Amical spectaculos, Unirea Alba Iulia – Performanța Ighiu 4-4 (4-0)! Negocieri aproape finalizate cu Teodor Birț și Marius Lungu

Amical spectaculos la Oarda de Jos, între Unirea Alba Iulia și Performanța Ighiu, ultima repetiție pentru cele două formații, meci încheiat cu scorul de 4-4 (4-0), după două reprize diametral opuse.

La joc au asistat sibienii Teodor Birț și Marius Lungu, cei care sunt foarte aproape de a se implica financiar la divizionara terță din Cetatea Marii Uniri. Mai sunt anumite aspecte de pus la punct, însă părțile au bătut palma, iar negocierile sunt aproape finalizate, în cursul săptămânii urmând să se concretizeze această mutare, iar fotbaliștii “alb-negrii” să își primească o parte din restanțele financiare până la ora jocului cu Viitorul Șelimbăr, din prima rundă a returului.

Cei doi au discutat îndelung, atât înaintea meciului, cât și după încheierea întâlnirii, cu oficialii albaiulieni Mihai Dăscălescu și Armando Popescu, dar și cu antrenorul Mihai Manea.

Revenind la jocul de verificare, acesta a avut o derulare neverosimilă. După nici o jumătate de oră, uniriștii conduceau cu 4-0, după erorile din zona centrală a defensivei lui Adorian Himcinschi. Au marcat, pe rând, Mateș (16, lansat de Fetița), Fetița (19, lovitură liberă la colțul scurt), Guț (25, o altă lovitură liberă), Mateș (36), goluri realizate în 10 minute!

La reluare a fost cu totul alt meci, iar ighienii au remontat un scor ce părea imposibil. Au punctat R. Moga, în minutele 53 (reluare după un penalty apărat de Angeru la execuția sa) și 63 (șut în poarta goală la o eroare defensivă), o altă dublă fiind reușită de Rahovean (68 și 83), după două cornere, faze aproape identice, cu bâlbâieli în apărare.

Au evoluat echipele:

*Unirea: Sporea – Zsigmond, R. Ivan, Mardare, Ad. Matei – Guț, Mâlnă – C. Avram, Selagea, Fetița – Mateș: rezerve Angeru, Țernă, Scrob, Al. Giurgiu, Joldeș, Bârdea, Bedelean, Dehelean, Sântoma, Băilă; absenți I. Neag, F. Morar, Ad. David, Cr. Păcurar. Antrenor Mihai Manea.

*Performanța: A. Mureșan – D. Ianc, R. Muntean, Rahovean, G. Toma – R. Moga, Bălaș, S. Fulea, C. Dănilă – S. Turuș, T. Mărginean; rezerve Al. Man (CS Zlatna), Căt. Dănilă, Căt. Miclea, H. Marian, S. Fulea; absenți D. Schiau, A. Greuruș, Tripșa.