8 septembrie 2025 | PROTEST în prima zi de școală în fața Prefecturii Alba: „Sindicatele FSIE din județul Alba spun STOP AUSTERITATE”
PROTEST în prima zi de școală în fața Prefecturii Alba: „Sindicatele FSIE din județul Alba spun STOP AUSTERITATE”
Un protest al sindicaliștilor din Educație va avea loc, luni, 8 septembrie 2025, în prima zi de școlaă, în fața Prefecturii Alba.

„Sindicatele FSIE din județul Alba, Sil TRANSILVANIA și SLA „REGINA MĂRIA”, vor Protesta spunând STOP AUSTERITĂȚII! în fata Prefecturii Alba împotriva Măsurilor de Austeritate Guvernamentale în ziua de Luni, 08 Septembrie 2025, începând de la ora 13:00. Adunarea Publică a fost avizată de Primăria Alba lulia. Inspectoratul Județean de Jandarmi „Avram lancu” Alba și Poliția Locală Alba lulia, conform Legii Nr. 60/1991 republicată.
După cum am mai anunțat, aceasta este o primă acțiune de protest sindicală FSIE, din seria celor care, probabil, vor urma la momentul potrivit.
Acțiunea de Protest FSIE Nu are Nicio legătură cu alte acțiuni de protest organizate de sindicatele pre-existente coabitante, nici cu alte eventuale acțiuni de protest organizate de partide politice sau terți de care ne delimităm.
Organizațiile sindicale FSIE din celelalte 11 județe ale țării în care avem membri de sindicat, i.e. Bihor, Brăila, Cluj, Covasna, Dolj, Harghita, Ilfov, Salaj, Satu Mare, Teleorman și Vrancea, vor putea organiza Pichetări de Protest proprii, sub egida federației noastre, în incinta unităților de învățămînt respective.
Reamintim că FSIE este, și a rămas, prima și singura organizație sindicala anti-Sistem din Romania, poziționându-sc constant, ferm și dur pe anti-coabitare coruptă sindicală cu Ministerul Educației, ISJ-urile, și Directoratele de unități, respectiv în contradicție cu Sistemul Politic al Guvernanților și al Puterii, oricare ar fi acestea.
FSIE are Reprezentativitate la nivel de Unități diferite din sectorul de negociere colectivă Învățământ Preuniversitar, fiind înființată în anul 2014 la Alba lulia, Capitala Marii Uniri, „dc jos în sus” potrivit Principiilor „Din Necesitate Dură” și „Acțiune Tare, Lege și Dreptate’ de către organizații sindicale și sindicaliști nemulțumiți de „Sistem”, cu Oameni și pentru Oameni, pentru a începe o Cale Sindicală Alternativă celor pre-existente.
Veniți alături de Noi pentru a spune Stop Austerității!”, se arată într-un comunicat semnat de președintele FSIE Alba, Ștefan-Petru Damo.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
27 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier
Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, 27 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de monitorizare […]
Tânăr de 16 ani, din Cricău, fără permis, la volanul unui tractor, în toiul nopții, pe un drum comunal: Cum a fost posibil
Tânăr de 16 ani, din Cricău, fără permis, la volanul unui tractor, în toiul nopții, pe un drum comunal: Cum a fost posibil Vineri 27 iunie 2026, în jurul orei 02.20, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au oprit, pentru control, pe DC Tibru, un tractor care era condus de un tânăr […]
ACCIDENT la Cugir: Femeie din Săliștea, rănită în urma coliziunii dintre două autoturisme
ACCIDENT la Cugir: Femeie din Săliștea, rănită în urma coliziunii dintre două autoturisme Vineri, 26 iunie 2026, în jurul orei 17.30, Poliția Orașului Cugir a fost sesizată, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Râul Mare din oraș, a avut loc un eveniment rutier. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au […]









