13 șoferi alcoolizați surprinși pe drumurile din Alba într-o singură zi
La sfârşitul săptămânii trecute, poliţiştii rutieri din judeţul Alba au acţionat pentru prevenirea accidentelor rutiere şi depistarea conducătorilor auto care pun în pericol siguranţa traficului rutier, conducând sub influenţa băuturilor alcoolice. Poliţiştii au depistat 13 şoferi care conduceau sub influenţa alcoolului.
Faţă de 3 dintre ei, au fost întocmite dosare penale, pentru conducere sub influenţa alcoolului. Ceilalţi 10 au fost sancţionaţi contravenţional, iar complementar, permisele de conducere le-au fost reţinute, în vederea suspendării dreptului de a conduce pe drumurile publice, pentru o perioadă de 90 de zile.
Potrivit IPJ Alba, “în perioada 28 – 29 august a.c., Serviciul Rutier Alba a organizat, pe raza întregului judeţ, o acţiune ce a avut drept scop prevenirea accidentelor rutiere precum şi combaterea consumului de alcool în rândul participanţilor la traficul rutier.
Au fost vizate atât drumurile naţional europene cât şi municipiile, oraşele şi localităţile rurale ale judeţului Alba.
În cadrul acţiunii, poliţiştii rutieri au depistat şi sancţionat 193 de conducători auto care au încălcat normele legale privind circulaţia pe drumurile publice şi care au fost sancţionaţi cu amenzi în valoare totală de 40.530 lei.
Poliţiştii au depistat 13 conducători auto care conducea sub influenţa alcoolului, faţă de 3 dintre ei fiind întocmite dosare de cercetate penală sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere sub influenţa alcoolului.
Faţă de ceilalţi 10, pentru care, în urma testărilor cu aparatul etilotest au rezultat valori mai mici de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, a fost luată măsura sancţionării contravenţionale, iar complementar permisele de conducere le-au fost reţinute pentru o perioadă de 90 de zile.”
Exemple:
La data de 28.08.2015, în jurul orelor 17.22, pe strada Călărași din municipiul Sebeș, poliţiştii Serviciului Rutier l-au depistat pe R.A., de 38 de ani, din Daia Română, care conducea un autoturism, fiind sub influenţa alcoolului.
În urma testării lui cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,60 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la Spitalul Municipal Sebeș, unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Tot în 28 august, a.c., în jurul orelor 22.40, poliţiştii din Ocna Mureş, au oprit pentru control, pe raza oraşului Ocna Mureş, un autoturism condus de S.I., de 60 de ani, din Ocna Mureş.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,94 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la Spitalul Municipal Aiud, unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
În noaptea de 28/29.08.2015, în jurul orelor orele 02:37, poliţiştii rutieri din Sebeş l-au depistat pe M.A.D., de 27 de ani, din municipiul Sebeş, care conducea un autoturism, pe strada Mesteacănului din Petrești, fiind sub influenţa alcoolului.
În urma testării lui cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,91 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spitalul din Sebeş unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
În toate cele 3 cazuri prezentate, faţă de conducătorii auto au fost întocmite dosare penale, sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere sub influenţa alcoolului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare
Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare Una dintre clădirile cu valoare istorică din centrul municipiului Alba Iulia se pregătește pentru o transformare importantă. Consiliul Județean Alba urmează să aprobe, în ședința ordinară de […]
Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal
Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal Un bărbat acuzat că a condus un autoturism pe drumurile publice în stare avansată de ebrietate va fi judecat pentru infracțiunea de conducere a unui vehicul […]
Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces
Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces O companie din Sibiu va presta serviciile de proiectare a amenajării drumului de acces spre viitorul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic. Valoarea contractului atribuit vineri, 19 iunie 2026, prin achiziție directă, […]









