Albaiulianul Mihnea Costachi s-a clasat pe locul 20 la Campionatul European de Juniori de la Praga

Cu 4,5 puncte acumulate in primele 6 runde, juniorul albaiulian Mihnea Costachi avea nevoie de un final de turneu perfect pentru a obtine o clasare pe podium. De aceea Mihnea a abordat runda a 6-a, in care juca impotriva
Mihnea Costachi Campionate Europene 2bulgarului Martin Petrov, favoritul numarul 2 al turneului, intr-un mod foarte transant. In pozitie aproximativ egala, juniorul bulgar a propus remiza, refuzata insa de Mihnea, care a riscat si in cele din urma a pierdut.

In ultimele doua runde, Mihnea a obtinut o remiza cu norvegianul Johannes Haug si o victorie impotriva vicecampionului Romaniei de juniori sub 16 ani, Alexandru Banzea. Cu 6 puncte din 9 partide, Mihnea Costachi s-a clasat pe locul 20 din cei 131 de participanti la categoria sa de varsta, un rezultat sub asteptarile sale. Podiumul a fost ocupat de Timur Fakhrutdinov (Rusia) 7,5 puncte, urmat de Igor Janik (Polonia) 7,5 puncte si Alexey Sorokin (Rusia) 7 puncte.

Voleiul din „Mica Romă”, la înălțime: Colegiul Național „Inochentie Micu Clain”, al doilea an consecutiv campioană la ONSS | Turneu semifinal de junioare, în „Alba Blaj” Arena

Voleiul din „Mica Romă”, la înălțime: Colegiul Național „Inochentie Micu Clain”, al doilea an consecutiv campioană la ONSS | Turneu semifinal de junioare, în „Alba Blaj” Arena, în 18-21 aprilie Echipa de volei feminin gimnaziu a Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” Blaj a câștigat turneul final de la Brăila și a devenit, pentru al doilea […]