Au pus în pericol siguranța în trafic: Șoferi beți și cu numere expirate, depistați de polițiștii din Alba
Au pus în pericol siguranța în trafic: Șoferi beți și cu numere expirate, depistați de polițiștii din Alba
La data de 19 iunie 2022, în jurul orei 17.12, polițiștii Secției 1 Poliție Rurală au depistat un tânăr, de 28 de ani, din comuna Sântimbru, în timp ce conducea, pe DN 1, pe raza comunei, un autoturism care avea autorizația provizorie de circulație expirată.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate pentru săvârșirea infracțiunii de punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat.
La data de 19 iunie 2022, în jurul orei 13.20, polițiștii Secției 1 Poliție Rurală au depistat un tânăr, de 29 de ani, din comuna Cricău, în timp ce conducea, pe DJ 107H, pe raza comunei Ighiu, un autoturism care avea autorizația provizorie de circulație expirată.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate pentru săvârșirea infracțiunii de punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat.
La data de 19 iunie 2022, în jurul orei 19.30, polițiștii din Cugir au depistat un bărbat, de 51 de ani, din Cugir, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Raul Mic din oraș, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,98 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.
La data de 20 iunie 2022, în jurul orei 02.10, polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Sebeș au depistat un bărbat, de 30 de ani, din municipiul Sebeș, în timp ce conducea un autoturism, pe DN 67C, în comuna Săsciori, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,47 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
25 iunie 2026 | COD GALBEN de CANICULĂ: Puncte de prim ajutor și hidratare amenajate în Alba Iulia
COD GALBEN de CANICULĂ: Puncte de prim ajutor și hidratare amenajate în Alba Iulia În sprijinul cetățenilor, Primăria Municipiului Alba Iulia și Crucea Rosie Romana Filiala Alba, au organizat astăzi, 25 iunie 2026, în contextul atenționării meteorologice Cod Galben de caniculă, două puncte de prim ajutor și hidratare, in intervalul orar 11.00- 17.00. Punctele de […]
Urmărit internațional, adus în țară din Spania: Bărbatul are de executat o pedeapsă emisă de Judecătoria Aiud. Va sta după gratii 2 ani și 6 luni
Urmărit internațional, adus în țară din Spania: Bărbatul are de executat o pedeapsă emisă de Judecătoria Aiud. Va sta după gratii 2 ani și 6 luni Un bărbat, de 48 de ani, urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni rutiere, cu un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 2 ani și 6 luni, emis […]
Ploaie de amenzi pentru STP Alba Iulia: Operatorul de transport public a fost sancționat, din nou, cu zeci de mii de lei
Ploaie de amenzi pentru STP Alba Iulia: Operatorul de transport public a fost sancționat, din nou, cu zeci de mii de lei Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost amendată din nou, ieri, 24 iunie 2026. Astfel, operatorul de transport public din oraș a primit, în total, până în acest moment, trei amenzi. La […]









