Volei Alba Blaj – CSM Lugoj 3-2, după un meci dramatic! Campioana, primele seturi și primele puncte pierdute în Divizia A1

Campioana Volei Alba Blaj a suferit mult în Sala “Timotei Cipariu” în derby-ul rundei a 4-a a Diviziei A1, cu CSM Lugoj, coșmarul acestui sezon, obținând o victorie în cinci seturi, scor 3-2 (22-25, 25-22, 15-25, 25-14, 16-14).

Un meci spectaculos și în același timp dramatic, o încleștare superbă, care a durat 123 de minute, în care Blajul a revenit de la 0-1 și 1-2, impunându-se în cele din urmă după mari emoții, setul decisiv fiind o copie în miniatură a întregii partide, cu răsturnări de situații: 2-4, 6-4, 8-6, 8-10, 14-11 și apoi 14-14 după  ce oaspetele au anulat 3 mingi de meci!

La 3 săptămâni distanță de eșecul suferit, după 9 ani, împotriva grupării din Banat în semifinalele Supercupei României, când s-a ratat primul trofeu al stagiunii, echipa din “Mica Romă” a avut parte de o nouă replică extrem de dârză a oponentelor. În căutarea revanșei, deținătoarea titlului a avut o evoluție modestă, oscilând momentele bune cu cele în care a decepționat, căderi de neînțeles, rezultând un meci pe muchie de cuțit, disputat într-o atmosferă electrizantă, o sală plină. Lugojul a condus în două rânduri, cu 1-0 și 2-1, primele seturi din campionat pierdute de ardelence, care în cele din urmă au reușit să întoarcă rezultatul și să se impună cu 3-2, la tie-break, după o confruntare în care au suferit mult, cu probleme în preluare și la nivelul coordonatoarei.

Elit - Gustul Desăvârșit

Un prim parțial extrem de echilibrat în care Blajul a deținut un avantaj fragil (17-15, 20-18) și a condus la 21-20, însă oaspetele și-au adjudecat 4 puncte succesive și au preluat conducerea. În al doilea set, Volei Alba Blaj a realizat o serie de 5 puncte la rând, distanțându-se la 10-5, însă a intervenit o relaxare și scorul a devenit egal, 13-13, mergându-se cap la cap până la 18-18, când gazdele și-au asigurat avantajul liniștitor (22-19 și 24-20). În al 3-lea set, formația din Ardeal a fost de nerecunoscut, deși a condus cu 7-4 la un moment dat! Lugojul a dominat fileul cu 5 puncte consecutive, a preluat avantajul (13-9) și a controlat autoritar meciul: 17-11 și 24-14, diferențe rușinoase pentru campioană. Blajul s-a trezit după dușul extrem de rece, iar al 4-lea set l-a avut la discreție, câștigat fără emoții: 25-14, pentru a împinge meciul în decisiv.

Blajul a trăit periculos până la final, întrucât oponentele au anulat 3 mingi de meci, iar Lugojul a pierdut al 3-lea meci cu 2-3!

Săptămâna viitoare sunt alte două dispute, la Craiova (miercuri, 16 noiembrie) și acasă cu Știința Bacău (sâmbătă, 19 noiembrie), pentru ca în etapa a 7-a Volei Alba Blaj să stea (26 noiembrie). La fel ca în supercupă, Aliona Martiniuc – 24 de puncte și Yelisaveta Ruban – 17 de puncte – au fost principalele pericole, oaspetele mizând pe libero-ul Silvija Popovic  (au intrat Ramona Rus și Daiana Roman). La Blaj principalele realizatoare au fost Jovana Kocić – 18 puncte și Gergana Dimitrova – 17.

Volei Alba Blaj: Gergana Dimitrova – 17 puncte, Slađana Mirković – 6 p, Raisa Ioan – 4 p, Bojana Milenković – 13 p, Victoriia Russu – 13 p, Jovana Kocić – 18 p, Andra Cojocaru (libero); au mai intrat Georgiana Faleș – un punct, Iarina Axinte, Jovana Cirković, Andrea Kossanyiová, Sorina Miclăuș – două puncte, Andreea Ispas (l).

Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Volei Alba Blaj s-a impus fără emoții în Sala „Timotei Cipariu”, în etapa a 6-a a Diviziei A1 la volei feminin, scor 3-0 (25-19, 25-8, 25-22), cu Știința Bacău, grupare care a avut-o în efectiv și pe Ștefania Cheluță (7 puncte), fostă echipieră a campioanei.

De cealaltă parte a fileului s-a aflat experimentata Georgiana Faleș, a cărei carieră a fost legată aproape două decenii de Știința Bacău,

Deținătoarea titlului a mizat pe o distribuție fără piesele de bază, dar și așa a controlat ostilitățile și a câștigat, după 66 de minute, al 6-lea meci la rând. Cu 17 puncte din 18 posibile, formația din „Mica Romă” conduce ierarhia, iar runda viitoare va avea pauză. În lotul băcăuan sunt și alte două foste blăjence, Adina Stanciu (6 p) și Ana-Maria Berdilă.

Edificator pentru disproporția valorică dintre combatante a fost setul secund, cu Iarina Axinte servind pentru 6-0 și o diferență zdrobitoare.

Următoarele jocuri sunt în 3 decembrie, cu Dinamo București, acasă, respectiv 7 decembrie, debutul în grupele Champions League, deplasare în Franța, pentru duelul cu Volero Le Cannet

Volei Alba Blaj: Iarina Axinte –   5 puncte – Georgiana Faleș –  3 p, Sorina Miclăuș –  13 p,  Raisa Ioan – un punct, Andrea Kossanyiová – 12 p, Jovana Cirković – 19 p, Andra Cojocaru (libero); au mai intrat Jovana Kocić – 5 p, Andreea Ispas (libero); Gergana Dimitrova, Victoriia Russu, Bojana Milenković, Slađana Mirković.

Liga 4: Voința Stremț și Hidro Șugag – victorii externe clare | Cioară (Industria) – hat-trick în 7 minute

În penultima rundă a Ligii 4, Voința Stremț și Hidromecanica Șugag au câștigat clar disputele externe de la Abrud și Teiuș. Industria Galda, campioana de toamnă, s-a despărțit de fani cu un succes concludent, vedeta jocului fiind Alexandru Cioară.

*Cuprirom Abrud – Voința Stremț 0-5 (0-0). Stremțenii s-au dezlănțuit în actul secund: al treilea meci adjudecat, fără gol primit (golaveraj 18-0). Moții au 11 partide în care nu au câștigat, numai 3 puncte strânse și au înregistrat cea mai dură înfrângere.

*Kinder Teiuș – Hidromecanica Șugag 2-5 (0-3). La ultimul joc acasă, teiușenii au îregistrat al 3-lea eșec la rând (a 4-a înfrângere consecutivă pe teren propriu). În schimb, formația lui Ionuț Neag are o serie de apreciat: 3 jocuri fără eșec, 7 puncte strânse, cel mai clar succes stagional (al doilea la rând în deplasare). În minutul 90, Rancea (Kinder) a ratat un penalty.

*Industria Galda de Jos – Energia Săsciori 4-0 (0-0). Deja campioană a turului, Industria a trecut al 8-lea val, cu Alexandru Cioară un hat-trick în numai 7 minute!

Ultima reprezentație internă în Liga Națională de Rugby a însemnat o nouă dezamăgire pentru CSU Alba Iulia, ce a pierdut la un scor drastic 0-63 (0-31) confruntarea cu CSM Galați.

O partidă disputată în cele din urmă pe terenul secund al Stadionului “Cetate”, o suprafață de joc precară, a strâns puțini spectatori, în startul actului secund fiind doar 27 de persoane prezente la meciul care contează pentru primul și sigurul eșalon valoric al sportului cu balonul oval din România (programarea acestei întâiniri a mutat vineri meciul din Liga 3 al CSM Unirea Alba Iulia).

Despre gazde, multă amarăciune, dincolo de acest cvasi-anonimat, câtă vreme nici măcar nu au reușit să șteargă acel zero de pe tabela de marcaj. În runda de final, în 26 noiembrie, este deplasare la RC Gura Humorului. CSU Alba Iulia are 8 eșecuri din tot atâtea meciuri în play-out, totalizând 14 înfrângeri în acest sezon.

Viitorul, în ceață totală… existând semnale că se prefigurează un abandon competițional, dacă nu se vor identifica soluții (gen preluarea echipei în cadrul clubului primăriei muncipiului reședință de județ).