Virgil Musta: Nu mai e foarte mult până vom ajunge în situația Italiei. Blocarea transmiterii trebuie făcută cu un efort colectiv
Doctorul Virgil Musta, șeful secției de boli infecțioase a Spitalului „Victor Babeș” din Timișoara, a declarat că perspectivele cu privire la numărul de infectări sunt sumbre, dacă nu vor fi respectate măsurile de siguranță. Creșterea va fi exponențială și nu mai este foarte mult timp până vom ajunge în situația Italiei, a spus medicul la TVR.
Ați văzut, perspectivele sunt sumbre. Creșterea va fi exponențială și nu mai este foarte mult timp până vom
ajunge în situația Italiei. Tocmai d-asta îmi era mie frică. Să nu fie copleșit sistemul de sănătate, a spus șeful secției de boli infecțioase a Spitalului „Victor Babeș” din Timișoara.
Musta recomandă oamenilor să fie și mai atenți la respectarea măsurilor de siguranță și să evite teoriile iraționale.
Am încredere ca oamenii respecta aceste reguli iar de acum încolo trebuie să fie și mai atenți. Însă, dacă în continuare se propagă tot felul de teorii iraționale, dacă în continuare lumea va crede în ele și nu dorește să respectă regulile (…), riscăm să ajungem la această situație.
Medicul spune că doar cu un efort colectiv poate fi blocată transmiterea virusului.
Eu cred că încă se mai poate face ceva ca să blocam transmiterea, dar acesta trebuie făcută cu un efort colectiv. Toate acele acțiuni de destabilizare a unei parți din populație de a nu crede in existenta virusului, în severitatea lui, de a considera ca libertatea lor este mai importanta decât libertatea comunității.
Medicul Virgil Musta a dat exemplul Spitalului „Victor Babeș” din Timișoara unde în urmă cu trei săptămâni erau cinci persoane internate, câte un caz nou pe zi, și o externare, astfel încât exista o medie confortabilă între 5-10 internări zilnice. Brusc însă au apărut focare care au destabilizat situația. La ora actuală suntem copleșiți de numărul de cereri de internare. Terapia de la Victor Babeș este plină, a subliniat Victor Musta.
Șeful secției de boli infecțioase a Spitalului „Victor Babeș” din Timișoara a vorbit și despre felul în care se poate manifesta boala la persoanele infectate. Cele mai importante comorbidități care produc dezechilibre sunt: diabetul, obezitatea, bolile cardiace.
Sunt și tineri care, aparent, nu au comorbidități, dar a căror imunitate, la un moment dat, reacționează hiperviolent, produce o cultură de citokine care distruge structura plămânului și plămânul nu mai poate respira, a explicat medicul.
Sursa: stiritvr.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]









