Ziua Colegiului „David Prodan”
Vinerea trecută la Cugir s-a sărbătorit Ziua Colegiului Naţional „David Prodan” în memoria istoricului şi academicianului cu acelaşi nume, manifestare organizată în fiecare an de unitatea locală de învăţământ.
Festivităţile au început la ora 10.00, cu un careu la care au luat parte elevi ai colegiului, dar şi elevi ai şcolilor generale din oraş. În calitate de viitori cursanţi ai liceului, ei au avut prilejul de a cunoaşte oferta şcolară şi a vizita instituţia. Activitatea de vineri a cuprins o paleta largă de manifestări ştiinţifice, culturale şi sportive la care au luat parte elevi şi profesori ai şcolii. Despre colegii şi opera ilustrului cărturar au vorbit prof. Miron Bur directorul colegiului, profesorul de istorie Horia Rotche, viceprimarul Cugirului Rodica Florea, Radu Roşian administrator special UMC şi Fabrica de Arme, consilierul judeţean Nicuşor Mihai. La eveniment au participat directori ai instituţiilor şcolare din oraş, reprezentanţi ai unor agenţi economici şi ai partidelor politice, printre care directorii de la UMC şi Fabrica de Arme, Marin Morariu şi Graţian Suciu, consilierul judeţean Nicolae Truţă şi preşedintele Consiliului Consultativ al părinţilor Dorina Ene. În discursul său, directorul colegiului, Miron Bur a precizat că anul viitor, la aniversarea a 110 ani de la naşterea istoricului David Prodan, instituţia va organiza manifestări timp de o săptămână. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)