Ziarul Unirea

„Voi participa la inaugurarea unui parc ce practic încă nu există”

Florin Roman, vicepreşedinte al PNL Alba, a declarat ieri într-o conferinţă de presă că va onora, alături de ceilalţi albaiulieni dornici de spaţii verzi, invitaţia primarului Mircea Hava de a participa la inaugurarea parcului din interiorul şanţurilor Cetăţii Alba Carolina, „cel mai mare din Alba Iulia”, după cum au apreciat cei care l-au amenajat. „Paradoxul este că sâmbătă, oficialităţile locale vor inaugura un parc ce nu există încă, practic”, a spus Roman. El a precizat că va fi prezent la inaugurare alături de reprezentanţi ai societăţii civile, alături de cei care au militat pentru salvarea unui părculeţ care este încă în picioare, respectiv scuarul Custozza. Liderul liberal a reiterat  ideea pe care a lansat-o zilele trecute, respectiv aceea că primarul Hava nu mai este  „primarul dumneavoastră” ci s-a ascuns sub poalele unor „moguli de carton” care s-au îmbogăţit de pe urma unor contracte cu statul şi care conduc acum oraşul, fără a ţine cont de interesele reale ale populaţiei.   „Mircea Hava nu mai este acum primarul „I love…Alba Iulia” ci a devenit, între timp, primarul  „I love… money”. Hava are dreptate când declară că nu face politică la primărie, sunt întrutotul de acord cu dânsul: nu face politică, ci face afaceri. Pentru el nu mai contează că avem un oraş plin de şomeri, că judeţul Alba este pe unul dintre locurile fruntaşe în Transilvania, în această privinţă. Bine că o să avem băncuţe pe care să se aşeze turiştii străini, aşa încât şomerii noştri să vadă totuşi cum arată un om care o duce bine…”, a concluzionat Roman. (N.I.T.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO VIDEO| Porumbeii călători ai județului Alba, pregătiți de competiții. „Fiecare porumbel are un chip-senzor pe picior”

Cosma Alexandru, un columbofil din județul Alba, pasionat de porumbeii născuți și crescuți pentru competiții, povestește despre hobby-ul său. Acesta… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

18 Comentarii

tudor 9 aprilie 2011 at 0:21

va plateste bine nimeniul acesta pentru ca ii publicati toate prostiile?

gigi 9 aprilie 2011 at 3:29

We love money as well!!! Si nu stiu pe nimeni care ar vrea sa munceasca fara bani, sau poate ca stie domnul Roman pe cineva de la PNL care ar face toate lucrarile din cetate fara bani. Nu vreau sa spun ca PDL-ul nu putea sa faca mai multe pentru oras si pentru albaiulieni sau mai bine, dar daca ma uit in spate si imi aduc aminte ca psd-isti sau pnl-isti nu au facut nimic pentru orasul asta imi dau seama ca toate discursurile voastre vin din invidie si din frica ca nu o sa va bage nimeni in seama nici la viitoarele alegeri locale.
Iar pentru locuri de munca avem nevoie de investitori seriosi la care trebuie sa le oferi ca oras perspective de viitor,seriozitate,si asa mai departe sa vina la Alba-Iulia. Pentru ca de investitori de doi lei care ne dau salarii de 7-10 milioane pe luna ne-am cam saturat si mai bine lasa-i sa stea acasa. Hava daca face afaceri la primarie le face pentru ca e primarul orasului si e de datoria lui sa faca afaceri in numele orasului si noua daca nu ne place cum face afaceri nu o sa-l mai alegem data viitoare. SIMPLU

dolfi 9 aprilie 2011 at 12:31

ai spus foarte bine ce ma chinui eu sa zic de ceva vreme p-aici. Investitorii si competitia ridica economia si nivelul de trai, dar ce sa faci cand in ipocrizia lor, ei nu vor poluare dar vor Kronospan. Toti cei ce s-au perindat la conducere au distrus locuri de munca si si-au umplut buzunarele. Bineinteles c-acuma cu reabilitarea cetatii (cu care sunt de acord) o sa zica unii: „cuuummmm!? ca s-au creat niste locuri de munca!” alea „niste” sunt prea putine.
Pe plan local sunt tot felul de dobitoci cu aere de patronei, de multe ori inculti si prost (pardon, cu mintea odihnita) dar care cu spaga unde trebuie se mentin bine mersi. Dar gata… incet incet romanul SE TREZESTE! sper sa n-adoarma la loc…

nelu 9 aprilie 2011 at 9:17

ba florin roman , de ce nu ai curaj sa iesi in conferinta de presa si sa spui ca ADINA VALEAN, nevata lui CRIN ANTONESCU ,a votat in parlamentul european sa se foloseasca cianurile la rosia montana, ca vrea sa otraveasac judetul si ca face loby pentru companie

eu 9 aprilie 2011 at 10:46

da cine dracu te-a chemat pe tine?? te obliga cineva sa mergi?? DA-TI UN GLONT IN CAP!!!!

alban 9 aprilie 2011 at 11:01

1.e o mare tim penie sa tot critici realizari,ca parca nu ar fi destule nerealizari care ar trebui criticate.asta denota lipsa de maturitate si fler politic.copilarie.
2.stilul asta de ciuline de coada ciinelui,de bete in roata sau de”pain in my ass” cum zic englejii nu este deloc aducator de profit ,de imagine .
3.chibit esti chibit ramai,niciodata lider.
4.nu stiu daca autorul articolului are copii,nu vreau sa fac vreo gafa sau sa jignesc,dar poate ca stie,daca nu din carti, ca prima data un om se naste „bebelus” apoi ajunge la maturitate.cam asa si cu un arbore.doar daca ei una divortata poti sa ai direct copii la „bac”.asa si cu un parc.el se naste dar pentru asta cineva trebuie sa puna „saminta”.dar pentru asta trebuie sa poti…sa fi potent adica!

cu preitenie si plictisit de circ ieftin…

reddnex 9 aprilie 2011 at 15:19

nu stiu de ce unii nu trec pe la librarie….sunt foarte ieftine manualele de gramatica limbii romane…..))

alban 9 aprilie 2011 at 20:00

hantziche !!!corect ieste redneck,asa ca nu stiu de ce nu trec unii pe la librarie.grammar don’t matter!

dolfi 9 aprilie 2011 at 12:27

iar tu mai chibitule… Mi-e scarba si greata cand gunoaiele politizeaza actiunile cetatenilor simpli… Implicarea mafiotilor cu eticheta galbena, s-a facut pe acelasi stil cu care s-a furat \revolutia\ din 1989. De ce se erijeaza peneleul in marele binefacator si marele ecologist doar dupa ce oamenii au iesit la inaintare? Din cauza imaginii arza-i-ar focu!. Nu meritati nici glontul care sa va curme viata pacatoasa gunoaielor!

iulius 9 aprilie 2011 at 12:35

cine critica realizari? noi criticam greseli. O greseala este distrugerea parcului Custozza. Nimic nu poate justifica aceasta distrugere, nici macar construirea unui alt parc. Existenat prezenta sau viitoare a unui alt parc nu ne poate determina sa acceptam taierea unor arbori seculari.Este clar?

cineesti 9 aprilie 2011 at 16:26

Nu am nimic cu tine, dar cine esti, Florin? Ce-ai facut?

In afara de ca-ti sta vena sa-ti plezneasca pe gat si ochii sa-ti sara din cap de indignare, cu ce altceva vii sa convingi?

De bani este nevoie, bani pentru oras.

De gargara suntem satui si de la televizor. Ca vrei si tu sa fi chemat la masa bogatilor, asta pot accepta. Dar, fa, Florine, ceva! Vino cu o idee deosebita, inovatoare, o chestie, acolo…

din alba 9 aprilie 2011 at 17:38

Daca hava face afaceri la primarie, ia initiativa tu florine si impreuna cu pnl alba sa faceti voi locuri de munca, apoi oamenii va vor vota . deocamdata cred ca se poarta aceeasi chestie, cine vrea sa munceasca la covacioaie cu el! Sunt somer si o tanti de la somaj facea lobby pentru fabrica aia de portelan de la iesirea spre Cluj, parca e a mamei fostului prefect de alba Covaciu(pnl) florinele stii ceva despre asta? Mai mult daca refuzai oferta lu tanti aia de la somaj iti taia somajul spunand ca nu vrei sa muncesti! Intrebati mai multi someri , hai la treaba florinele , lasa havelele.

Mihai 9 aprilie 2011 at 21:45

A sangerat astazi din rinichi acest pigmeu. romane, fa-te si mai mic si taci! recunoaste ca ai fost invins. ai vazut cata lume a fost. piticule, daca nu iti place ce e prin cetate nu mai calca pe acolo vreodata; plimba-te cu bmw X5 prin Bucurestiul tau drag, polutionistule mic si „aparatorule” al pensionarilor ce esti!

Dani 10 aprilie 2011 at 8:50

In santuri au fost angajatii Corint, pedelistii cu familiile, batranii adusi de la caminele de sus si de jos, elevii de la hcc si militar si putini apolitici.

Bart 10 aprilie 2011 at 12:24

Daca am fost prezenti acolo nu inseamna ca ne si place. Eu am fost cu cativa prieteni pentru ca ne place sa fim oameni informati, insa nici unul nu a gustat kitchozitatile si bravada ieftina a edililor.

vigilante 10 aprilie 2011 at 12:55

Am fost dar mare lucru nu am vazut. Daca exista vegetatie, pomi nu puieti si daca nu era pavata o suprafata atat de mare in detrimentul spatiului verde arata mult mai bine. Eu nu critic de dragul criticii sau ca am ceva cu cineva si stiu foarte bine cat de rau aratau inainte santurile pline de balarii. Totusi sar in ochi 2 aspecte: suprafata pavata e prea mare si arborii inexistenti deocamdata. Peste vre-o 20 ani o fi parc intr-adevar, sper sa apucam cu totii pensia sa ne plimbam prin acel parc. Deocamdata e un interior de cetate cu pavaje inestetice zic eu. Putea sa se aleaga un alt tip de pavaj care sa se potriveasca mai bine cu zidurile vechi. Pavajele astea dau o nota de modernism imbinat aiurea cu o zona veche, de cetate. Mai lipseau ledurile multicolore. O nota aparte dau arbustii aceia plantati care mai ofera ochiului si altceva decat imaginea unor betoane. Un pavaj cu un aspect de vechi, mai putina zona pavata si mai multa verdeata obtinuta inclusiv prin plantarea unor arbori maturi nu puieti cum am vazut ar fi dat un aspect mult mai atragator.

a 10 aprilie 2011 at 13:08

…ce oameni cu gusturi fine, alese au liberalii…nu savureaza nici strugurii acri…nici ingramadeala…lumea multa incantata…

Ana 10 aprilie 2011 at 22:01

Florinel, draga, iar ai luat-o in freza! Te bagi in toate ca „musca in anusul calului”, si nu faci alceva, decat sa ridici „mingea lui Hava”! Tot articolul platit de tine cu bani grei la Ziarul Unirea, ca doar publicarea ineptiilor costa bani,se poate reduce la cateva cuvinte, „vulpea cand nu poate ajunge la struguri, zice ca sunt acrii”! Desigur ca ti-ai pus angajatii de la Postul de Radio, „sa fie de acord cu tine”, ca sa te autosugestionezi, ca esti inteligent si „smecher”, dar esti penibil! Acest parc, este inagurat cu puieti de arboli, ca Hava „ca sa-ti faca in ciuda”, si „sa crepi de necaz”, ca „nu mai ai unde sati faci siesta, nu a reiplantat arboli scorburosi, din Parcul Ciorilor”, sa-ti facisiesta, tu, cu toata satra ta de pitici(fizic si intelectual)”, in Parcul din Santirile Cetatii, care incepe sa semene cu Parcul din Albia veche al Raului Turia, din Valencia, Spania. Desigur Florinel, politica se face cu oameni intelepti si inteligenti, care mai au si bun simt, si nu cu Florin Roman , sau cu Piticul Atomic!