Albaiulianul Gicu Grozav – titular în partida de la Budapesta, Ungaria – România, din preliminariile CM 2014

Albaiulianul Gicu Grozav a fost titular în partida de la Budapesta dintre Ungaria şi România, contând pentru preliminariile Campionatului Mondial din 2014, partidă în care „tricolorii” au scos o remiză 2-2 (0-1). Vârful în vârstă de 22 de ani a fost titularizat de Victor Piţurcă şi înlocuit în minutul 70 cu Rusescu, în confruntarea fără spectatori de pe „Ferenc Puskas”, un joc ce a însemnat mult mai mult decât un simplu meci de fotbal, din cauza atmosferei politice între cele două ţări, care demult nu a mai fost atât de încordată, după ce problema autonomiei secuieşti şi-a ivit din nou capul. Decepţionanta prestaţie a României a dus ca rivala istorică, Ungaria, care nu ne-a mai învins de trei decenii (1981), să fie la un minut de o victorie!

*Ţurca lui Piţi, salvat de Chipciu!

Naţionala lui Piţurcă a ratat o şansă imensă de a tranşa calificarea în Brazilia, prezentându-se deplorabil la Budapesta, dar a reuşit un punct scos in extremis. „Meciul unei naţiuni” a fost un mini-faliment pentru reprezentativa noastră ce a jucat foarte modest, sub comanda unui selecţioner depăşit. Piţurcă a greşit grav atât în privinţa opţiunilor pentru formula de start (vezi B. Stancu – un caz edificator, menţinut tot meciul în teren), cât şi a fixismului manifestat, cu schimbările amânate până în ultima jumătate de oră, deşi nimic nu mergea. Şi totuşi, „Piţi” a fost salvat în prelungiri de nou-introdusul Chipiciu, ce intrase abia în minutul 86.

*1-0, min. 16: Vanczack deschide scorul cu o lovitură de cap după o greşeală a lui Goian!

*1-1, min. 68: Mutu transformă un penalty, dictat în urma unei acţiuni în care a fost implicat şi Gicu Grozav. Atacantu lui Ajaccio l-a egalat astfel pe Hagi în clasamentul celor mai importanţi marcatori din istoria echipei naţionale.

*2-1, min. 70, lovitură de la 11 metri uşor acordată la o imprudenţă a lui Goian şi Dzsudzsak inscrie de la 11 metri!

*2-2, min. 90+2, Chipciu a egalat după o fază încâlcită, cu un şut de la 12 metri.

6. Andorra 5 0 0 5 0-15 0

Rezultatele României: 2-0 cu Estonia (d), 4-0 cu Andorra (a), 1-0 cu Turcia (d), 1-4 cu Olanda (a), 2-2 Ungaria (d)

Apa de la robinet, gratuită pentru clienții restaurantelor și cantinelor

Apa de la robinet, gratuită pentru clienții restaurantelor și cantinelor Legea nr. 96/2024 care vizează reglementarea accesului gratuit al clienților restaurantelor și cantinelor la apă potabilă de la robinet a fost oficializat săptămâna aceasta, prevederile sale urmând să se aplice începând din 18 aprilie 2024. Totuși, în forma sa finală, prevederea nu instituie o obligație […]