Curier Județean

Adolescent de 18 ani, REȚINUT de polițiști după ce ar fi incendiat două autoutilitare la Sălciua: Este cercetat pentru distrugere

Ioana Oprean

Publicat

în

Adolescent de 18 ani, REȚINUT de polițiști după ce ar fi incendiat două autoutilitare la Sălciua: Este cercetat pentru distrugere

Un adolescent de 18 ani, din Sălciua, a fost reținut de polițiști după ce ar fi incendiat două autoutilitare. Tânărul este cercetat pentru distrugere.

Potrivit IPJ Alba, la data de 1 iunie 2025, în jurul orei 02.20, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Baia de Arieș au fost sesizați cu privire la faptul că, în comuna Sălciua, a izbucnit un incendiu la o autoutilitară care îi aparținea unui bărbat, de 57 de ani, din comună.

Ulterior, incendiul s-a extins la o altă autoutilitară, proprietatea bărbatului, cele două fiind distruse în totalitate.

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Baia de Arieș, sprijiniți de cei ai Serviciului de Investigații Criminale Alba, au efectuat, de îndată, verificări, iar, în urma vizualizării camerelor de supraveghere existente în proximitatea locului producerii incendiului, au observat prezența unei persoane, în apropierea autoutilitarelor, care ar fi provocat incendiul.

În baza probatoriului administrat în cauză, a fost identificat un tânăr, de 18 ani, bănuit de comiterea faptei.

La data de 2 iunie 2025, a fost pus în executare un mandat de percheziție domiciliară, în comuna Sălciua, în urma acestuia fiind descoperite și ridicate, în vederea continuării cercetărilor, mai multe bunuri.

Tânărul a fost condus la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Alba – Serviciul de Investigații Criminale, în vederea audierii, fiind cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de distrugere.

Față de acesta, polițiștii au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, urmând ca, în cursul zilei de 3 iunie 2025, să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpeni, în vederea dispunerii de măsuri legale.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | „Destine Aeronautice în Poarta Focșanilor”: Lecție de istorie și patriotism pentru elevii militari din Alba Iulia

Lucian Dărămuș

Publicat

în

„Destine Aeronautice în Poarta Focșanilor”: Lecție de istorie și patriotism pentru elevii militari din Alba Iulia Elevii Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia au participat, în perioada 12-14 iunie 2026, la manifestările desfășurate în municipiul Focșani și în localitatea Jorăști, județul Vrancea, dedicate împlinirii a 85 de ani de la declanșarea operațiunilor aeriene […]

Citește mai mult

Curier Județean

Lemn furat în miez de noapte, pedeapsă amânată: Angajat al Transgaz, condamnat la Judecătoria Alba Iulia pentru sustragerea de material lemnos dintr-un depozit silvic

Ioana Oprean

Publicat

în

Lemn furat în miez de noapte, pedeapsă amânată: Angajat al Transgaz, condamnat la Judecătoria Alba Iulia pentru sustragerea de material lemnos dintr-un depozit silvic Judecătoria Alba Iulia a stabilit o amendă penală de 6.750 de lei și un termen de supraveghere de doi ani pentru un bărbat care a furat peste trei metri cubi de […]

Citește mai mult

Curier Județean

16 iunie 2026 | Se redeschide circulația pe centura ocolitoare a orașului Zlatna: Traficul greu prin oraș, restricționat

Ioana Oprean

Publicat

în

Se redeschide circulația pe centura ocolitoare a orașului Zlatna: Traficul greu prin oraș, restricționat Începând de marți, 16 iunie 2026, de la ora 9:00, circulația rutieră pe varianta ocolitoare a orașului Zlatna va fi redeschisă. Anunțul a fost făcut de reprezentanții Primăriei Zlatna în după amiaza zilei de luni, 15 iunie 2026. „Totodată, pentru fluidizarea […]

Citește mai mult