Vouchere pentru alimente 2024: Cardurile sociale vor fi reîncărcate și anul viitor cu cei 250 de lei
Aproximativ 2,5 milioane de români beneficiază în prezent de ajutorul financiar oferit de stat, bani meniți pentru o masă caldă și diferite alimente. Oamenii beneficiază de un ajutor în valoare de 250 de luni la fiecare două luni.

Cu toate acestea, mulți se întreabă dacă vor mai primi acești bani începând cu anul viitor. Potrivit guvernanților, cardurile sociale vor fi reîncărcate și anul viitor cu cei 250 de lei.
„În acest moment există o diferenţă de 90.000 de noi beneficiari eligibili şi imediat după ce vor fi emise cardurile pentru aceste persoane, ele vor fi alimentate cu banii necesari. Mai mult, din negocierile avute înainte de domnul ministru Boloş, în acest moment de domnul ministru Câciu, aceste programe vor continua şi în exerciţiul financiar viitor. Vor fi prinse şi din 2024 încolo”, a mai afirmat premierul.
Mai mult de atât, guvernanții au precizat că următoarea tranșă de bani va fi încărcată pe data de 15 octombrie. Ultima tranșă de 250 de lei a fost încărcată în luna august.
„Cardurile de alimente s-au dat în august, partea de august și septembrie, urmează tranșa din octombrie, octombrie-noiembrie, deci în 15 octombrie va fi încă o încărcare de carduri cu 250 de lei”, a explicat ministrul pentru Antena 3 CNN.
Există cazuri în care unele persoane nu primesc banii pe carduri la timp. Dacă se confruntă cu această situație, trebuie să se adreseze Ministerului Muncii și Solidarității Sociale sau instituțiilor subordonate MMSS (casele teritoriale de pensii/ agențiile județene pentru plăți și inspecție socială).
Persoanele care beneficiază de cardurile sociale
Românii care pot beneficia de cardurile sociale și de cei 250 de lei sunt următorii:
-pensionarii ale căror venituri nete lunare proprii sunt mai mici sau egale cu 1.500 lei;
-persoanele încadrate în grad de handicap grav, accentuat sau mediu, ale căror venituri nete lunare proprii sunt mai mici sau egale cu 1.500 lei;
-familiile cu cel puțin 2 copii în întreținere, ale căror venituri nete lunare pe membru de familie sunt mai mici sau egale cu 600 lei;
-familiile monoparentale ale căror venituri nete lunare pe membru de familie sunt mai mici sau egale cu 600 lei;
-familiile care au stabilit dreptul la ajutorul social în condițiile Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările și completările ulterioare;
persoanele fără adăpost.
De asemenea, un aspect important care trebuie precizat, este faptul că aceste tichete pot fi folosite doar pentru produse alimentare sau mese calde. Banii sunt valabili 12 luni, iar amenzile sunt destul de mari pentru cei care încearcă să cumpere țigări sau alcool, de exemplu.
„Utilizarea de către beneficiari a tichetelor sociale pe suport electronic pentru produse alimentare și mese calde în alt scop decât cel prevăzut impune blocarea cardului și este sancționată între 1,5 și 2 puncte-amendă. Astfel, pentru orice sesizare care se dovedește a fi veridică, organele abilitate de lege aplică sancțiunile prevăzute în actul normativ care reglementează acordarea voucherelor”, a transmis Ministerul.
Sursa: playtech.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]
VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial
Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]









