Ziarul Unirea

„17.740 şomeri în judeţ înseamnă tot atâtea familii distruse de PDL Alba”

După lansarea programului economic pentru dezvoltarea municipiului Alba Iulia, candidatul la primărie, Ioan Dîrzu, a început o serie de întâlniri cu reprezentanţii sindicali şi ai patronatelor din Alba, dar şi cu grupuri de albaiulieni interesaţi de ideile propuse. „În discuţiile avute până în prezent am remarcat multă tristeţe, dar şi revoltă pe chipurile oamenilor din Alba Iulia, apăsaţi de grijile cotidiene. Zi de zi, Guvernul PDL al lui Boc, propulsat şi susţinut acolo şi de gaşca lui Hava, aruncă cu cifre şi ignoră faptul că vorbesc de vieţile oamenilor. Acelaşi lucru se întâmplă şi pe plan local, unde albaiulianul de rând nu este deloc important, ci doar atunci când se întâmplă să cunoască pe cine trebuie din tabăra portocalie. Vreau să transmit administraţiei portocalii, dar şi pionilor săi, că sunt vinovaţi cu toţii pentru cele 17.740 de familii distruse din Alba de incapacitatea lor, pe plan local, şi a guvernului PDL, la nivel naţional, de a crea locuri de muncă de lungă durată. Mai mult decât atât, aproape o treime din şomerii din Alba sunt tineri, au  până la 35 de ani, ceea ce îi determină pe mulţi dintre ei să părăsească oraşul şi judeţul în căutarea unui viitor mai sigur în altă parte. Nu m-ar mira dacă Hava, după modelul guvernului Boc pe care îl susţine, nu ar vrea să părăsim cu toţii Alba Iulia şi să rămână aici doar el şi gaşca lui”.
În cadrul conferinţei de presă a PSD Alba, reprezentanţii partidului au prezentat o serie de măsuri de dezvoltare propuse la nivel naţional pentru redresarea economică a ţării. Dintre acestea amintim: reducerea treptată a CAS, facilităţi fiscale pentru noii angajaţi, TVA redus la produsele alimentare, rambursarea transparentă a TVA şi plata sa la încasare, nu la facturare, relansarea proiectului de creare a parcurilor tehnologice şi industriale sau deblocarea posturilor din administraţie, unde în prezent se angajează, prin metode ilegale, clientela politică. Un alt subiect luat în discuţie ieri a fost şi Codul Muncii, despre care preşedintele PSD Alba, Ioan Dîrzu, a spus: „Noul cod al muncii propus de PDL reuşeşte să nemulţumească atât angajatorii, cât şi sindicatele. Pe de-o parte, Codul Muncii face procedura de angajare mai dificilă, adăugând sarcini suplimentare pentru cel care creează locuri de muncă, iar pe de altă parte permite o concediere mai rapidă şi duce la dispariţia contractelor pe durată nedeterminată. Flexibilizarea înseamnă distrugerea echilibrului între angajat şi angajator şi, în plus, nu oferă nicio soluţie pentru crearea de locuri de muncă”.
Candidatul PSD la Primăria Alba Iulia, Ioan Dîrzu, va face, în perioada următoare, un tur prin cartierele municipiului, întâlnindu-se cu albaiulienii şi discutând cu ei despre viitorul oraşului. (A.D.T.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Schimbarea la față a Palatului Principilor, mai aproape de realitate: Licitația de peste 12 milioane de lei, lansată în SEAP

Primăria Municipiului Alba Iulia a lansat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice o licitație pentru execuția lucrărilor în cadrul obiectivul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 Comentarii

Sorin 4 martie 2011 at 1:05

In sfarsit cineva se gandeste la albaiulieni si incearca sa vina cu solutii concrete. Alba Iulia este mai intai a noastra!

Cristina 4 martie 2011 at 1:08

Noul Cod al muncii duce la sclavie.
Asta vor portocalii pentru oameni
Vrem o opozitie mai puternica la PDL! Este un inceput bun.

anonim 4 martie 2011 at 1:11

Am 27 de ani, sunt din Alba Iulia si sunt somer desi am o universitate si un master la stat pe care le-am facut cum trebuie invatand si obtinand note mare.
Am si oarecare experienta – aproximativ 3 ani – dar Alba Iulia nu imi ofera nicio perspectiva de a ma angaja.
Am incercat la Cluj – dar nu imi pot platii chiria din salariile oferite dar cu siguranta o sa trebuiasca sa plec imprumutandu-ma la familie.
Sper totusi ca lucrurile se vor schimba in oras, pt ca Alba Iulia moare!

alexandru 4 martie 2011 at 8:46

noul cod al muncii duce la capitalism , comunismul a fost ingropat in 89 la revolutie.a da afara un angajat in romania se dovedeste a fi o misiune imposibila.dovada toti bugetarii restructurati care se intorc la munca cu sentintele judecatoresti in mana, facand imposibila reformarea si restructurarea unor sisteme ineficiente.acelasi lucru la privat.tot felul de aberatii de genul daca dai afara un angajat nu mai poti angaja altul timp de doi ani pe acelAsi post vor disparea in noul cod al muncii.oricum vechiul cod proteja pana la extrem bugetarii romani.de luna viitoare vor fi mult mai activi la locul de munca. garantat.

preferatul 4 martie 2011 at 9:07

Este dea dreptul aberant,ce spuneti ??? Povesti de baba ostenita.
Sorine ? Esti cumva ? Sefu ai o scama.
Darzu nu ca da o tur prin toate cartierele din Alba Iulia,dar poate scoate toate dalele si sa puna conserve si tot nu poate castiga.
Dece?pentru ca nu are priza la oameni,si ce face acum e fabricat,nu e natural.
In Alba nu este USL? Pe liberali nu-i intreaba ce vor face cu Potor.
Cumnatul sefului lu Darzu a luato peste nas de la PD , acum e randul apropiatilor si colaboratorilor sa o ea.
Doamna de la PSD av. a fugit la PNL,nasul iei tot av. e lider la PD.
Pe cine prostim? Nici un joc de culise mai tine ,oamenilor li sa-au deschis ookii.

GIGIjudet 11 martie 2011 at 1:19

DL DARZU, a realizat ceva pt comunitatea in care lucreaza in timpul guvernari psd si cat timp era director dsv in alba iulia nu au fost omorati micile abatoare ca astazi, cand elit isi are pus om la dsv sa faca controale la alte unitati carmangeri etc, dupa aceea a fost director albacalact si a creat brand zuzu si fulga, totusi este un om competent si nu a depins de functile de la stat, in privat daca nu esti competent esti out BAFTA PT ALEGERI

V. Matei 4 martie 2011 at 1:06

Lumea trebuie sa stie ca Hava este vicepresedintele national al PDL si unul dintre principalii sustinatorii ai lui Boc si Udrea.
Este la fel de responsabil ca si guvernul pentru dezastru din acesta tara.

Codrut 4 martie 2011 at 7:34

Eu nu pot sa inteleg cum acest Dirzu are curaj sa vorbeasca, el nu cunoaste pic de economie ( poate putina medicina veterinara) este o nulitate din toate punctele de vedere, un ipocrit de prima clasa.
Cum poate sa afirme un consilier judetean ca toti somerii dintr-un judet sunt din cauza guvernarii, cand foarte bine se stie ca o parte vor sa munceasca orice dar nu gasesc, o alta parte vor sa munceasca doar anumite munci iar o alta parte insemnata pur si simplu nu vrea sa munceasca, si o alta este plecata demult pe dincolo.
Asadar nu vad de ce il mai baga cineva in seama pe acest zero barat.

alt gogu 4 martie 2011 at 8:29

Stimate D-le Darzu, va mai acordam putina atentie…desi nu sunteti viitorul candidat al USL la Alba Iulia, doar pentru a va atrage atentia ca electorarul din Judetul Alba, predilect din Alba Iulia, nu poate fi cumparat cu generalitati electorale de tipul celor pe care le platiti in ziarul unirea….Va reamintim Dvs. si celor care va secondeaza si acompaniaza din USL ca PSD si PNL sunt marii falimentari ai industriei judetului Alba, iar din celebrele falimente locale generate de politica pe care ati reprezentat-o aici, REFRACTAREA, UTILAJUL, va spun ceva d-le Darzu? Cine a generat marele somaj si exodul in strainatate al fortei de munca din Alba Iulia? Raspuns pe care multa lume il stie d-le Darzu – PSD si PNL. Sa va mai spunem de IMA la Aiud sau de Cuprumin? Credeti ca toata lumea poate fi amagita si prostita cu generalitatile pe care le spuneti? Dvs. ce ati facut pentru a crea locuri de munca la Alba Iulia…ca aici intelegem ca doriti sa candidati? Cate locui de munca ati facut aici, in aceasta localitate pe care ziceti ca o iubiti atat de mult? Chiar nu vream ca Dvs. sa reprezentati un nou Geoana al politicii romanesti, miniatura de la Alba Iulia! Mai reflectati la sansele Dvs! si nu va mai stricati banii pe articole fara substanta…Atanasiu si chiar ai Dvs din partid nu va vor lasa sa candidati la Alba Iulia….Iar daca tot vreti sa creati locuri de munca aduceti delegatiile alea de investitori sa investeasca in zona de dezvoltare economica, creata de Mircea Hava. acolo lucreaza azi 130 de oameni la SUPREMIA, de ce nu faci si Dvs o sectie ALBALACT acolo? il tot acuzati pe HAVA de tot felul…dar stiti ca proiectele care se executa in oras folosesc sute de oameni din Alba Iulia la munca? Fac fericite sute de familii! Aceste firme cumpara materiale de constructii tot de la firme locale? Stiti ca asta inseamna sa tii in viata, intrun moment cumplit de criza, economia locala?

Il asteptam pe adevaratul candidat al USL!

GIGIjudet 11 martie 2011 at 1:13

Mare dobitoc poti sa fi, pai supremia 50 % e a lu fiisu lu hava, teren gratis dat de la primarie, acolo sunt alte magari dar voi maimutele sustinatoare PDL O DUCETI BINE vai de capu vostru

JOHNNI 4 martie 2011 at 8:40

material de la bucuireti inlocuit cu cifre la alba.iar primi postavci sunt fetite si baietei de la tineret intre 2 linii si-o m….

ela 4 martie 2011 at 10:25

E obligatoriu sa ne alegem alt primar, cu viziune colectiva, nu de grup.Hava este obosit si plictisit, si are tendinte de stapan pe mosie. Postul de primar pentru el a devenit o banalitate. Se arunca pe proiecte stupide fara sa realizeze pentru locuitorii orasului nimic palpabil. Pardon… ne lasa fara aer, ca doar pavelele trebuiesc puse pana de alegeri. De cate ori nu a spus \eu sunt legea\? E leit Base.

NECUNOSCUT 4 martie 2011 at 16:18

Bugetarii care se intorc inapoi cu sentintele in mina sunt acei bugetari care au fost dati de catre primari care au alta coloratura politica fata de cea portocalie vezi exemplu asistentilor personali de la Aiud. Cei care au fost dati afara de catre puterea portocalie nu au primit sentinte favorabile sau poate or primi in urma recursului si daca or stramuta dosarul in alt judet ca aici in judetul Alba justitia este a celor portocalii.