Ziarul Unirea

35 de echipe în Liga a 5-a | S-au stabilit cele trei serii şi ţintarul turului

AJF Alba Liga 5 tragere 8În ediţia 2016-2017, în Liga a 5-a Alba, competiţie de organizată de AJF Alba vor evolua 35 de formaţii, între care 5 echipe „satelit” ale cluburilor din eşalonele superioare, repartizate în 3 serii. Ultima retragere este cea a echipei Șurianu Sebeș 2, din pricina faptului că nu a găsit teren.

Prima etapă este prevăzută în 10-11 septembrie, asta după ce, în weekend-ul viitor, combatantele vor fi angrenate în turul întâi al Cupei României.

ELIT

Programul primei runde: *Seria 1: Voința Beldiu – Voința Stremț, Industria Galda de Jos 2 – Viitorul Sântimbru 2, Nicolae Linca Cergău – AS Crăciunelu, Tineretul Șona – Spicul Bucerdea, Viitorul Biia – Avântul Sâncel, AS Pănade – Dacia Mihalț.

*Seria a 2-a: Metalul Aiud – ACS Băgău, Progresul Fărău – CS Ocna Mureș 2, Arieșul Apuseni Baia de Arieș – Mureșul Gâmbaș, Viitorul Unirea – Național Rădești, AS Lopadea Nouă – Viitorul Vama Seacă, Inter Unirea – Sportul Livezile

*Seria a 3-a (singura cu 11 echipe): Limbenii Limba – AFC Micești, AFC Pianu 2016 – Performanța Ighiu 2, Cuprirom Abrud – Viitorul Răhău, Mureșul Vințu 2 – Navobi Alba Iulia, CS Zlatna – Sportul Sebeș (în nocturnă), Euro Șpring – stă

ADEZIUNE PLUS ALBA

 

 

*Trei echipe în Munţii Apuseni, Industria Galda 2, tot în Liga a 5-a!

Va fi o ediţie interesantă, cu trei echipe din Munţii Apuseni, repartizate însă în serii diferite, Arieşul Apuseni Baia de Arieş (seria a 2-a), respectiv Cuprirom Abrud şi CS Zlatna în Seria a 3-a. După ce a obţinut promovarea în Liga a 4-a, Industria Galda de Jos 2 a spus „pas”, preferând să continue la acest nivel.

Cei cinci „sateliţi” sunt Viitorul Sîntimbru, Industria Galda, CS Ocna Mureş, Mureşul Vinţu şi Performanţa Ighiu.

 

Seria I: AS Voinţa Stremţ, AS Viitorul Sîntimbru 2, AS Voinţa Beldiu, CS Spicul Bucerdea, AS Viitorul Biia, AS Crăciunelul de Jos, AS Nicolae Linca Cergău, AS Dacia Mihalţ, AS Pănade, AS Avântul Sâncel, AS Tineretul Şona şi ACS Industria Galda 2.

Seria a II-a: CS Ocna Mureş 2, ACS Băgău, AS Progresul Fărău, AS Mureşul Gâmbaş, AS Sportul Livezile, CS FC Lopadea Nouă, AS Naţional Rădeşti, ACS Metalu 2016 Aiud, CS Viitorul Unirea, AS Inter Unirea, AS Viitorul Vama Seacă, CS Arieşul Apuseni Baia de Arieş.

Seria a III-a: CS Cuprirom Abrud, CS Navobi Alba Iulia, AFC Miceşti, AS Limbenii Limba, AFC Viitorul Răhău, AFC Pianu 2016, AS Euro Şpring, AS Sportul Sebeş, ACS Mureşul Vinţu de Jos 2, CS Zlatna şi Performanţa Ighiu 2.

Dan HENEGAR

Te-ar putea interesa și:

Ovidiu Pănăzan (powerlifting), pentru al șaselea an consecutiv desemnat cel mai bun antrenor din Alba la secțiunea sporturi neolimpice

Gala Sportului Județean 2020, una derulată doar în mediul online, din cauza restricțiilor impuse de pandemia de coronavirus, i-a adus… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Industria Galda de Jos – șanse minime de a primi finanțare de la consilierii locali în acest an | Divizionara terță, foarte aproape de abandonul competițional, după aproape 7 ani!

Se prefigurează o iarnă amară pentru Industria Galda de Jos! Conform unor informații neoficiale deocamdată, aleșii locali nu intenționează să… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unirea Alba Iulia – o primăvară a reconstrucției | “Alb-negrii” își creionează strategia la începutul săptămânii viitoare

Unirea Alba Iulia iernează pe poziția a 6-a a Seriei a 9-a, după un parcurs considerat nesatisfăcător de către oficialii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO, LIVE-TEXT: CSO Cugir – CS Hunedoara 0-1 (0-1)! Uriașă surpriză, „roș-albaștrii” s-au împiedicat sub Drăgana!

Uriașă surpriză sub Drăgana, un eșec cugirean tocmai într-un moment în care se visa la fotoliul de lider, după 4… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro