Ziarul Unirea

Albaiulieni! PSD Alba Iulia vă aşteaptă să salvăm împreună Parcul Custozza

Este evident că acţiunea de defrişare a arborilor seculari din Parcul Custozza, ce vor fi înlocuiţi apoi cu betoane, reprezintă un abuz grav al autorităţilor locale la adresa vieţii noastre, a albaiulienilor, un abuz asupra posibilităţii cetăţenilor de a se bucura de aceste oaze de verdeaţă care cu greu îşi mai găsesc locul în imensitatea betoanelor care ne înconjoară.
A sosit timpul să spunem NU acestor abuzuri, a sosit timpul ca noi, politicienii, dar şi societatea civilă să ne implicăm sub un singur glas pentru a putea fi auziţi, înţeleşi şi respectaţi! Organizaţia PSD Alba Iulia face apel la toţi membrii şi simpatizanţii partidului, la cetăţenii municipiului care vor să se implice în acest demers de salvare a oazelor de verdeaţă din Alba Iulia, ei fiind invitaţi să participe la mitingul organizat astăzi în Parcul Custozza, între orele 12.00 şi 14.00. Este prima mare acţiune a USL şi deopotrivă a societăţii civile. Ne bucurăm că suntem alături de colegii de coaliţie, de la PNL şi PC, dar şi de oamenii de bine din Alba Iulia, de societatea civilă, de cei care doresc o schimbare a atitudinii autorităţilor locale faţă de cetăţeni.
Veniţi să luptăm împreună pentru Alba Iulia verde!
av. Ovidiu JIDVEIAN, preşedintele PSD Alba Iulia

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Bombă de artilerie, din cea de-a doua conflagrație mondială, descoperită de un cetățean cu ajutorul unui detector de metale, într-o pădure din Bihor

Bombă de artilerie, din cea de-a doua conflagrație mondială, descoperită de un cetățean cu ajutorul unui detector de metale, într-o… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

27 Comentarii

Florin 11 martie 2011 at 0:07

Este un articol civilizat si decent , scris de unul dintre cei mai seriosi oameni pe care i-am cunoscut .
Eu unul sunt la serviciu maine , sotia mea va fi alaturi de voi !
Bafta USL si felicitari albaiulienilor !!!

Carlita21@yahoo.com 11 martie 2011 at 0:10

Studentii sunt alaturi de PSD , alaturi de tine Ovidiu , ne vedem maine la 12 in Parcul Studentilor !

rokerul 11 martie 2011 at 10:56

sa nu mai aud de parcul studentilor si alte tampenii deastea

parcul custozza are doar doua nume: parcul custozza si parcul ciorilor. si este locul unde vara ne strangem sa cantam la chitara pana seara tarziu si este locul unde politia locala vine sa certe de ce facem mizerie in spate la Sala Unirii, iar apoi stau si ei cate 15 minute cu noi si povestesc.

parcul custozza nu va fi taiat pentru ca nu ii vom lasa noi.
ne vedem la 12.00 sa salvam parcul

Simon 11 martie 2011 at 0:13

Mi-a placut gestul tau de a adera la acest proiect cand altii ar prefera sa stea pe margine si sa critice . Felicitari pentru implicare , esti un politician de viitor ! Bafta

Adina P . 11 martie 2011 at 0:16

Ovidiu , te vrem mai mult in presa , apar toata ziua in ziare locale nulitati care nu-ti ajung nici la degetul mic ca si valoare umana si intelectuala .Curaj si mai mult in presa , avem nevoie de un lider ca tine !

Nicusor 11 martie 2011 at 0:32

PNL rulz , USL Rulz , ….. …votez Dan Diaconescu!

Nicusor 11 martie 2011 at 0:34

Da , DDD e cu sufletul Elodiei alaturi de cei de ALbani si Jidveianu , ……………..aleg betoane si iarba

dolfi 11 martie 2011 at 10:49

si voi ca si penele ce ati facut pana acum? mici burghezi neocomunisti ce sunteti voi. De 20 de ani, doar abureli si fapte de genocid si talharie fata de acest popor.

fiti oameni seriosi 11 martie 2011 at 11:24

propaganda ieftina… se folosesc de acel parc ca sa castige capital electoral, sa apara pe prima pagina

Penciu Ioan 11 martie 2011 at 13:11

Adevar graiesti…

gogu 11 martie 2011 at 13:34

Dar ce-a facut musiu Jidveianu de-l vreti asa de mult in presa? Poate il vreti in cluburi. Spuneti-mi si mie care sunt realizarile lui in afara faptului ca si-a pus prietena dir adj la APDRP? Si ca si-a adus o contributie majora in a nu reusi sa-l atraga pe Potor in PSD?
Eu unul am auzit ca este unicul fiu al parintilor sai, aceasta fiind cea mai mare calitate a sa… In rest, propaganda ieftina.

Felicia 11 martie 2011 at 14:25

Frumos cu bani si si bine dotat….

everde 11 martie 2011 at 14:37

Dragi Romani Ziarul Unirea, a cenzurat un material a lui eco,tare de tot.Nu a injurat,nu a jicnit a spus adevarul. Si opinia publica are drept la replica nu suntem pe vremea comunistilor sa ne bagati in gura doar ce vreti.Ar fi bine sa bagati inapoi materialul chiar daca doare ,suntem multi care l-am vazut in momentul postarii.Nu stim scrie,poate nici vorbi,dar cel putin ne ferim de minciunile care le promovati .

EDITAT DE ADMIN
am sters continutul celuilalt comentariu.

admin 11 martie 2011 at 14:46

comentariul respectiv (pe care il reproduci aici) nu a aparut fiindca a venit de pe un ip banat. motivele pot fi foarte multe, si asa va ramine. adica banat.

ti-am admis (partial) comentariul de aici, desi cred ca tot tu ai postat si celalalt comentariu sub alt nume, doar ca sa intelegi DE CE NU A APARUT. si sa nu mai insisti.

pupaza din tei 11 martie 2011 at 15:11

Acesta nu e un IP banat cum spui tu.
NU se poate sa acceptati,ca un OM chiar si Ovidiu Jidvean , sa greseasca sa intre cu masina pe contrasens sa mearga la birou?
Ce nu va place , cand adevarul se spune celui care indeamna la ce?
Atata timp cat nu se aduce atingere in vre-un fel persoanei,dece va bagati.
La ce folos democratia cand voi slujiti doar intr-o parte care e de viitor voua si intereselor voastre.
CENZUREAZA SI ASTA .
Nu fac politica ,numi place,o duc cel mai greu de la Revolutie in coace ,dar decat cu PSD Alba ,mai bine sa vina tsunami ca la Japonezi.
Hava si-a negociat trecerea la PSD in urma cu vre-o opt ani,dar nu putea face in alba nimic cu echipa de ???
Sa va fie rusine ,ca cosmetizati si nu lasati sa vedeti parerile oamenilor.

admin 11 martie 2011 at 15:17

ip-ul asta nu este. dar ip-ul de pe care venea comentariul respectiv era.

intelege: daca ip-ul respectiv a fost banat, inseamna ca NU A RESPECTAT niste minime reguli. ca atare, a fost blocat! iar posesorul nu mai are ce comenta aici!

de tine (sau de colegii tai – daca esti intr-o institutie) depinde ca (si) acest ip fie sau nu banat!

pupaza din tei 11 martie 2011 at 14:42

Am fost si eco si e verde si nu ati postat materialele,nu am injurat,am fost pe subiect la obiect,sper ca cine a apucat sa vada eco? a vazut ceva.

pupaza din tei 11 martie 2011 at 14:45

forumisti Unirea sustine PSD ,cenzureaza Adevarul.
Decat cu mincinosi mai bine cu cei care se chinuie sa faca ceva.
Romani nu intrati in jocul murdar al politici.:.

admin 11 martie 2011 at 14:55

usurel cu acuzele astea, ca mai adaugam un ip la cele banate…

daca ai o parere, sustineti-o cu argumente si o sa apara, chiar daca nu instantaneu. avem instalate mai multe filtre de spam si se pare ca unele blocheaza comentarii chiar daca nu contin cuvinte interzise. oricum, aceste comentarii vor aparea UN PIC MAI TIRZIU, atita timp cit respecta regulile forumului nostru si buna cuviinta.

cit despre cei care scriu de pe ip-uri banate… stiu ei de ce nu le apar posturile! iar daca nu stiu, sa le multumeasca colegilor din aceeasi institutie care nu au stiut sa comenteze aici!

dolfi 11 martie 2011 at 16:47

domnu’ admin, sa nu fie cu suparare, dar de dimineata comentariile la acest articol erau inchise. Nu este acesta un argument la ceea ce sustine pupaza din tei?

admin 11 martie 2011 at 17:02

domnu’ dolfi, sa nu fie cu suparare, dar niciodata comentariile nu au fost blocate la acest articol. si din cite stiu, la nici un alt articol.

ca (unele) nu se publica imediat, ei, asta e o alta mincare de peste.

te asigur ca NU este nimic la mijloc, doar un nou filtru de spam instalat, si care, din cind in cind, marcheaza ca spam anumite comentarii, dupa niste criterii… sa zicem… cunoscute doar de el. ca atare, aceste comentarii nu apar pe site IMEDIAT, ci sint retinute spre a fi revizuite de mine sau alt admin. imediat ce constat ca se indeplinesc minime conditii de aprobare, comentariul este aprobat. sau daca nu, nu.

sper ca te-am lamurit ce si cum.

apropo… dolfi… pseudonimu’ asta imi suna cunoscut 🙂

circul+ balamucul 11 martie 2011 at 20:28

Unde se pomenea de Hava? Se cenzura materialul.

Omul modern 11 martie 2011 at 15:51

Ovidele pe unde ai fost tu astazi in timpul protestului??? Ca nu ti-am vazut ochii pe acolo. N-or fi avut spatii de parcare indeajuns de aproape? Mare demagog mai esti.

Marcel 11 martie 2011 at 17:05

Inseamna ca tu nu ai fost omule modern pe acolo , Jidvei4anu a fost impreuna cu cei de la psd , a participat , dar fara sa se implice in organizare , doar era actiunea noastra .

Ovi 11 martie 2011 at 17:46

Pai Jidveianu a facut prin acest articol un mare deserviciu miscarii pro Custozza. Daca cei de la PNL , in special Florin Roman , de mai bine de o saptamana au incercat sa se delimiteze de calitatea politica, facand apel sa nu se afiseze insemne politice , tocmai pentru a nu pune presiune pe actiunea tinerilor, a trebuit sa vina Ovidiu(care nu stiu unde a fost in toata perioada asta de proteste- cum de altfel intreg PSD Alba) si sa o dea in bara urat de tot convocand o sedinta a PSD-ului Alba in Parcul Custozza. Se vede clar ca nu a urmarit deloc subiectul si s-a trezit in ultimul moment ca le trece evenimentul fara sa il marcheze si dintr-o data s-au mobilizat tocmai pentru imagine publica. Daca avea putin de decenta, spunea macar in acest articol ca el recomanda- in nume propriu- cetateniilor orasului sa p[articipe la protest. Nu e corect sa te bagi asa ca un buldozer politic intr-o actiune a societatii civice. Chiar nu era momentul sa vorbeasca aici de USL si de ce frumosi suntem noi care luptam cu primaria. A dat doar senzatia ca e parasutat de undeva din exterior si trebuie sa ia atitudine prin gargara politica neacoperita de niciun fel de fapte in acest sens. e usor sa participi la ceva ce deja e organizat si cu sanse de a se produce pentru ca nu risti nimic…Patetic.Dar pentru asta e necesara o minima intuitie si inteligenta politica.

Puffy 11 martie 2011 at 18:32

Doamne rai sunt unii oameni..si va mai rugati sa ne mearga bine!!!!

Ovi 11 martie 2011 at 18:47

Draga Puffy nu e vorba de rautate ci de a atrage atentia atentia atunci cand nu se procedeaza corect. Nu fac parte din niciun partid politic asa ca nu sunt partizanul pnlistilor ci doar am vrut – daca tot se politizeaza un subiect- sa aduc in atentie un aspect. Acela de a fi credibil si de a fi decent in raport politic-public.