Ați plătit medicamente ca pacient internat în spital? Este ilegal! Cereți banii înapoi de la unitatea sanitară!
Mulți dintre românii care au fost internați în spitalele din România, ori au avut rude sau apropriați în această situație, au fost nevoiți să cumpere medicamente pentru tratamentul de care aveau nevoie pentru ca să se însănătoșească. Adesea, pacienți sau aparținători ai acestora au semnalat că pentru realizarea actului medical au trebuit să vină de acasă cu diferite materiale sanitare necesare intervenției sau recuperării medicale a internatului.
Cu privire la acest fenomen președintele Casei Naționale a Asigurărilor de Sănătate (CNAS), Vasile Ciurchea, a declarat recent că nu este normal, că nu este legal, însă în situația în care totuși acest lucru s-a întâmplat, pacientul care a fost pus să își plătească medicamentele sau investigația medicală trebuie să își primească banii înapoi de la unitatea sanitară unde a fost internat.
„Nu este normal, nu este legal ca un pacient care este internat să fie trimis pentru alte investigații sau rețete, medicamente sau materiale sanitare să le plătească. Dacă un pacient este într-o asemenea situație și pe perioada internării a plătit un serviciu medical sau un material, atunci trebuie să se îndrepte cu o cerere și chitanța și dovada și imediat i se vor returna acei bani. Este absolut ilegal ca, în perioada internării, un pacient să fie trimis să își cumpere un medicament sau investigație. Dacă totuși s-a întâmplat ca pacientul să plătească investigația, trebuie să își primească banii înapoi de la unitatea sanitară unde a fost internat”, susține Vasile Ciurchea, președintele Casei Naționale a Asigurărilor de Sănătate (CNAS).
Recent, un pacient internat la Spitalul Județean Alba a fost nevoit să își cumpere de la farmacie anumite medicamente pe care le avea prescrise de medicul specialist, iar când un membru al familiei sale s-a dus la medicul de familie pentru a îi face rețeta pentru compensate a aflat că pacientul nu poate beneficia de rețetă compensată atâta timp cât este internaat în spital. Și a fost nevoit să le cumpere la preț integral. Și nu a fost vorba despre niște medicamente ieftine. Nimeni nu i-a spus însă niciun moment că are dreptul să își recupereze banii.
BP
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
UPDATE FOTO | INCENDIU la un autoturism în Bucerdea Grânoasă. Intervin pompierii din Blaj
INCENDIU la un autoturism în Bucerdea Grânoasă. Intervin pompierii din Blaj Un incendiu a izbucnit marți, în jurul orei 13.00, la un autoturism din Bucerdea Grânoasă. Intervin pompierii din Blaj pentru stingerea flăcărilor. Stația de pompieri Blaj intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un autoturism în localitatea Bucerdea Grânoasă, pe strada Principală. La misiune […]
GREVĂ japoneză în spitalele din Alba, DSP, Centrul de Transfuzie Sanguină (CTS), Medicină Şcolară și creșe. Ce nemulțumiri au angajații
GREVĂ japoneză în spitalele din Alba, DSP, Centrul de Transfuzie Sanguină (CTS), Medicină Şcolară și creșe. Ce nemulțumiri au angajații Începând de astăzi, membrii de sindicat din absolut toate unitățile sanitare precum şi din cadrul Centrului de Transfuzie Sanguină (CTS), Medicină Şcolară și creșe, a Direcției de Sănătate Publică (DSP) şi din unitățile de asistență […]
9 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
9 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează marți, 9 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]
