Curier Județean

22-25 noiembrie: ACSINTE.100, expoziție cu fotografii de la începutul secolului 20, la Casa Forum din Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Fotografiile lui Costică Acsinte, de la începutul secolului 20, văzute prin mijloacele secolului 21. ACSINTE.100, expoziția cu fotografii de la începutul secolului 20, din colecția personală a sergentului fotograf Costică Acsinte, va fi deschisă publicului la Casa Forum din Alba Iulia, în perioada 22 – 25 noiembrie.

Expoziția cuprinde 100 de fotografii, în format print și digital, semnate de Costică Acsinte, și acoperă trei teme distincte: Primul Război Mondial, Portrete de militari și Viața socială în orașul Slobozia în perioada 1930 – 1968. ACSINTE.100 include o componentă multimedia, fotografiile din Primul Război Mondial și portretele militarilor fiind însoțite de lectura unor fragmente din scrisori, cărți poștale, jurnale și note de pe front (fragmente din volumul Scrisori de pe front, alcătuit de Mirela Florian), ce permit publicului să își construiască o imagine a Primului Război Mondial și a însemnătății acestuia din punct de vedere istoric, dar și la nivelul istoriei personale a fiecărui individ în parte.

Fotografiile ce prezintă scene din viața socială a orașului Slobozia sunt însoțite de vocea poetului Mircea Dinescu, ialomițean născut în 1950, în Slobozia, care povestește despre copilăria și adolescența petrecute în micul oraș de provincie, dar și despre Costică Acsinte, fotograful unde mergea împreună cu mama lui în vremea copilăriei.

Expoziția ACSINTE.100 va fi deschisă publicului în Alba Iulia, la Casa Forum (Str. Regina Maria nr. 18), în perioada 22 – 25 noiembrie, astfel: joi, 22 noiembrie, 18:00 – 21:00, vineri, 23 noiembrie, 17:00 – 22:00, sâmbătă și duminică, 24 și 25 noiembrie, 10:00 – 18:00. Vernisajul expoziției va avea loc joi, 22 noiembrie, începând cu ora 18:00.

Timp de două luni, în perioada 10 octombrie – 4 decembrie 2018, expoziția de fotografie ACSINTE.100 călătorește în opt orașe din țară:Alba Iulia, Cluj-Napoca și București, fiind expusă, până în prezent, în Pitești, Slobozia, Iași, Constanța și Timișoara.

ACSINTE.100 este un proiect organizat de Asociația Culturală Control N, finanțat de Ministerul Culturii și Identității Naționale, în cadrul manifestărilor dedicate Centenarului.

Costică Acsinte, fotograf de război și sergent al Armatei Române, a fotografiat timp de 60 de ani, mai întâi pe front și apoi în Slobozia, unde avea propriul studio – Foto Splendid Acsinte, lăsându-ne moștenire peste 9.000 de negative fotografice pe plăci de sticlă, planfilme și un număr necunoscut de printuri fotografice. Acestea au devenit populare în ultimii ani prin eforturile de restaurare, digitizare și publicare ale Asociației Culturale Atelierele Albe, inițiatoarea proiectului Colecția Costică Acsinte, în colaborare cu Muzeul Județean Ialomița. Prin intermediul proiectului ACSINTE.100, revine în atenția publicului cu o colecție impresionantă și rară de fotografii de pe front.

Intrarea este liberă pe toată perioada expoziției și la vernisaj.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | Un planor pilotat de un clujean, aterizat forțat pe un câmp de porumb, la intrare în Feneș dinspre Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Un planor pilotat de un clujean, aterizat forțat pe un câmp de porumb, la intrare în Feneș dinspre Alba Iulia Un planor, condus de un clujean, a aterizat forțat vineri după-masa, pe un câmp aflat la intrarea în Feneș dinspre Alba Iulia. Aparatul de zbor a fost zărit de trecători într-un lan de porumb din […]

Citește mai mult

Curier Județean

Primăria Alba Iulia a ridicat legal automatele vechi de bilete. Hotărâre în instanță, în procesul deschis de STP

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia a ridicat legal automatele vechi de bilete. Hotărâre în instanță, în procesul deschis de STP Primăria Alba Iulia a ridicat legal automatele vechi de bilete de pe raza municipiului, se arată în decizia instanței, în procesul deschis de STP. „Primăria Municipiului Alba Iulia a câștigat, astăzi, procesul deschis de STP Alba Iulia, […]

Citește mai mult

Curier Județean

26 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier

Ioana Oprean

Publicat

în

Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, vineri, 26 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de […]

Citește mai mult