17 orașe din România, printre care și ALBA IULIA, se angajează la zero emisii de carbon până în 2040
17 orașe din România, printre care și ALBA IULIA, se angajează la zero emisii de carbon până în 2040
Cities Race to Zero (Cursa Orașelor către Zero) este o campanie globală pentru o redresare sănătoasă, rezilientă și cu zero emisii de carbon, care să prevină amenințările viitoare, să creeze locuri de muncă decente și să deblocheze o creștere durabilă.
17 orașe din România se înscriu în Cities Race to Zero
Cursa Orașelor către Zero este o ramură a Cursa către Zero dedicată exclusiv orașelor, în care orașele se unesc pentru a-și arăta susținerea față de acțiunile climatice incluzive, în concordanță cu obiectivele Acordului de la Paris.
Partenerii globali ai orașelor colaborează pentru a recruta 1.000 de orașe în Cursa către Zero. Colaborarea lor asigură că orașele au obiective aliniate pe știință, necesare pentru a atinge un viitor cu emisii nete zero, și oferă sprijin orașelor care aderă la campanie.
Acest parteneriat asigură de asemenea că angajamentul Orașelor către Zero este în concordanță cu metricile de raportare existente și nu necesită sarcini suplimentare de raportare.
Din România, 17 orașe s-au înscris în programul prin care se angajează să ajungă la zero-net emisii CO2 până în 2040.
- Aiud
- Alba Iulia
- Bârlad
- Botoșani
- Brașov
- Buzău
- Câmpina
- Cluj-Napoca
- Constanța
- Iași
- Lugoj
- Moinești
- Petroșani
- Pitești
- Suceava
- Tulcea
- Zalău
Prin angajamentele lor față de Acordul de la Paris, orașele din întreaga lume lucrează deja către obiectivele Cursa către Zero. Semnarea angajamentului în Cursa Orașelor către Zero va fi un semnal puternic către guvernele naționale că orașele sunt pregătite și dispuse să colaboreze cu ele pentru a-și atinge cele mai ambițioase obiective climatice.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)