Ziarul Unirea

Alegeri parlamentare Călin Potor: Clădim împreună politica bunului simţ

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Alegeri parlamentare 2012, judeţul Alba – Călin Potor, deputat USL de Alba.

ELIT

Politica trebuie să fie făcută cu bun simţ, morali­tate şi în folosul oamenilor. Am mai spus-o şi o spun în continuare: nu poţi face politica cetăţeanului dacă nu ai în vedere părerile şi dorinţele acestuia. Politicienii nu trebuie să fie altceva decât cei care transmit mai departe, spre guvernanţi, dorinţele celor care i-au ales.
În momentul de faţă clasa politică are nevoie de schimbare, trebuie să-şi întoarcă faţa spre popor. Şi asta o face prin colaborarea politicienilor, nu prin războaiele declaraţiilor de presă sau ale apariţiilor televizate. Sunt adeptul ideii de a face front comun cu oricine vrea să lupte pentru binele românilor. A trecut vremea războaielor politice, a venit timpul să clădim împreună. Sunt tot mai convins, pe zi ce trece, că acesta este viitorul nostru al tuturor.
Dacă mai era nevoie de argumente că am dreptate în privinţa faptului că este timpul colaborării şi al conlucrării, am primit recent încă o dovadă.
Sute de oameni mi-au transmis în 12 noiembrie felicitări de ziua mea de naştere. De la miniştri până la oameni simpli, toţi au ţinut să îmi transmită gândurile lor bune şi urările de bine. Cei doi co-preşedinţi ai USL, Crin Antonescu şi Victor Ponta, alături de miniştrii Eduard Hellvig, Rovana Plumb şi Mariana Câmpeanu, precum şi liderii judeţeni ai USL Alba, Teodor Atanasiu şi Ioan Dîrzu, au fost printre primii care m-au sunat să îmi transmită un călduros „La mulţi ani”. Au fost urmaţi de colegul meu din parlament Radu Coclici, deputat PSD în colegiul Aiud-Ocna Mureş, de zeci de colegi parlamentari din ţară, de vicepreşedintele Consiliului Judeţean Alba, Florin Roman şi numeroşi primari de municipii, oraşe şi comune din întreg judeţul Alba. De asemenea am fost felicitat de colegii din PNL, PSD şi PC, cărora le mulţumesc din suflet.
Nu în ultimul rând am primit felicitări din partea preşedintelui Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel şi a vicepreşedintelui Alin Cucui, gest care dovedeşte că oamenii politici, aflaţi în partide diferite pot avea oricând un dialog constructiv în favoarea cetăţenilor.
Nu în ultimul rând am primit urări de bine din partea sutelor de cetăţeni din colegiul meu, care au ţinut să îmi adreseze cele mai frumoase cuvinte cu putinţă şi să îmi dorească putere de muncă şi mult succes în următorii patru ani în Parlamentul României. La aceştia s-au adăugat alte sute de mesaje pe care le-am primit pe reţelele de socializare.
Vă mulţumesc tuturor. Urările şi gândurile voastre mă fac să cred în continuare că România mai are un viitor şi că a sosit momentul să clădim împreună!

CĂLIN POTOR, Deputat USL de Alba

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Proiect ambiţios al candidatului PNL Cristian Oniciu: Turismul – un angajament pentru Ciuruleasa (P)

Aşezarea geografică a comunei Ciuruleasa ne oferă o şansă în plus pentru dezvoltare, în special pentru ceea înseamnă partea de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

27 Comentarii

alinuta 15 noiembrie 2012 at 15:41

sa cladim impreuna …aveti dreptate, eu cred ca partidele politice sunt ca o familie au un crez un statut ,ar trebui sa fie impreuna la bine si la rau..mi se pare ca d voastra a ti divortat…acum trebuie sa o luati de la capat cu constructia ,si mi se pare ca d voastra o duceti cam greu daca ne amintim cate voturi a ti primit in urma cu ceva timp …multumirile pentru felicitarile primite nu isi au rostul sub titlul cladim impreuna politica …ma scuz ca ma repet cu o intrebare de ce nu a ti pus in afis o poza recenta ,asta imi aminteste de d voastra de cand a ti inceput politica .

"Succese" usl: 15 noiembrie 2012 at 15:44

CRIZA şi lipsa de măsuri a Guvernului au trimis economia în GROAPĂ. IATĂ cu cât a scăzut PIB și ce spun analiștii.
Economia a scăzut în al treilea trimestru al anului (iulie-septembrie 2012) cu nu mai puţin de 0,5% faţă de cele trei luni anterioare, potrivit datelor prezentate astăzi de Institutul Naţional de Statistică.
“Faţă de acelaşi trimestru din anul 2011, Produsul intern brut a înregistrat o scădere cu 0,6% pe seria brută şi cu 0,8% pe seria ajustată sezonier”, se menţionează în comunicatul INS.

De fapt 15 noiembrie 2012 at 20:00

@ „Succese” usl – De fapt „succese” este sinonim cu „succesuri”, depinde cine-l rosteste…Dar chiar daca ar fi asa cum zici matale „Guvernul a trimis economia in groapa”, GROAPA nu-i sinonim cu INGROPAT si asta pt. ca Guvernul nu a putut trimite (in 6 luni) economia in GROAPA deoarece ea, economia a fost deja INGROPATA de „groparii” anteriori, cei de culoare cacanie, adica portocalie, ca sa ma exprim plastic! Da, auzi, nu cumva-ti zice Dorin? Ca tare seamana comentariul tau cu cele semnate de ilustrul” aparator al doctrinei pedelisto-basiste…

"Valori" ale bunului simt,care vor in Parlament(din ciclul:canapeaua usl) 15 noiembrie 2012 at 16:09

Cătălina Ştefănescu este una dintre cele mai tinere candidate pentru un post de deputat la alegerile parlamentare din 9 decembrie.

Are 23 de ani, este secretara lui Liviu Dragnea şi candidează într-un colegiu din Turnu-Magurele, judeţul Teleorman, informează ‘Turnu cu ştiri’.

Besnik 15 noiembrie 2012 at 16:18

Calin Potor poate reprezenta cu adevărat judeţul Alba!

USL se zdruncina pe "canapeaua lui Crin" 15 noiembrie 2012 at 16:30

Afacerea amoroasă în care apar numele noului secretar general adjunct al Guvernului, Andreea Lambru, al unui fost lider PNL şi chiar al lui Crin Antonescu riscă să afecteze grav unitatea USL, după ce cazul a fost prezentat pe larg de postul tv deţinut de prietenul lui Victor Ponta, omul de afaceri Sebastian Ghiţă.

km0 15 noiembrie 2012 at 19:45

Macar Potor a plecat de la PDL in momentul in care si-a dat seama ca nu e de stat acolo si ca merita sa lupte impotriva politicii de hotie a PDL si pentru asta multa lume il apreciaza!
A plecat cand era de bine, ceea ce arata ca nu e interesat numai de furt cum suntinteresati actualii nostrii conducatori.

Si apropo Andrei, iti face placere sa sustii un rahat vechi intr-un ambalaj nou? De ce le e rusine cu traditionalul portocaliu!

calina 16 noiembrie 2012 at 15:46

A plecat ca a pierdut controlul asupra spitalului judetean si nu mai putea face smecherii

@andrei 16 noiembrie 2012 at 19:48

Tataie,sigur esti postac pdl ca dupa greselile facute esti mai aproape de stana cacarezei?

riia 15 noiembrie 2012 at 19:50

bine ca acum in prag de iarna se asfalteaza in dracii tot orasu ca cit a fost vara de lunga si tim frumos derbedeii de patronii ce asfalteaza au fost probabil in concediu,acum ca se apropie alegerile au demarat in tromba ,ei de data asta nu mai tinemacar atit sa se faca la citi banii se fura ,si cu cetatea laso mai incet ca ar trebui legatii si muncitorii de-cum restul la asemenea sabotaj pe banii nostrii

Intepatul 18 noiembrie 2012 at 12:56

Fac parte din categoria nesimtitilor de patroni care s-au intors din concediu in care am stat vreo 6 luni ( din primavara si pana acum )- asa crede domnul asta dar eu de fapt am fost un week end la mare ptr ca nu am avut timp si am plecat pentru familia mea . Tot eu nesimtitul platesc la cinstitul stat la timp darile ( din bani luati de la banca cu dobanzi si cu garantii cam tot ce am reusit sa strang o viata ) ptr ca altfel statul blocheaza imediat conturile lui nesimtitul de patron – chiar daca ia o dobanda camatareasca pentru acei bani si chiar daca insusi statul nu m-a platit pentru munca mea . Si tot eu nesimtitul de patron dau salarii la oamenii care muncesc CU MINE . Si tot eu nu dorm noptile si ma imbolnavesc pentru ca precinstitul stat nu-mi da banii la timpul cuvenit in contract si pentru care nu indraznesc sa cer dobanda sau penalitatile stabilite prin contract pentru ca se supara domnii si da rau la dosar.
In incheiere iti doresc din tot sufletul sa devii si dumneata un patron ca mine sa o tii numai in concedii si in imbuibare nesimtita . Mult succes stimabile !!!

cruda soarta 15 noiembrie 2012 at 19:51

…citat din Bichir-emisiune la realitatea Tv,15.11.2012,ora aprox.18:40-si el citeaza din folclorul teleormanean-”Caligula Imperator,si-a facut calul senator/dragnea ca e mai dotat/si-a pus amanta deputat..”

Aurelian 15 noiembrie 2012 at 20:19

De unde bun simt, potorina, ca psihopatilor din politica le lipseste bunul simt si sentimentele!

arthur 15 noiembrie 2012 at 20:21

hai USL!scapa-ne de portocalii!

Selena 15 noiembrie 2012 at 20:32

Inca mai cred ca exista buns simt si respect fata de oameni, iar domnul Potor este un exemplu. AM sa votez USL

Aurelian 15 noiembrie 2012 at 20:56

Selena draga, cred ca nu cunosti definitia „bunului simt”, daca „il acuzi”, pe Potorina, ca ar avea asa ceva!

Besnik 15 noiembrie 2012 at 21:56

Cred ca Hava si cu Nistor nu o cunosc, cand le dai buna ziua trec pe langa tine cu nasul pe sus. Halal primar si candidati care nici nu baga cetatenii in seama.

cruda soarta 15 noiembrie 2012 at 22:18

selena si nicoleta , ambele pretine cu candidatu’-ati vazut ca de 6 luni,tot revolutioneaza bunul simt? voi va exprimati la fel,deci…aceeasi marie cu alt nick…

nicoleta 15 noiembrie 2012 at 20:43

Eu votez USL !Imi pasa de judetul Alba….o persoana care poate sa schimbe Alba Iulia in bine

cruda soarta 15 noiembrie 2012 at 22:12

…feriti-va de oamenii care va vor binele-in scurt timp or sa vi-l ia pe tot…

Status Quo 15 noiembrie 2012 at 22:27

Selena si Nicoleta sunt 2 postaci USL.
Uita-te la ce scriu imbecilii astia 2 – aceleasi fraze.
Cu astia isi completeaza aiurelile candidatii USL. Le trebuie cineva sa-i aplaude (sau sa-i pupe-n k*u*r). La prostiile pe care le insira doar postacii astia-s potriviti.

Status Quo 15 noiembrie 2012 at 22:32

Bai frate!!!!

cand vad fraza asta cu ”politica bunului simt” – si stiu de la cine vine si cam ce e ala de la care vine ma abtin sa nu vars.

Astia-s aia care vor sa cladeasca Romania bunului simt…

La niste oameni educati (cat de cat) asemenea candidati n-ar putea candida decat o singura data.

Deci:
-prima data n-am stiut
-a doua oara am fost prost
-a treia oara am fost nebun

Carlos 16 noiembrie 2012 at 15:09

Cladim Impreuna Politica _|_

alegatorul indecis 17 noiembrie 2012 at 12:13

Ca tot vorbim de politica bunului simt, lucru care pe tine nu te caracterizeaza raspunde te rog la intrebarea ta preferata ” Ce s-a intamplat la Calafat ?” pentru a sti toti alegatorii care este bunul tau simt.

fraierul elector 17 noiembrie 2012 at 15:31

Hai,nu fi egoist si spune-ne si noua-tipul asta nu o sa se laude daca nu are motiv …si deduc ca nu are motiv de lauda?daca era in caracal, nu intrebam, ca era o singura posibilitate-acolo,chestia cu caru’…

George 17 noiembrie 2012 at 12:17

Caline am avut ocazia sa fiu in prejma ta si pe vremea cand erai la PDL si acum.
Cand erai PDL-ist barfeai toata floarea PNL si PSD, acum ei sunt cei mai buni si barfesti toata floarea PDL asa ca nu cred ca esti in masura sa vorbesti despre politica bunului simt.

Petru 17 noiembrie 2012 at 12:23

Vreau sa ma lamuresca si pe mine cineva in legatura cu acest candidat, va rog. Credeam ca va candida din partea USL dar prin oras umbla cativa in geci galbene cu PNL, de la PSD sunt cu insemnele acestui partid si nu fac campanie dlui Putor, sa inteles ca nu candideaza din partea USL? Inchegata alianta (fiecare cu ” a masii”)