ? Doar pentru a-şi satisface  propriile ambiţii istorice, ale lor şi ale tot mai multor iredentişti maghiari?  În rest, populaţia de aici pe viitor poate să moară de foame? Liderii UDMR ar putea avea desigur asemenea ambiţii, deoarece de peste 20 de ani, de când se află în fruntea bucatelor ţării noastre, au avut grijă să-şi burduşească conturile cu milioane şi milioane de euro (vezi Verestoy Attila, Laszlo Tokes,  Marko Bela ş.a.m.d.) şi ar avea astfel cu ce să trăiască bine-mersi de aici încolo încă vreo trei vieţi!  Dar oare viaţa maghiarilor de rând, ca de altfel şi a românilor din acest ţinut,  care în marea lor majoritate sunt săraci lipiţi pământului,  nu mai contează deloc pentru ei?!
Tinu MATEŞ

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

70 de milioane de lei sprijin de la stat pentru promovarea firmelor la export

Prin Programul de promovare a exporturilor, gestionat de Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerț şi Antreprenoriat aprobat de Guvern,  firmele private… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Se ofilește crinul liberalului Crin

Venă groasă și isterică la gâtul crinului galben al liberalismului rămânesc. Icterul mecanic provocat de „Inițiativa România Liberală” a provocat… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO ȘTIREA TA| „Trafic” îngreunat pe podul de lemn din latura vestică a Cetății Alba Carolina. Lucrări de schimbare a lemnului

FOTO ȘTIREA TA| „Trafic” îngreunat pe podul de lemn din latura vestică a Cetății Alba Carolina. Lucrări pentru schimbarea lemnului… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Temperaturi sub zero grade Celsius înregistrate în județul Alba

Miercuri dimineață, 28 octombrie 2015, la Sebeş a fost măsurată o temperatură minimă de minus 0,4 grade Celsius, potrivit Serviciului… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Studiu sociologic. România și criza migrației: Cum a evoluat această problemă de-a lungul timpului

Problema migrației a fost, dintotdeauna, una dintre efectele negative ale complexului proces de globalizare. Astfel, una dintre cele mai teribile… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Status: busy

După o lungă perioadă aglomerată și agitată, debutând încă din copilarie, când la zece-unsprezece ani suna gongul fixat de mine… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

La TV totul e bine… la mine nu!

Nu cred că cineva din România, bineânțeles în afară de cei din Guvern, va îndrăzni să contrazică statisticile și sondajele… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

64 Comentarii

HH 22 iunie 2011 at 9:38

Basescu joaca iar la cacealma si mai sunt si fraieri care-l cred. In intelegere cu UDMR, care trebuie sa ceara maxim, grosolan ( asa este scenariul prestabilit la Cotroceni ) Basescu se transforma in fata credulilor in ” negociatorul, salvator al natiei ” si le ofera doar mult si nu maxim asa cum au cerut. Astfel nu va mai fi etichetat ( de catre fraieri ) ca un ” vanzator ” ci ca un aparator al tarii si rezolva si electoral secta sa portocalie si acapararea pentru aceasta a unei parti si mai importante de tara . E dioabolic personajul, nu doar, primitiv, incult, grobian si rudimentar precum Ceausescu

Ciprian 22 iunie 2011 at 9:42

Este intr-adevar trist ca guvernul se afla in situatia de a face compromisuri de acest gen. E regretabil totusi, ca celelalte partide nu reusesc sa treaca de „jos Base” si sa faca ceva util pentru tara.

HH 22 iunie 2011 at 11:15

1.Care guvern (pdl-udmr-tradatori) ?!
2.Ce trbuia / putea sa faca opozitia si nu a facut, atata timp cat „base ” decide si ce face guvernul si cum se modifica Constitutia, face majoritati in Parlament, reimparte teritorial tara……Deci la cine ar trebui sa faca referire oricine, la personaje inexistente, papagali, stripteuze, ospatari…?!

Ciprian 22 iunie 2011 at 11:32

Opozitia ar trebui sa accepte un proiect de reorganizare teritoriala care ar reduce substantial numarul angajatilor la buget, ar scapa de consiliile judetene, ar ajuta la administrarea regiunilor etc. Opozitia ar fi trebuit sa sustina schimbarea constitutiei la punctele care fac referire la caracterul licit al averii, la imunitatea parlamentara etc. Asta trebuia sa faca opozitia.

HH 22 iunie 2011 at 13:06

Astea sunt niste povesti, sfatul meu este sa-ti diversifici sursele de informare si SA-TI FOLOSESTI PROPRIA GANDIRE FARA SA REPRODUCI LOZINCI ARUNCATE DE ALTII.

Ciprian 22 iunie 2011 at 13:12

Ia explica matale in ce fel sunt astea povesti ! Daca se face reorganizarea, in mod clar se reduce aparatul de administrare pentru ca pica oaresce sefi de pe deconcntrate, conlisii judetene, etc. Cu privire la constitutie s-a vazut clar ca USL nu doreste o schimbare in bine a tarii. Spune dumneata, care sunt povestile ! Alea ce le-au turnat Ponta cu Antonescu la intalnirea cu presedintele? Alea cu guvern tehnocrat si anticipate? ALea de care stiau dooar ei si nici macar nu le-au discutat cu propriile partide inainte? Da, alea sunt povesti. Sunteti paraziti sociali.

HH 22 iunie 2011 at 14:11

CIPRIAN, ESTI UN NESIMTIT PE LANGA FAPTUL CA ESTI UN PAPAGAL CARE REPETA LOZINCI PENTRU PROSTI ! AUREVOIR.

hantulescu 22 iunie 2011 at 14:29

Domnule Ciprian (Badila), am verificat si vad ca va bagati in seama la toate articolele din ziarul nostru. Dupa cum v-am promis, v-am scos comentariile mizerabile de la articolul referitor la Vintu de Jos si va asigur ca cel putin la articolele mele nu veti mai avea acces, decat daca veti face referire strict la tema lor, nu la persoana mea, la familie, la copii etc. O zi buna si va asigur ca intr-o zi ne vom si intalni ca sa va arat ce obraz gros aveti…

Ciprian 22 iunie 2011 at 15:19

Daca ati fi citit comentariile mele, ati fi realizat ca ele erau exact la tema articolului pana v-ati impanat d-voastra cu importanta de doi bani caracteristica si ati decis ca cine nu-i ca mine sa dispara. Stiu ca sunteti suparat pentru postarea mea mai veche. Cred ca am fost destul de clar in aprox. 10 postari in care am spus ca a fost o confuzie. Traficul de informatie a fost acelasi si pentru scuze, nu cred ca ati suferit vreo deteriorare a imaginii. Ca sfat, atat pt d-voastra cat si pentru admin – postarile le-as putea face de pe alte e-mailuri, ip-uri daca as dori sa va discreditez in vreu fel prin declaratii deplasate. Eu am avut onestitatea sa postez sub acelasi pseudonim si sa nu ma ascund. D-voastra si adminul in schimb, ati demonstrat lipsa de bun simt si profesionalism si ati sistat o serie de comentarii care nu erau in conflict cu regulile forumului. De ce? Pentru ca va cunoasteti. Din acelasi motiv domnule admin, adresa mea de e-mail, care conform regulamentului site-ului este privata, ati facut-o publica cand i-ati spus-o domnului Hantulescu.Frumos mod de a va face treaba domnule admin. Imi sustin parerea ca articolul de azi al d-lui Hantulescu a fost o periere a primarului din Vintu de Jos.

hantulescu 22 iunie 2011 at 16:32

Nu conteaza ca ai facut „o confuzie’ in ceea ce-o priveste pe fiica mea. Nici macar nu trebuia s-o aduci in discutie, ca articolul nu era despre ea, clar?

Ciprian 22 iunie 2011 at 15:01

:)) Serios???
1. Numele meu este irelevant.Saptamana trecuta eram nu stiu care angajat de pe la Corint, apoi careva de pe la primarie.
2. M-am lamurit ce inseamna ziarul unirea si „libertatea parerilor” 😉
In concluzie, este permisa doar postarea de comentarii cu plecaciuni la adresa „jurnalistului”.
Admin, v-ati facut de cacao cu treaba asta 😉

Ciprian 22 iunie 2011 at 15:04

Populatie – cuvantul este scris tocmai pentru a permite adminului sa citeasca ce scriu aici – Stimate domn, regulile site-ului d-voastra implica o confidentialitate a adresei de e-mail. Asa va faceti treaba? Felicitari. Si rusinica 😉

admin 22 iunie 2011 at 18:58

macar tu ai inteles cum sta treaba cu cuvintul ala…

adresa dvs de email este confidentiala, ca de altfel a tuturor comentatorilor.. confidentiala pentru CEILALTI comentatori!

hantulescu 22 iunie 2011 at 15:11

Parerile nu ne deranjeaza, dar dumneata nu ai pareri, ci… idei fixe, ridicate la rang de convingeri. Si alea referitoare la persoana semnatarilor, la cum arata ei, ce mananca, ce beau, cum le sunt copiii etc. Asadar, repet, comentariile la obiect, la tema articolului, fara referire (nici ireverentioasa si nici cu plecaciuni, ca n-asteptam asa ceva) sunt OK. Chiar si ale dumneavoastra, care v-ati murdarit coborandu-va pana la ataca familia subsemnatului.

Ciprian 22 iunie 2011 at 15:21

Nu am facut nici o referire la cum aratati, ce beti sau cum va sunt copii. Repet, nu v-am atacat familia in nici un fel.Incercati sa pretindeti ca sunteti victima.Este fals. Mi-am cerut scuze pentru confuzie. Ca d-voastra nu le acceptati, nici o problema.

hantulescu 22 iunie 2011 at 15:37

Acum am vazut cine esti, domnu’ Ciprian. Da’, draga, nici macar sa recunosti nu ai taria? Pai un om cu bun simt nici macar nu ar fi adus in discutie copiii celuilalt, nici macar nu ar fi avut vreodata o astfel de intentie, cand la mijloc era doar un amarat de articol. dar despre „tzuicile” pe care chipurile le iau eu ca shpaga la articole nu tot tu ai pomenit? Da’ despre votci si despre barba mea? Bine ca stiu acum cu cine stau de vorba: cu un cadru „de nadejde” al PDL, dupa cum te-am dibuit, si inca avand o functie de conducere, nascut in 1982 (deci esti de-o seama cu copiii mei, mai Badila). Zizi ca ai facut o confuzie? Pai tu insuti esti o confuzie si daca tu reprezinti PDL-ul de maine, atunci m-am lamurit. Uite, din cauza unora ca tine va pierde partidul portocaliu. Hai, pa! Ne vedem la voi la sediu, cat de curand…

Dan 22 iunie 2011 at 17:14

Ah deci dnul Ciprian , care murea de grija ca toti aparatorii parcului Custozza sunt PNL-isti, stia chiar si cand se deschide sediul la PNL si incerca sa ne convinga pe noi cum el nu e arondat politic, nu e de partea lui Hava si sustine distrugerea parcului din pura viziune istorica, este de fapt membru marcant PDL – probabil vedea cand se deschide sediul la PNL din sediul PDL unde presta pt multinationala, facea munca de secretar de partid, scria comentarii, etc. Oare cum se face ca toti sustinatorii distrugerii parcului Custozza sunt PDL-isti? Pica cate ceva din proiecte si devize baieti?

Ciprian 22 iunie 2011 at 15:52

Domnule Hantulescu, „tuica” mentionata era in loc de primire…ca sa reformulez, v-ati multumit cu primirea si plimbarea..Cat despre barba matale si votca, nu am spus nimic 😉 . „cadru de nadejde” spui? :)) bine. Domnule, sper ca cei de maine, care or fi ei, sa aiba onestitatea mea in dialogul cu cei ca dumneata. NU mai repet nici o scuza ca nu o meritati.

Ciprian 22 iunie 2011 at 16:04

Domnule admin, astpt lamuriri cu privire la adresa de e-mail. Va asigur ca am sa le solicit si sefilor d-voastra. Va sfatuiesc de asemenea sa va interesati cu privire la dreptul legal pe care il aveti de a nu respecta confidentialitatea asa cum declarati pe site. Va amintesc de asemenea ca odata cu dreptul la semnatura electronica, intra in vigoare si obligatii ale institutiilor publice si companiilor care detin site-uri si care garanteaza confidentialitatea datelor personale. Recomand sa aveti o discutie cu juristul firmei. O zi placuta 😉 – intre noi fie vorba, comentariile mele au mentinut un ton politicos in marea majoritate, desi au fost poate momente cand lipsa de bun simt a unora m-au impins la o atitudine mai incisiva.

admin 22 iunie 2011 at 18:57

asa… care sint nelamuririle dvs. vizavi de adresa de mail?
Cum ati ajuns la concluzia nu a fost respectata confidentialitatea adresei dvs de mail?

hantulescu 22 iunie 2011 at 16:30

Adresa ta de mail nu a fost facuta publica, prietene. Nu am vazut-o decat eu, prin metode, ca sa zic asa, confidentiale. Nici nu as face-o publica vreodata, fii linistit. Cat priveste discutia cu sefii, sa fii sigur ca inainte o sa am eu o discutie cu sefii tai de la partid. Pai ce fel de secretar executiv PDL esti, cu o astfel de atitudine? Sau asa se procedeaza la voi? Cu atacuri la persoana? Fii linistit, ca atunci cand ne vom intalni la sediul vostru, cu sefii tai de fata, vor avea si listarea tuturor comentariilor tale, apoi, fireste, va urma si un proces de calomnie pe care ti-l voi intenta pentru toate magariile pe care le-ai spus despre mine. Asa poate se vor potoli si alti forumisti ‘profesionisti” care intrec masura bunei cuviinte.

hantulescu 22 iunie 2011 at 16:36

Bineinteles ca vor urma si niste articole in presa, pe la Unirea si prin alte parti, ca sa afle toata lumea cine este Cipian Badila, secretar executiv al PDL Alba Iulia, un individ care si-a atacat pana si… propriii colegi de partid! Ei, cum iti place acum, cand nu mai esti anonim? Era fain sa injurio din toti bojocii cat nu te stia nimeni. De ce nu faci acum aprecieri cu privire la persoana mea?

Ciprian 22 iunie 2011 at 18:21

Va rog sa imi aratati si mie unde am injurat!. Nu lucrez la nici o institutie publica dragilor 😉

alexandru 22 iunie 2011 at 17:00

in sfarsit afalam ca domnul ciprian nu lucra la o multinationala, decat daca afacerile pdl sunt la nivel global, sau chiar stelar.domnul ciprian badila, desconspirat in sfarsit, domnul care apara buldozerele corintului si proiectele pdeliste se dovedeste a fi.. PDLIST SI POSTAC DE SERVICIU.desconspirat, baiatul ameninta cu juristi si alte chestii, apoi se refugiaza intoaleta si incepe sa planga, cu speranta ca pedeapsa primarului va fi una blanda.cipriene ai actionat gresit, te-ai aruncat intr-un razboi personal, erai platit sa postezi pentru apararea intereselor corintului..APROPO CE INTERESE ARE UN MEMBRU PDL CU PROIECTUL CETATII??pai de ce sa fii confindential cipriene? nu iti place transparenta?cat primesti de la partid de stai toata noaptea pe net?asa de mult se castiga din politica?imi adcu aminte cu scarba de tine, cu ce inversunare aparai distrugerea parcului custozaa, cu ce har aparai colegii de partid de la apa canal, cei care ne dau cea mai scumpa apa din transilvania, cei care ne cer bani pe epurare, desi deverseaza apele uzate direct in mures, statia urmand a fi construita.si salprestul vostru, si stp-ul, si elisul cu cele mai scumpe giratorii din istorie,si colegul vostru todea care cu o mana aproba tot felul de porcarii la mediu, su dupa masa planta verdeata prin santuri….toti sunteti o adunatura de oameni de afaceri pe banii statului…si tot voi urlati ca vreti sa reformati statul roman.un profesor primeste 850 ron salariu dupa o luna de munca.,si acel profesor cu norme prin 2-3 scoli, pt ca directorii vostri de scoli au un spirit afacerist extraordinar.si imi aduc aminte cum ma trimiteai pe mamut daca vreau aer curat.o sa am grija sa afle cati mai multi ca pdl alba are postaci de serviciu.e important de stiut.te salut cipriene.apropo cipriene, sunt cu multi ani mai batran decat tine, tot timpul am banuit ca esti un tanar crescut on line, dupa mutrele de mess ce le tot agatai prin postari.sa inchei pe un ton optimist: bai cipriene tu stii ce esti? esti un soricel mic, mic de tot.daca ai indoieli priveste in sediul partidului la elefantii aia afaceristi, si apoi vei realiza ca am dreptate….un soricel mic, mic de tot…mic, mic….si culmea prin comentariile tale ai dovedit ca stii foarte multe detalii tehnice legate de proiectele publice.. ai demonstat public legatura pdl-banul public.felicitari.norocul tau ca nu citesc foarte multi siteul.asta e norocul tau.

alexandru 22 iunie 2011 at 17:26

pentru domnul hantulescu: vreau sa ne informati daca domnul ciprian badila este cumva functionar pe la stat( si sigur este).in acest caz, un angajat al statului a folosit un sistem it public pentru propaganda politica.vrem sa stim institutia unde se face ca lucreaza acest marcant membru pedelist, nu de lata dar politistii sunt prea multi, profesorii de asemenea, numai ei au loc la stat berechet.va aduc aminte stimati cititori ca de la primaria alba iulia si de la consiliul judetean nici un angajat nu a fost disponibilizat, in schimb domnul dumitrel cererea insistent unor primari pe la aiud sau rimet etc sa isi reduca angajatii, dadea chiar lectii de reforma.vrem sa stim daca ciprian badila, omul care posta din ,minut in minut pe forumuri o facea in timpul serrviciului, vrem sa srtim daca seful lui direct e tot de la partid.nu de alta dar parca lucra la privat.acum constat cu stupoare ca posta mesaje pe banii mei, pe impozitele mele.da cipriene, pe banii mei aparai intersele corintului, si ale partidului.

Dan 22 iunie 2011 at 17:27

Da, apropo de STP- cum poate o firma privata sa obtina subventie de la bugetul de stat de 2 mil de euro anual (mi s-a parut si mie fabuloasa suma, o fi adevarat)- in conditiile in care platim printre cele mai scumpe bilete din tara? Acum chiar nu mai puteti spune ca sunt bani europeni.

alexandru 22 iunie 2011 at 17:43

ce te mira daca un sens giratoriu, o roata pavata cu zece flori la mijloc a costat cat o vila.(220.000 ron).subventia e modul prin care banii publici sunt sifonati catre o societate privata, de acolo se extrag mult mai usor.cum justificam costul apei, cea mai scumpa apa din transilvania, in conditiile in care apa ctta nu a afcut nici o investitie semnificativa in aceste sisteme, iar apa vine din muntii sebesului si cugirului, fara costuri enorme de aductiune si transport.cum explicam colectia impresionanta de autoturisme a patronului salprest in contrast cu camioanele vechi de 25 de ani cu care efectueaza salubrizarea municipiului, salubrizare fara licitatie normal.si cum explicam ca firma sefului de la mediu planteaza iarba in santuri, sef care nu are nici o durere legata de incompatibilitate(consider plecarea lui de la sefia mediului ca fiind una tardiva)si putem continua cu afacerile de partid, dar si maine este o zi.si de maine sigur ciprian va avea un alt pseudonim pe forum( si are de unde alege: ana, aurelian,celebrul stefan-omul care ba statea in germania, ba se plimba pin santuri si admira linistea de acolo)in general forumistii de partid au o apreciere extraordinara fata de santuri, desi ei stiu foarte bine ca lucrarile nu sunt gata, si corintul nu arespectat nici un termen de predare pana acum…drept premiu a mai primit o licitatie.si saraca ana, isi pierduse personalitatea pe forum, la un moment dat se credea barbat).viata merge inainte.

zeflemist 22 iunie 2011 at 18:21

Ciprian Tudor Badila
Comerţul exterior specialist în vânzări la Kronospan

Costel 22 iunie 2011 at 19:52

Vorba domnului Potor cand portocaliu era … putem tot … impartim tara ,un stalp de poarta cat un bloc … un rondou cu flori cat un apartament de lux … opozitia tace … pupistii latra si la anul care vine iar ne vom trezi cu galetile la usa pentru *VOT* … si ei fura … organele statului nu vad ca sunt tot portocalii … iar noi … vorbim,vorbe … 8 judete … 12 judete … 5 judete … iar ei traiesc …

Gogu 22 iunie 2011 at 19:53

Alexandru, stii ca l-am atacat pe Ciprian, datorita postarilor sale, dar as dori sa stiu care este pozitia Ziarului Unirea, respectiv a adminului referitor la deconspirarea adresei.
Eu cel putin n-am trecutul adresa reala, dar nu sunt la curent cu tehnica si n-am chef ca un neica-n drum ca Hanzi sa ma balacareasca prin presa datorita faptului ca l-am gonit noaptea din crasme cand intrecea masura si ma tine cureau sa-l fac de mandrake minune la adapostul anonimatului.
Cat despre Ciprian, daca lucreaza la Kronospan, n-a mintit cand a sous ca lucreaza la o multinationala, dar sunt uimit de cat timp liber are, ceea ce imi ridica semne de intrebare referitoare la obtinerea postului.

admin 22 iunie 2011 at 20:33

pina mai acum un an, pe vremea vechiului forum, aveam un control minim asupra comentariilor si a comentatorilor. in plus, nu primeam detalii despre acestia.

de cind cu trecerea pe platforma tehnica WordPress, primesc informatiile oferite de aceasta platforma. bineinteles ca n-o sa le insir aici, dar cei ce au folosit deja wordpress stiu despre ce este vorba.

vizavi de confidentialitate: nici un comentator „clasic” nu poate vedea informatiile ALTUI comentator. ce este vizibil: numele comentatorului, articolul comentat si ora/data comentariului.

Adminul (adica eu si alti colegi ai mei) are acces la mai multe informatii, dar nu are de unde sa stie daca aceste informatii sint corecte.

in momentul in care institutii AUTORIZATE cer detalii asa-zis „confidentiale”, acestea exista si pot fi inaintate.

s-ar cuveni sa spun ceva si despre moralitatea comentarii pe acest forum. exista comentarii care nu respecta minime regul de bun simt. daca acestea sint filtrate de wordpress, ele nici macar nu mai devin publice. altele, care „trec” de aceasta sita, sint verificate de catre mine sau unii colegi ai mei.

in functie de continut, imi rezerv dreptul sa alterez comentariul. oricum, daca exista vreo modificare, va exista si mentiunea (adaugata de catre mine) „EDITAT de admin”; mi se pare de bun simt sa arat ca respectivul comentariu se abate de la niste reguli, sau chiar de la buna cuviinta. cit despre intirzierea de la aparite a unor comentarii, am explicat deja de atitea ori de ce se intimpla.

sa stiti ca cele mai multe adrese de mail NU sint reale. spre regretul meu. as fi preferat un sistem si mai apropiat de forumul clasic, cu inregistrare in baza de date si autentificare folosind o adresa de mail NEAPARAT valida.

alexandru 23 iunie 2011 at 8:53

postul lui poate fi si un troc politic pdl-agentia de mediu-krnono.oricum nu sunt de acord cu balacarirea familiei domnului hantulescu pe forum.mi se pare grav ca un membru de partid cunoaste atatea amanunte despre ziaristi, proiecte publice.e clar ca la partid au loc astfel de discutii.ma mir ca nu ai obervat ca domnul hantulescu a fost subiect de dezbatere la partid.e foarte grav.cirpian in naivitatea lui a desconspirat multe afaceri de partid.era documentat.tot acum inteleg de ce tinea mortis sa vada parcul custozzaa defrisat-E UN DEFECT PROFESIONAL LA EL.tot la fel remarc fuga lui de pe forum…astept cu interes sa vad inlocuitorul lui ce pseudonim va avea.intre timp voi continua sa slupt pentru salvarea parcului custozza, fara nici un partid in spate, ca nu toti facem politica in romania.noi cei de pe foruim ar trebui sa tragem un semnal de alarma: un ziarist( recunosc ca nu il cunosc personal pe domnul hantuleascu) este subiect de discutii la sediul unui partid. e un lucru grav.indiferent ca s-a desconsiprat o adresa de mail, sau un nume( de parca nu stiam toti ca ciprian e pedelist..)forumul trebuie sa fie o platforma de dezbateri, de opinii, nu o chestie monitorizata de un partid.si la cat de sluga e acest ziar, ar trebui sa apreciem ca mai scapa cate un ziarist cu cate o ancheta.sunt dezamagit doar de mine, stiam ca e un om de partid, dar m-am incapatanat sa discut cu el.. si imi explica el cum e cu scaderea nivelului cetatii prin excavatie…si ma trimitea la cotet.. si stia atatea despre apa canal…o sa ii duc dorul.cu respect alexandru-doar un cetatean( din pacate)

hantulescu 22 iunie 2011 at 20:49

Gogule, fii linistit ca te stie moshu Hantz si pe tine, ca IP-ul ti-e acelasi. Da, sunt posibilitati tehnice de a afla lucrurile astea, chiar fara stirea „admin”-ului, care-i nevinovat in cazul de fata. Acest „neica-n drum” de care vorbesti te poate face „de comanda” cand vrea, dar nu-si pune mintea chiar cu toti refulatii. Fireste ca „te tine cureaua” cum l-a tinut si pe Ciprian… cat a fost anonim. (Oricum, am aflat-o doar eu, pentru cultura mea generala, nu am facut-o publica sa o vada si ceilalti comentatori!) Cand vei fi desconspirat si tu (iti suna cunoscut?) vom vedea daca te mai tine cureaua. Sigur ca n-ai trecut adresa reala de mail (poate, dar poate-i „fumigen”, inca nu am verificat), dar IP-ul e al calculatorului tau. O sa aflu daca e cel de acasa sau cel de la serviciu…
Domnule Alexandru, te vad un om cu care se paote dialoga fara jigniri si referiri la familie si la carciumi, hai sa ne lamurim cu privire la Ciprian. A fost angajat pe la Apa CTTA, pe la Assalpo, iar acum chiar lucreaza la Kronospan (unde facea el „confuzie” ca mi-as fi angajat fiica…) dar are timp liber cu duiumul. Si imaginati-va ca mai face parte si dintr-o organizatie despre care am crezut ca-si selecteaza oamenii si pe criterii de moralitate: Rotaract! Sunt curios ce va spune cel de la PrimaTV cand va vedea cine-l balacarea, confundandu-l cu mine… In alta ordine de idei, l-am gasit pe netlog, pe facebook, pe neogen si pe alte site-uri, cu cont, nu doar asa ca vizitator, plus pe un site al motociclistilor pe unde vinde si cumpara tot felul. Iar pe unul, hai ca asta-i tare, are o deviza care suna asa: „Pentru cei viteji zidim altare, Si-avem doar gloante pentru tradatori!”. Astia-s politcienii PDl de maine…!
Apropo, am facut exceptia verificarii prin „mijloace tehnice confidentiale” in cazul de fata pentru ca era un atac la copii, altfel putea sa balacareasca oricat. Cine posteaza in limitele bunului simt si face referire doar la tema articolului e OK. Nicio problema. dar odata si odata trebuie sa se termine cu atacurile astea gretzoase la persoana…

cititor 22 iunie 2011 at 21:21

„domilor” – cât de „refulaţi” puteţi fii, ca să ajungeţi la astfel de comentarii !
nu sunteţi capabili să faceţi un comentriu decent, să purtaţi o discuţie, până la urmă, nu mai aveţi o pretenţie pentru voi, pentru condiţia voastră de oameni ?!
aici este vorba dor de un comentariu la un articol din ziar, pentru Dumnezeu!
ce înseamnă „las că ştiu eu cine eşti? ” înseamnă paranoia, schizofrenia şi vă ridică un mare semn de întrebare! treziţi-vă!!!!!

alt cititor 23 iunie 2011 at 9:21

Este foarte grav ce se intimpla la „Unirea”!!!
Dincolo de simpatiile politice,este un lucru mult prea grav ca un ziarist al aceleiasi publicatii sa foloseasca cu buna stiinta datele confidentiale ale cititorilor pentru denigrarea lor in spatiul public,ori pentru amenintarea si timorarea tuturor in razboaie personale.
Nu comentez cine are dreptate sau cine a inceput.
Punerea la dispozitie a datelor confidentiale ale persoanelor de catre ziarul Unirea descalifica aceasta publicatie.

Asteptam un raspuns oficial din partea conducerii.

alexandru 23 iunie 2011 at 9:38

culmea la terfelirea familiei ziaristului nu v-ati sesizat niciunul, ceea ce ma face sa cred ca aveti interses mai mult decat simpli cititori.si nu stiu ce date poate transmite un site de comentarii. in afara unei adrese de mail, care poate fi o chestie pe yaho total fara legatura cu numele persoanei care o utilizeaza.

alt cititor 23 iunie 2011 at 17:32

nu am nici un interes alexandru.doar bun simt.
hantzi m-a cistigat in lista de „prieteni” intre ghilimele cind axact asta facea,balacarea o familie respectabila pe temei politic si pe fiica lor pentru o prezumata nu stiu ce frauda in proiecte europene.o copila fara nici o vina ca mama avea probabil o culoare politica,oarecare.
tu ai o culoare politica si vezi in culoarea ta preferata.
ciprian avea o culoare si si-a asumat-o.v-a invitat de mii de ori la cafea sa va cunoasteti.cred ca este cel mai onest de pe aici.nu si-a ascuns culoarea preferata si cind a fost contrat cuviincios nu s-a ofensat.
eu cind a jignit nu am fost pe faza dar am vazut nenumarate scuze.
miine un alt ziarist ar putea sa nu-i placa culoarea ta si sa fi tu in locul lui.
libera exprimare???

alt cititor 23 iunie 2011 at 17:35

stii ce-i mai trist ? ca nimeni nu mai e in stare sa vada in trei culori de-odata.
adica in rosu si galben si albastru!

hantulescu 24 iunie 2011 at 12:23

Da, dar eu am avut dreptate in ceea ce o priveste pe domnisoara cu pricina, drept dovada ca mamica acesteia si-a dat demisia. Mai mult, cum iti explici, domnule ‘alt cititor” ca si consultantul fiicei acestei doamne, caree are peste 50 de ani, a beneficiat ca si fetita, de finantare in valoare de 20.000 de euro, desi programul de finantare era destinat… tinerilor? „Prietenia” unora ca tine, care aplauda coruptia, ma onoreaza!

hantulescu 23 iunie 2011 at 11:14

Ciprian, acum esti „alt cititor”? Daca nu, atunci scuze, cititorule. Repet: m-am saturat ca tot felul de postaci, in loc sa comenteze articolele, sa ma ia in tarbaca pe mine, ce mananc, ce beau, cum ma imbrac, cum arat etc. Culmea a atins-o acest Ciprian, care s-a luat de fiica mea, pe care cica as fi angajat-o eu cu influenta mea la Kronospan, Apoi a afirmat ca a facut, chipurile, o confuzie. Dar confuzia asta a sustinut-o sus si tare pana cand a primit informatiile reale si a vazut ca a gresit. Desi raul fusese facut a continuat tot el sa ma faca nesimitit si in toate felurile iar in aceste conditii i-am cautat IP-ul si adresa de mail, cu ajutorul unui amic hacker, asa ca „admin”-ul nostru habar n-a avut. (Exista aceasta posibilitate, dragilor, asadar mai usor cu jignirile si atacurile la persoana.) Uite asa am aflat cine imi ataca mie copiii, dar nu i-am facut publice datele personale precum adresa de mail, adresa de acasa, numarul de telefon etc. Nici notele de la scoala si de la facultatea particulara din Arad pe care a urmat-o… Oricum, sunt sigur ca va reveni pe-aioci, daca nu a facut-o deja, sub alt pseudonim. Si care-i problema, cititorule? Eu sda fiu expus la orice atac, chiar la familie, iar el sa stea la adapost si sa improaste cu noroi? Acum vede si el cum este sa fii expus la rautatile celorlalti, asa cum suntem noi, ziaristii…

hantulescu 23 iunie 2011 at 11:19

Apropo, cel mai jenant lucru e faptul ca e de-o seama cu copiii mei si el ma lua pe mine cu „mai hantulescule, nu meriti sa-ti spun domn”, ca e ditamai managerul la o companie puternica (si puternic poluanta) si, mai grav, ca face parte din structurile de conducere ale PDL Alba Iulia. Eu nu am atacat familiile colegilor lui de partid, dar ii promit ca de acum o sa-mi indrept toata atentia asupra lor, ca si asupra „multinationalei” la care lucreaza domnul Ciprian Badila!

Ciprian 23 iunie 2011 at 11:39

D-le Hantulescu, nu fac parte din structura de management. Mai mult de atat, nici eu nu am atacat familia d-voastra.Expresia de care spuneti si pe care in mod regretabil am folosit-o, “mai hantulescule, nu meriti sa-ti spun domn” a fost scrisa ca reactie la atitudinea d-voastra repetat jignitoare. Mi-am cerut scuze pentru confuzie referitor la postarea referitoare la familie, scuze care au fost postate poate la 5-6 minute dupa postul initial. Nu cred ca v-am creat neplaceri in nici un fel, exceptand poate la nivel de orgoliu. Sunteti liber sa cercetati ce doriti d-voastra. Motivul pentru care nu mi-am declinat identitatea este pentru ca, parerile postate aici sunt personale. Faptul ca d-voastra ati ales sa faceti publice informatii despre viata mea personala, este regretabil si reflecta urat asupra d-voastra. „disputa” noastra a inceput, daca va mai aduceti aminte, tocmai de la faptul ca la comentariile unui articol de-al d-voastra, faceati in toate felurile pe unii cititori. Commentul meu de atunci, respectiv recomandarea de a pastra un ton civilizat fata de cititori, tocmai in virtutea pozitiei pe care o detineti, l-ati intampinat cu injurii nejustificate. Din pacate, acele reactii au dus la escaladarea schimbului de replici. Imi asum vina de a nu ma fi oprit si eu. Inca odata, sunteti, asa cum stiti deja, liber sa cercetati ce doriti.

cititor 23 iunie 2011 at 15:48

@ ciprian, ar trebui să-ţi revizuieşti atitudinea, că duce spre patologic !din cauza ta s-a învrăjbit tot forumul. nu esti în stare să faci un comentariu referitor la un articol de ziar, nu esti în stare să porţi o conversaţie în limitele bunului simţ. cel mai indicat ar fi ca să faci o pauză şi între timp să-ţi faci o programare la psiholog.

Dorin 23 iunie 2011 at 12:28

Pana la urma vor ramane judetele asa cum sant , dar directiile judetene- deconcentratele se vor reduce de la 41 la 8 ( pe actualele regiuni de dezvoltare), prin hotarare de guvern ;in felul acesta , fiecarui centru de judet -6 la numar( Alba Iulia,Sibiu,Brasov,Sf Gheorghe,Miercurea Ciuc si Mures ) ii va reveni un numar de institutii deconcentrate ( de ex ,la Alba iulia -Inspectoratul de Invatamant ,la Sibiu-Directia de Sanatate ,la Miercurea Ciuc-Inspectoratul de Politie ,samd…),toate deservind intreaga regiune Centru . Pentru atragerea fondurilor europene s-ar putea infiinta tot o structura regionala cu sediul in unul din centrele de judet din regiune.

Uiorean 23 iunie 2011 at 14:31

O mica concluzie . Eu cred ca Hantulescu a incercat ceva inedit . Un „dialog” interactiv pe forum , dar i-a iesit exact pe dos. Nu cred ca cititorii il vor aprecia mai mult un urma unor astfel de iesiri, ba mai mult, eu as prezeta cazul lui la cursul de la facultatile de jurnalism si nu in ultimul rand la asociatia ziaristilor, sa vada ei si sa-si spuna parerea . Eu cred ca deontologia profesionala trebuie sa primeze, indiferent ca un cititor de lauda sau te critica .

admin 23 iunie 2011 at 14:52

numa’ sa nu fi tras o concluzie gresita…

presupunind ca vei ” prezeta cazul lui la cursul de la facultatile de jurnalism si nu in ultimul rand la asociatia ziaristilor”, probabil ca deontologic ar fi sa-l intrebi chiar pe el ce a „încercat”. nu de alta, dar sa nu expui ceva gresit…

hantulescu 23 iunie 2011 at 15:34

Domnule Uiorean, cred ca ne cunoastem personal, pentru ca ne-am intalnit si am avut, zic eu, o discutie civilizata candva, politicoasa, chiar daca m-ati criticat. Pentru ca dvs. niciodata nu v-ati ijosit cu atacuri la persoana si la familie. Accept orice critica, dar nu atacul la copii si la familie, CLAR? Ei, uite, expresia asta l-a „urticat” pe Ciprian, caruia i-am explicat decent ca nu stiu nimic despre o strada oarecare din Vintu de Jos, pentru ca nu am fost sesizat cu privire la ea. Iar el o dadea in sus si in jos ca daca am fost intr-o localitate imposibil sa nu fi vazut. Dar, ce? Eu visez toate strazile cu gropi din judet, daca oamenii nu ma sesizeaza? Si mi-am subliniat explicatia cu cuvantul CLAR? Asta l-a deranjat ca pe-o mimoza si a inceput sa comenteze prestatia mea profesionala (fara exemple, doar din auzite si din fumigene despre nu stiu ce materiale de la ATI, despre care iar a facut confuzie, dar am trecut cu vederea), apoi a insinuat ca primarul Vintului (coleg de partid cu el!!!) m-a platit pentru material (fapt neadevarat, pe care-l pot proba cu martori) sau ca am primit o tuica pentru asta. Deci a coborat din ce in ce mai jos, pana cand a ajuns la minciuna despre fiica mea (care n-avea nicio legatura cu tema articolului), cand eu pot demonstra ca NICIODATA nu am intervenit pentru copiii mei undeva!
Poate ca subiect de dezbatere ar trebui sa fie chiar faptul ca ziaristii onesti, care nu folosesc pseudonime, sunt expusi la toate mizeriile postate de tot felul de anonimi… Mai ales de cei care au sarcini de partid, si mai fac parte si din structuri de conducere ale unor fomatiuni politice. In fine, inchei aici, ca mi-e lehamite. Oricum, azi am fost la ei la sediu si in curand vom avea o intalnire, sper, eu si Ciprian (care are ani de viata cati am eu de munca), in fata comisiei lor de disciplina. Si cred ca il voi actiona si in instanta, voi si scrie cate ceva, mai vedem… Cine vorbeste de razboiul MEU personal, se inseala. Eu nu-l cunosteam, i-am acceptat criticile la obiect, la tema articolelor, cu argumente, dar cand „argumentele” au devenit „tuica” mea, si neprofesionalismul meu (fara dovezi), si copiii pentru care, chipurile, as fi intervenit, fireste ca m-am maniat. Se pare ca EL avea un razboi cu mine, daca nu cumva… partidul lui. Si ati fi vrut sa stau cu mainile in san, mioritic, lasandu-l sa ma terfeleasca mai departe? Repet: sunt de acord cu orice critici, daca nu fac referire la persoana autorului articolului, dar daca voi mai fi atacat la persoana (cum arat, cum ma imbrac, ce mananc, ce beau etc.) sau la familie si copii, voi reactiona si voi face tot ceea ce e posibil tehnic (cu sau fara voia „admin”-ului din redactie) pentru a-l descoperi pe cel care-mi adreseaza injurii si ma calomniaza. Poate ca asa isi vor da seama si sefii nostri ca avem nevoie de un site mai serios, unde sa nu se poata posta decat in ,limitele decentei si de pe o adresa de mail valida! Ajunge cu iamarocul si cu circul in tara asta, deci pastrati decenta! Nu accept nici laude nici critici personale, ci doar la obiect, la tema articolului. Despre subiect oricine poate spune orice. si, credeti-ma, eu citesc forumul pentru ca de multe ori cititorii cu bun simt ma inspira, unii m-au vizitat la redactie in urmna diaologului si mi-au spus pasurile, iar eu nu le-am dezvaluit niciodata identitatea. Nu as fi facut-o nici cu Ciprian, dar a intrecut masura, cu multa lume: cu mine, cu colegii mei, cu alti comentatori carora le spunea „mars la cotet”… in fine, am toate postarile lui. SUTE!!! Omul asta cred ca nu muncea nimic altceva toata ziua, decat comenta la TOATE articolele din ziar si pe toata lumea, iar in rest intra pe toate retelele de socializare posibile. Ma opresc aici ca nu merita mai multa atentie nici subiectul nici individul.

cititor 23 iunie 2011 at 15:56

de fapt el, ciprian, nu comenta, el se certa şi împroşca pe toţi de pe forum, din lipsă de ocupaţie şi probabil la stilul lui caracteristic, nu are cu cine dialoga şi dacă a ţine-o tot aşa n-o să aibe niciodată(cu cine dialoga)

Gogu 23 iunie 2011 at 16:38

Bai, Hanzi IP-ul ( Internet protocol) nu poate fi al calculatorului, ci cel mult al retelei. Daca exista si proxy ele se distribute aleator, deci e dificil de detectat. Poate admin-ul sa ma corecteze daca cunostiintele mele nu sunt cele Mai bune, dar tu cel putin esti varza rau in domeniul asta.
Cat despre faptul ca tu cu amicul tau hacker ai rezolvat dilema, implica alte conotatii Mai grave. Inseamna ca ai spart serverul pe care se afla acest forum, deci implicit ai comis o infractiune si din cate cunosc infractiunile in domeniul comunicatiilor sunt considerate de o gravitate deosebita. La cati oameni te iubesc poate totusi se sesizeaza cineva, sa aflam si noi muritorii cum sta treaba?

hantulescu 23 iunie 2011 at 17:00

Ha, ha, ha… hai Gogutza ca devii distractiv. N-au decat sa se sesizeze cei care ‘ma iubesc” cum „ma iubesti” tu. Oare ce ti-oi fi facut in viata reala? Te-am prins cu vreo fofarlica si am scris despre tine? Tu esti tot un fel de ciprian, ca vad ca deja vii sa-l inlocuiesti si sa ma faci „neica nimeni” si betivan si nepriceput. Daca asta e nivelul tau de dialog tie nu-ti voi mai raspunde niciodata. Poti sa spumegi cat vrei pe-aici si sa ma faci cum vrei. Cu cat o sa ma injure mai mult unul ca tine, cu atat voi fi mai satisfacut. Chiar ma bucur daca am deranjat indivizi ca tine. Dar sa nu atingi de familie si de copii, ca te gasesc si in gaura de sarpe… acolo unde probabil locuieste specia ta otravita! Apropo, de-abia astept sa vii sa ma dai afara din vreo carciuma, cum sustii ca ai facut. Sa te vad daca ai „cojones” mititelule… Cred ca ti-a intrat urina in sange cand ai aflat ca te voi dibui. Apropo, daca fac o plangere pentru calomnie pe la niste institutii voi afla cine are IP/ul xxxxxxxxxxxxx pe care nu-l fac public, ca imi va folosi la o adica, daca stiu si ora exacta la care ai postat de pe calculatorul (sau reteaua respectiva). Apoi va fi floare la ureche sa te identific. Si vad ca ai postat mereu cu aceeasi adresa de mail aia care incepe cu litera „v”. Esti coleg de partid cu amicul ciprian? Hai ca esti bun de dus la balci, cu belciug in nas, ca sa faci galagie. Nu-ti vom simti lipsa, sigur…

Gogu 23 iunie 2011 at 18:12

Hanzi, grija sa nu-ti musti limba, doamne fereste sa te pierdem, esti cinstea si corectitudinea acestui oras 🙂
Pai tu esti stat in stat, cred ca doar John Wayne sau Johny Walker (ii tot confine pe astia doi) iti poate tine piept. Esti un justitiar, un monument al corectitudinii, care e Mai presus decat muritorii de rand.
Si acum trecand la lucruri Mai serioase, chiar as VREA sa vad cum ma deconspiri, sa vad din ce partid fac parte, sau ce businessuri marete am.
Pt ca din moment ce-mi permit sa am alta opine decat mataluta nu pot fi un simplu cetatean ci un angajat la stat sau la Grup Corint (lol). Incearca sa admiti ca exista si alte opinii si nu te Mai umfla de indignare ca te damblagesti (doamne fereste)

alt cititor 23 iunie 2011 at 17:49

probabil ca asta va face si ciprian.
probabil ca se va considera lezat prima data vizavi de ziarul unirea care in mod intentionat nu i-a protejat corespondenta.ziarul se va lepada de ziarist.admin daca el a fost hakerul are de ce sa-i tzitzie dosul,a fost naiv si nu a stiut unde se v-a ajunge.
si prin chestia asta,cum spui,apropo de deontologie,cu ce este ziaristul mai bun???
miine toate ziarele nationale poa’ sa aiba titlul
ZIARUL UNIREA DIVULGA IDENTITATEA FORUMISTILOR!
FORUMISTI FITI ATENTI, LIBERTATEA VA E IN PERICOL!
METODE SECURISTE LA ALBA IULIA!
TOATE DATELE VOASTRE IN MIINILE ZIARISTILOR!
doar citeva idei…
cred ca si chestia cu hakeritul se pedepseste chiar daca e o incercare subtire de a-si salva colegii care l-au ajutat ,pe care i-a folosit.
oricum cred ca ziarul trebuie sa de-a o declaratie.

alt cititor 23 iunie 2011 at 17:54

raspunsul era adresat d-lui uiorean.
deh tehnica asta ne omoara!
n’asa?!

admin 23 iunie 2011 at 20:42

sa-l lasam pe ciprian si sa nu ne dam aici cu parerea ca oare ce va face. nu ar trebui sa ma intereseze pe mine, nu ar trebui sa te intereseze pe tine…
sau… te intereseaza?

despre tzitziit…
te asigur ca nu tzitziie nici un dos. cel mult eu si colegii mei stam si ne miram pina unde poate sa mearga discutia asta. si ne gindim daca blocam niste persoane sau nu, tocmai ca sa evitam niste (eventuale) viitoare exagerari.

nu stiu cum sa va explic ca sa intelegeti (toti): aveti dreptul la libertatea de opinie. aveti dreptul la libertatea de exprimre. INSA PUR SI SIMPLU, EXISTA LIMITE care nu trebuie incalcate. in momentul in care se ajunge la jigniri (jigniri de care forumul acesta nu are nevoie), eu spun PINA AICI!

alt cititor 23 iunie 2011 at 22:46

dragul meu admin sint prea batrin si tirsit prin multe ca sa ai rezultate cu mine folosind tonul asta.ba dimpotriva conform principiului actiunii si reactiunii, o sa te intreb si eu : ce te intereseaza pe tine ce ma intereseaza pe mine?ha?

facind abstractie de hantulescu si ciprian voi nu ati inteles un principiu.chiar daca noi doi,eu cu tine,am fi frati,si eu as venii la tine sa-mi dai datele lui,alexandru sa zic(doar ex.) ca sa-l fac de mindra minune ca m-a enervat,tu nu ar trebui sa mi le dai ci sa-mi areti calea.adica du-te frate fa o cerere unde trebe si apoi daca respectivele institutii zic da ,vi la mine,ori vin ele la mine si le spun.sint sigur ca exista niste reglementari si voi ar fi trebuit sa fiti instruiti.
dar voi daca ati sarit peste astea ati facut niste grave greseli.odata ca ati creat un precedent,dupa aia dupa cum se vede tensiunea , injuriile si amenintarile au crescut ,cel putin dintr-o parte.lucru care v-a scapat de sub control.
si ati pus si publicatia la care lucrati intr-o lumina complet defavorabila.
asa ca ,dragul meu, stai mai departe in turnul de fildes si joaca rolul de judecator,chiar daca nu esti foarte pregatit pentru asta din punct de vedere juridic ,si nu mai interveni ca jucator.
uite, ai azi o multime de jigniri care troneaza labartate si cracite aici pe forum dar nu am vazut sa zici „pina aici!”.
de aceea zic ca totusi se impune pozitia conducerii ziarului in acest caz,grav zic eu.
de acord?

admin 23 iunie 2011 at 23:26

dragul meu alt cititor, daca doresti, o sa-ti dau motiv sa te plingi despre cit de nesimtit e adminul de la forumul ziarului unirea.

da, as putea sa inchid topicul si sa te las sa te lamentezi, pe tine si pe multi altii, despre ceea ce tocmai am zis mai sus. n-o s-o fac insa. INCA!

iacata reactiunea mea: „de ce sa nu ma intereseze pe mine (adminul) ce te intereseaza pe tine (un alt cititor)?” sau crezi ca e valabila DOAR reciproca? sau… crezi ca NU ar trebui sa ma intereseze? (nu-i nevoie sa-mi raspunzi, e o intrebare retorica!)

e foarte posibil sa ai o alta virsta decit mine. e chiar probabil. din pacate (pentru tine), AICI, pe http://www.ziarulunirea.ro NU CONTEAZA!!! fiecare persoana, de orice virsta si avind ORICE tip de intelect (spun asta ca sa nu cuantizez tirseala – nu de alta, dar or fi si altii, mai tirsiti decit tine) isi poate spune parerea intr-un mod (preferabil) cit mai civilizat. ca se ajunge si la balarii, stai tu linistit, nu e singurul forum in aceasta situatie, nu e nici primul si nu va fi nici ultimul.

facind abstractie de colegul hantulescu si de ciprian (in fond, e problema lor, si nu ma indoiesc ca se va rezolva intr-un fel sau altul), TU NU AI INTELES UN ALT PRINCIPIU: in lumea informatiei (aka INTERNET, cu tot ce tine de el), daca nu vrei sa-ti apara datele reale despre tine, NU LE SCRI NICAIERI!!!!! pentru ca altfel, din diferite motive, dorite sau nedorite, bune sau rele, in fine MOTIVE, ele apar la lumina undeva! indiferent de instructie, reglementari, etc.

aici, in turnul meu de fildes, nu fac altceva decit SA SUPRAVEGHEZ firul discutiei, si sa INTERVIN (ca doara asta face adminul, nu?) acolo unde este cazul. am si facut-o, si se pare ca la unii nu le convine.

ei, aici eu vin si spun ca ASTA NU MA INTERESEAZA!!!

doresti sa-mi iei locul si sa administrezi mai bine acest forum? Crezi ca te pricepi mai bine decit mine? pai in cazul asta, da-mi voie sa te citez (desi cu alt sens): „du-te frate fa o cerere unde trebe” si… hai sa te vaz! te asigur ca-mi va face placere sa te vad la treaba!

dar… daca nu doresti sa-mi iei locul, iti sugerez sa lasi la o parte aerele astea de atotstiutor si sa comentezi LA SUBIECT. ca pina acuma, n-ai facut-o!

ei, acuma poti sa te plingi in continuare de mine. ai motive.

hantulescu 23 iunie 2011 at 18:11

Ce libertate vreti domnilor? De a balacari de la adapostul anonimatului? Pai iesiti in agora daca va tin curelele, cu identitatea voastra proprie, asa sifonata cum e. Asadar, astept cu incredere sa fac o noua incursiune in randurile voastre ca sa aflu de pe la ce institutii publice postati, si sa va aflu identitatea. De-abia astept, cred ca am descopertit o noua sursa de articole traznet. Nu e nicio deconspirare, fiti linistiti, ca nu va fac publice nici adresele, nici numerele de telefon… Ajunge cu ghiolbania in Romania! V-ati facut destul de cap. Ciprian lezat? Dar eu si copiii mei? El face politica, deci vedem noi cum e cu prestatia lui publica. Dar eu? Ce aveau copiii mei cu ce se scrie pe-aici? Sa le fie rusine celor ca practica astfel de metode de denigrare. De-aia e tara asta in Evul Mediu si acum: pentru ca nu treceti de atacurile la persoana si de limbajul de mahala, domnilor! In fine, cu securisto-comunisti nenorociti si cu turnatorii nu am ce discuta. Si in alte tari civilizatia si bunul simt, respectul si alte alea au fost instituite cu masuri coercitive. Frica pazeste pepenii, nu? Hai sa ne luam, „altule cititor”, de brau unul cu altul si sa vedem cata libertate va puteti permite? Sleahta de babe barfitoare! In loc sa puneti umarul alaturi de noi la dezvaluirea mizeriilor, va complaceti in mocirla asta anonima, de unde va puteti revarsa umorile…

alt cititor 23 iunie 2011 at 18:28

cit e de cald la alba?
ati primit 2 l de apa din partea institutiei azi?
nu vi s-a redus programul?

Axy 23 iunie 2011 at 18:18

Lui Ioan Hantulescu

Cu pumnul sau cel badaran
Te bate-un PDL-ist postac,
Iar eu, mai fin si mai uman
Te „deranjez” c-un… bobarnac.

marioara bălăioara 23 iunie 2011 at 18:30

foaie verde lobodă
gura lumi-i slobodă!!!

Axy 23 iunie 2011 at 23:32

Eu cred ca esti barbat

[adaugat de ADMIN]

🙂

sa-ti las catrenu’… sa nu-l las…

mie-mi place, dar vezi tu,axy, ajungem acolo unde am sperat si am rugat duminica trecuta, pe celalalt topic, sa NU ajungem…
in fine… hai sa vedem reactiile

LE

era de asteptat ca n-o sa placa unora, mai ales celei ce i-ai dedicat catrenul.
ma vad nevoit sa-l sterg si sa te rog pe viitor sa… cum sa zic… sa folosesti expresii mai „potrivite”
multumesc

Axy 24 iunie 2011 at 20:46

Multumesc pentru apreciere, ma bucur ca va place, dar am o rugaminte, nu am salvat nicaieri epigrama respectiva,. Mi-o puteti retransmite in particular sau chiar aici? Nu cred ca mai citeste nimeni acum aceste comentarii

admin 24 iunie 2011 at 20:54

aaaaaaa… din pacate am editat postul si nu s-a pastrat catrenul

oricum, cred ca mi-l aduc aminte. o sa vi-l trimit pe adresa de mail specificata de dvs aici.

anonymus 23 iunie 2011 at 21:19

Draga domnule Hantulescu mai scrie si altceva nu numai despre maghiari,ca esti mare nationalist si sovinist stim nu tot trebuie de fiecare data s-o repeti!