ALDE: De sărbători, ”magi” PDL din CJ Alba, la racolat de membri ALDE la Șibot, pentru a-i pune candidați, după ce actualul primar și-a pierdut funcția
Liderul ALDE Alba, Ioan Lazăr, a declarat, luni, în cadrul unei conferințe de presă, că pedeliștii și-au trimis magii, în preajma sărbătorilor, în comuna Șibot, la președintele organizației locale, Dacian Herlea. El presupune că scopul a fost de a-l racola și a-l pune candidat la primărie, după ce actualul edil, Alin Tomuș, și-a pierdut funcția după ce a pierdut definitiv procesul cu ANI.
”Ce au făcut mai-marii pedeliști: și-au trimis magii, în preajma sărbătorilor, în comuna Șibot și l-au contactat pe președintele organizației ALDE Șibot, care e și vicepreședinte al ALDE Alba. Bineînțeles, într-o vizită de curtoazie, invitându-l la o discuție cu mai-marii județului. Vreau să precizez că magii respectivi sunt din Consiliul Județean, cine putea să-i trimită, bănuiți dumneavoastră… Deci, PNL-ul a intrat într-o criză. Ei văd și cunosc foarte bine pe posibilul candidat al ALDE pentru primărie, deoarece acesta a fost membru PNL de foarte mulți ani și a rămas liberal în continuare, adică a trecut alături de Călin Popescu Tăriceanu. Dânsul a fost foarte amabil și le-a spus că poate să aibă o discuție cu mai-marii Consiliului Județean, dar numai în prezența președintelui organizației ALDE Alba”, a spus Ioan Lazăr.
Liderul ALDE susține că ne pregătim de alegeri la Șibot, fiind de părere că PNL trebuie să-și caute propriul candidat, fără probleme penale, ”așa cum toată ziua, bună-ziua, îi fac pe alții penali”
”PDL-ul a vrut să racoleze, așa cum sunt obișnuiți: sunt niște combinatori, nu știu când le vor ieși combinațiile acestea din cap. Suntem un partid mic în ascensiune și nu cred că e corect din partea lor să facă astfel de combinații”, a spus Ioan Lazăr.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață