Ziarul Unirea

Adriana Petraşcu, preşedintele Curţii de Apel Alba Iulia: „Am ajuns să avem 60 de dosare pe complet. Asta nu este judecată”

TECHNOVA - Înlocuiește-ți centrala

Curtea de Apel Alba Iulia s-a confruntat anul trecut cu dublarea numărului de cauze nou intrate pe rolul instanţei, ceea ce a făcut ca încărcătura de dosare pe cap de judecător să crească foarte mult, până la 60 de dosare pentru un singur complet. Din acest motiv termenele au devenit mai lungi iar durata de soluţionare a unui dosar a crescut.

Judecătorul Adriana Petraşcu, preşedinte al C.A. Alba Iulia, s-a arătat indignată că cei arătaţi cu degetul pentru această situaţie sunt doar judecătorii, când de fapt vinovaţii ar trebui căutaţi în altă parte.

ELIT

„Întotdeauna se vorbeşte despre durata proceselor fără să se caute cauza. De exemplu, la Curtea de Apel încărcătura a crescut anul trecut cu 4.900 de cauze ceea ce este foarte mult. Multă lume nu înţelege de ce primeşte termen aşa târziu. În situaţia în care nouă nu ne majorează schemele de personal şi an de an s-a mărit încărcătura, este imposibil să se facă faţă volumului de activitate. Cauza este nedimensionarea schemelor de personal. La Judecătoria Alba Iulia au lucrat cu schemă completă şi au avut 91% operativitate. Deci este foarte important să se asigure, să se dimensioneze corect schemele de personal. Sunt cauze la Curte în care am dat termen pentru luna septembrie dar în condiţiile în care sunt 60 de cauze pe un complet. Nu ne putem bate joc nici de noi, nici de oameni, asta nu este judecată. Chiar şi aşa la Curte s-a reuşit soluţionarea majorităţii cauzelor în 6 luni. În condiţiile în care nu ai oameni şi vin în fiecare zi dosare şi normal că se dau termene mai lungi. Deci principala cauză a prelungiurii dosarele nu este rezolvată şi nici măcar discutată”, a declarat miercuri judecătorul Adriana Petraşcu, preşedinte al Curţii de Apel Alba Iulia.

Azi are loc la Alba Iulia şedinţa de bilanţ al instanţelor din circumscripţia Curţii de Apel Alba Iulia, eveniment la care participă şi preşedintele CSM, judecătorul Alina Nicolate Ghica.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

11 Comentarii

Aurelian 22 februarie 2012 at 15:03

Nu mai da-ti termene, sa se anuleze procesul in prostie, si scadeti astfel la 30 dosare/complet!

CUGIR C 22 februarie 2012 at 16:00

IATA CE JUSTITIE A CREAT PARTIDELE POLITICE PE CARE LE SUSTINETI CA NISTE ROBOTI (FRAIERI) SI PE CARE NU O INTERESEAZA DECIT BANUL.

Mihai 22 februarie 2012 at 15:45

Cum sa nu se aglomereze cand voi dati termene noi pentru a nu stiu cata oara in cazuri ca : angajare aparator, adeverinte medicale, plata taxei de timbru,etc.Pai fiecare parte primeste cu cca. 14 zile innainte citatia , motivarea,obiectiunile pentru proces.Atunci de ce se dau 2,3,4 termene pentru acccasi procedura?Daca ai un proces ,esti interesat sa-ti cauti aparator pana la termen, acesta este si motivul primirii citatiei, sa-ti platesti taxa de timbru,etc. Cata vreme legislatia este interpretabila si judecatorii indulgenti( numai in anumite cazuri, procese ) nu este de mirare ceea ce se intampla in justitia romana.Si cand judecatorii dau sentiinte dupa interes, fara a fi direct raspunzatori pentru prejudiciul creat persoanei sau firmei prin judecarea partinitoare a cauzei, cu drept de recurs, nu ne mai mira ceea ce se intimpla.Sigur ca una din parti face recurs, si nu de putine ori se intampla sa piarda cu dreptatea-n brate.Astfel se ajunge cu procese la Strasbourg, pentru care plateste statul roman, adica NOI CEI MULTI SI NU JUDECATORUL CORUPT, CARE A PRIMIT PLICUL SAU ALTE FAVORURI.Nu la schemele de personal trebuie umblat, ci la corectitudinea si dreapta judecata a justitiarului.Pentru prejudiciul creat prin judecarea stramba, trebuie sa fie raspunzator cel care a creat acest fapt. Adica un fel de Raspundere Civila si recuperare a prejudiciului creat ,direct de la justitiar.Trebuie mers si in justitie pe principiul :CINE GRESESTE ,PLATESTE”. DE CE SA PLATEASCA STATUL ROMAN PENTRU GRESELILE JUDECATORILOR? PENTRU MUNCA DEPUSA EI SUNT RETRIBUITI,FIE BUNA SAU REA.NU EXISTA NICI UN FEL DE FISA POSTULUI PENTRU JUSTITIARI? NU AU NICI UN FEL DE RESPONSABILITATI SI ATRIBUTIUNI?DE CE NU SE APLICA SI IN CAZUL LOR CODUL MUNCII? SI EI SUNT ANGAJATI, CHIAR DACA NU IN SISTEMUL PRIVAT, PRESTEAZA TOTUSI O MUNCA PENTRU CARE SUNT RETRIBUITI? NU CONTEAZA IN CAZUL LOR , CALITATEA MUNCII? LA EI SE ACCEPTA REBUTURI, DECIZII GRESITE ?CINE INREGISTREAZA ACESTE PIERDERI, CAUZATE DE NEINDEPLINIREA SAU INDEPLINIREA DEFECTUOASA A SARCINILOR DE SERVICIU ?NECAJITUL CARE A AVUT NOROCUL SA-I FIE SOLUTIONAT PROCESUL DE UN JUSTITIAR CORUPT.ARE TOTUSI DREPTUL DE-A FACE RECURS LA O INSTANTA SUPERIOARA, IN FERICITUL CAZ CAND SENTIINTA ESTE CU DREPT DE RECURS.Asa ca , lasati sedintele si umblati acolo unde este necesar. Nu mai cheltuiti banii publici pe deplasari, sedinte, etc. Oricum nu rezolvati nimic, atat timp cat indiferent ce decizii luati, pe voi nu va costa nimic. Codul Muncii prevede pentru voi, numai drepturi, obligatii nu.Tine de voi, fiecare in parte , sa va faceti munca asa cum trebuie, nu sa asteptati favoruri banesti sau de alta natura, in judecarea dreapta a unai cauze.Nu v-ati pus niciodata in situatia celui prejudiciat de voi, care nu are influenta si nici posibilitati financiare, dar care-si cauta dreptatea si-si pune sperante in voi, cei care v-ati ales aceasta meserie de justitiari ?Nu aveti constiinta? Dupa cate se intampla, se vede ca nu .Si voi va considerati aparatori ai dreptatii?Rusine voua,pacatosilor si coruptilor.Rusine voua.

ezio 22 februarie 2012 at 16:19

bravo mah baiatule, bravo !!!

benedict 666 22 februarie 2012 at 16:02

bravo pt mihai spune un mare adevar

Curios cu facultate in domeniu 22 februarie 2012 at 16:22

Alo mai teminati cu tergiversarea dosarelor si amanarea lor pana la prescriere si nu fiti ca PRISTANDA cu numaratoarea incarcaturii.Ce atatea frane la un dosar,parca doar voi ati facut dreptul si altii nu stiu realitatea.Dar vezi daca au absolvit prin Cetate majoritatea si sefu baroului Rus cu peste 200 cauze oare cum inainteaza…?Alte scuze ca unele nu mai tin ….sunt expirate !

Ioan Albu 22 februarie 2012 at 16:24

Doamna presedinta,
In ultimii 3 ani, datorita haosului provocat de guvernele boc I, boc II, boc III, …. , sub conducerea si la „indicatiile pretioase” ale tatucului Base, (dupa cum stiti si domniile dumneaavoastra), au aparut noi si noi dosare, datorita bataii de joc a celor anterior mentionti, prin taierile abuzive de salarii, pensii si a altor drepturi banesti, pe care poporul (denumit in continuare – forta de munca) le-a avut pana la instituirea acestora in fruntea tarii.
Stiti foarte bine cate MII de dosare s-au depus pentru acordarea drepturilor de GRUPA DE MUNCA si cum la o parte din forta de munca le-au fost acurdate aceste drepturi, iar incepand cu toamna anului 2010, aceeasi instanta de judecata da alt verdict (pobabil si mai mult ca sigur – LA COMANDA POLITICA) pantru aceleasi situatii ca precedentele, pentru „fraierii” carora le-au intrat dosarele mai tarziu. Deci: UNII BENEFICIAZA SI ALTII BA.
Apoi au urmat militarii, carora, cu toate promisiunile mincinoase ale ministrului (general la apelul bocancilor), ca nu le vor fi taiate pensiile, aceasta s-a intamplat si domn’ ministru nu a avut onoarea sa-si dea demisia asa cum se lauda.
Asa se aduna dosare peste dosare, plus amanari, plus … stiti d-voastra si altele. SUCCESURI!

Hai PP DD cu jurati in sala de judecata ! 22 februarie 2012 at 16:29

Doar Dan Diaconescu daca castiga alegerile face dreptate prin introducerea juratilor la sedintele de judecata si judecatorii sa raspunda pentru greseli nu sa plateasca statul roman.D-na Petrascu i-a fate dura cu subordonatii si sa vezi cum scad nr.dosarelor !

danciu 22 februarie 2012 at 16:36

cele mai multe probleme le creaza fostii magistrati pensionari de lux ,80% din ultimul venit,fara contributie, deveniti avocati si care ar trebui sa stea pe tusa cel putin 5 ani, sa- si reimprospateze „creierul ” uzat de munca stresanta ,bineinteles daca ai pus patos !!

iustinian 22 februarie 2012 at 16:46

danciule ai dreptate ,fostii magistrati transformati in avocati fac concurenta neloiala ,cunosc toate tertipurile…..

Aurelian 22 februarie 2012 at 17:00

Nu Iustinian, nu cunosc toate tertipurile, cunosc toti judecatorii, si procurorii. Avocatul Bota, spunea o data, uitate dimineata cine cu cine isi bea cafeaua, si avea dreptate, adevarul ii pus in gura copiilor si a nebunilor!