Curier Județean

VINERI: ”Să dăm culoare vieții pentru 25 de copii”, la Alba Iulia. Expoziție cu vânzare de lucrări artistice – Eveniment de strângere de fonduri pentru copiii de la Centrul Educațional ”Sfântul Nicolae”

Ioana Oprean

Publicat

în

expoVineri, 21 august 2015, de la ora 17.00, la Sala expozițională de lângă Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina, va avea loc evenimentul de strângere de fonduri realizat în beneficiul celor 25 de copii din Centrul educațional de zi ”Sfântul Nicolae” din Alba Iulia.

Evenimentul va consta într-o expoziție cu vânzare de lucrări artistice realizate de copiii din centrul de zi alături de reprezentanții Centrelor Europe Direct.

Centrul de zi nu are acoperit integral bugetul de cheltuieli pe anul 2015 și de aceea există o preocupare permanentă pentru fundraising și strângerea de resurse – activități derulate cu implicarea și sprijinul voluntarilor și a comunității. Toate fondurile colectate vor fi apoi utilizate pentru cumpărarea de alimente necesare pregătirii mesei zilnice a copiilor”, au declarat cei implicați în desfășurarea acestui eveniment.

Pe lângă organizatorii acestui eveniment, respectiv Centrele Europe Direct Regiunea Centru (coordonat de ADR Centru) și Europe Direct Alba Iulia (coordonat de Fundația PAEM), Fundația Comunitară Alba și Asociația Filantropia Ortodoxă Alba Iulia, au mai oferit sprijin în realizarea acestui eveniment de responsabilitate socială și Consiliul Județean Alba, precum și Primăria Muncipiului Alba Iulia.

Expoziția cu vânzare de lucrări creative este realizată în beneficiul copiilor cu risc de abandon școlar și va fi deschisă în intervalul 16.30-18.00. Vor fi expuse spre vânzare atât lucrări artizanale și planșe/desene creative realizate anterior de către copii, cât și lucrări realizate alături de reprezentanții Centrelor Europe Direct România.

Alte informații: Înființat în anul 2011, Centrul de zi funcționează în cadrul Asociației Filantropia Ortodoxă Alba Iulia și are ca obiectiv principal prevenirea abandonului școlar și menţinerea în sistemul de educaţie a cel puțin 25 de elevi cu vârste cuprinse între 7 și 14 ani din Alba Iulia. Prin activităţile de dezvoltare personală realizate în centru se asigură un climat care permite copiilor să descopere noi abordări practice ale învăţării.

Centrul de Zi ”Sf. Nicolae” este beneficiar al proiectului „Generaţii – Centrul Comunităţii”, un proiect în sprijinul copiilor şi vârstnicilor din cinci oraşe, dezvoltat de Fundaţia Principesa Margareta a României cu sprijinul Raiffeisen Bank, ce aduce împreună persoane aparţinând mai multor generaţii, voluntari vârstnici și copii din familii sărace, care socializează, învaţă lucruri noi, se ajută reciproc şi primesc sprijin pentru a continua școala. (C.M.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național 

Ioana Oprean

Publicat

în

Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba sunt așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național de Bacalaureat 2026.  Examenul național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2026, începe luni, 29 iunie, cu proba scrisă […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea

Bogdan Ilea

Publicat

în

Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea  Un bărbat de 58 de ani, din Alba Iulia, a fost depistat de polițiștii din municipiu în timp ce se afla la volanului unui autoturism pe DJ 107. Conform IPJ Alba, la data de 26 iunie 2026, în jurul orei 07.20, […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice

Bogdan Ilea

Publicat

în

Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice Polițiștii din Alba au aplicat amenzi în valoare totală de 4.252 de lei, în urma unei acțiuni desfășurate pe 25 iunie 2026, în zona Galda de Jos. În cadrul […]

Citește mai mult