VIDEO: Teodor Atanasiu îi dă replica lui Victor Ponta: Este disperat că va trebui să-și dea demisia, dar de ceea ce fuge nu scapă!

Prim-vicepreședintele PNL Alba, Teodor AtanPNLaniversare Alba Iulia_Gorghiu_Hava _Atanasiu (18)asiu, a susținut astăzi o conferință de presă în care i-a dat o replică dură premierului Victor Ponta, după ce acesta  i-a adus mai multe acuzații legate de o presupusă legătură a liberalului cu contractele problemă de consultanță juridică pe care Dan Șova le-a avut cu complexele energetice Turceni și Rovinari.

“Ne aflăm în cea mai mare criză politică pe care a traversat-o România în ultimii ani.

Criza aceasta care pune în pericol credibilitatea externă a statului român are o singură soluție! Demisia primului ministru Victor Ponta!

Este disperat că va trebui să facă acest lucru, dar de ceea ce fuge nu scapă! (…)

Victor Ponta rămâne cu forța, și împotriva poporului, în funcția de premier”, a declarat Teodor Atanasiu.

Legat de acuzațiile pe care premierul i le-a adus astăzi prim-vicepreședintelui PNL, legat de perioada în care acesta era șeful AVAS, liderul liberal a infirmat orice legătură cu contractele pentru care Dan Șova este cercetat de DNA.

“Nu am semnat niciun contract cu Dan Șova, pentru că nu eram în postura de a semna contracte. Nu am fost nici la Turceni, nici la Rovinari.

Ponta nu este astăzi învinuit pentru că ar fi acordat asistență juridică unor societăți comerciale, ci că a încasat bani fără să facă acest lucru. Iar aste procurorii o numesc spălare de bani”, a mai spus Atanasiu.

Liderul liberal explică care este, în opinia lui, jocul lui Ponta cu amânarea demisiei și cu Parlamentul: “Eu sper că presiune publică, internă și internațională va duce la o demisie cât mai urgentă, fiindcă prelungirea acestei perioade în care Victor Ponta stă în fruntea guvernului cu problemele pe care le are, ne va duce la o izolare clară față de toată lumea civilizată. Despre care din lederii europeni ați auzit dumneavoastră, și numai când e vorba despre o suspiciune de fapte penale asupra lui, să nu își dea demisia de onoare, dar decum să înceapă urmărirea penală în cazul său, cum este situația lui Victor Ponta.

Unul lucru este foarte clar. Premierul nu este suspicionat, la el a început urmărirea penală.

Nu este înainte de începere, că te cercetează, te întreabă și dupa aia îți dă NUP. (n.r. Neînceperea Urmăririi Penale). La el a începu urmărirea penală. E într-o fază foarte avansată a procesului penal. Decii urmează trimiterea în judecată, după începerea urmării penale. La Victor Ponta sunt două faze. Urmărirea penală pentru ceea ce a făcut ca și avocat și urmărirea penală pentru ce a făcut ca și prim ministru. El vrea măcar partea aia să o salveze (n.r. cea de premier). Fiindcă acolo trebuie să ajungi în camera Deputaților sî îi ridice imunitatea. Și astfel, bazându-se pe majoritatea pe care o are, să se salveze să primească NU la cerea Ministrului Justiției, adică să nu poată fi cercetat penal pentru faptele pe care le-a făcut”.

Premierul Victor Ponta a afirmat duminică, după ședința liderilor coaliției de guvernare, că liberalul Teodor Atanasiu se află, eventual, înr-un conflict de interese

„Mi-e jenă să vorbesc despre colegii din Opoziție, din PNL. Cel care, eventual, se află în conflict de interese este domnul Atanasiu, care cel care i-a semnat contractele domnului Șova și după aceea l-a votat votat ca ministru în Guvernul USL sau mă rog care i-a semnat contractele doamnei Alina Gorghiu”, a declarat premierul Victor Ponta.

Pe numele lui Victor Ponta procurorii DNA au început oficial urmărirea penală pentru săvârșirea infracțiunilor de fals în înscrisuri sub semnătură privată, complicitate la evaziune fiscală în formă continuată şi de spălare de  bani,  în dosarul Turceni – Rovinari. Este vorba despre fapte pe care le-ar fi săvârşit în perioada în care era avocat. DNA a cerut Camerei Deputaţilor avizarea urmăririi penale a lui Ponta şi pentru conflict de interese.

Articol în curs de actualizare

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

17 Comentarii

Kakabun 7 iunie 2015 at 14:17

Mai, Tase, daca Romania era un stat cu o justitie independenta pe tine, pe Gorghiu si copilul tau de suflet, Piticul Atomic, ar fi trebui sa te ancheteze DNA de multa vreme.
Incercati sa dati o lovitura de stat, dupa ce v-ati subordonat aproape toate institutiile statului. Inregistrarea de la Bistrita arata clar ce vreti: toata puterea. Daca tu esti „omul din spatele lui Joahannis„, asa cum scria intr-un articol pe site-ul asta, inseamna ca ne-a batut Dumnezeu.
Saraca tara, pe mana cui a ajuns !

Bulă 7 iunie 2015 at 16:06

@Kakabun

Scarbosule!
Nici in familia mea analfabeta nu se foloseau aemenea cuvinte.
Stati-ar in gat kakabunul!

Unul 7 iunie 2015 at 19:53

Doar „o remarca”, INCURCA-I DRACE!

Lulu aici 8 iunie 2015 at 6:35

Total de acord cu tine. Daca jigodia asta e in libertate inseamna ca justitia e de kkt !

Unul 9 iunie 2015 at 11:44

Atanasiu, ii fericit acum, ca s-a studiat „matrapalzicurile”, doar din 2011, ca daca cauta mai in profunzime, adio „casoi”, in Alba-Iulia, ca oricum si-a facut „casoiul”, de 300.000€, vanzand 20ha, din terenul armatei(pe cand era Ministru la MApN), la a 3-ia parte din pret, intr-o zona(Platoul Romanilor), la care pretul pamantului era de 62€/mp(sursa publicitate a Ziarului Unirea), el l-a vandut cu 20€/mp, aducand o paguba MApN, de vreo 8.000.000€!

Fenechiu Transformator 7 iunie 2015 at 14:47

Mai dle Eutanasiu, vezi ca vine cu AVAS-ul s-ar putea să te caute băieții și pe tine si pe dna avocat Gurghiu. Nu te bucura. Yohanis Werner nici nu s-a uitat la tine la Blaj. Îi produceai grețuri. Probabil de când ai stat lângă cei de la PDL.

IANCU REMUS 7 iunie 2015 at 15:37

Păcat de mândri oşeni cu clopul lor vestit în toată EUROPA, păcat de mândri moroşeni, păcat de falnicii moţi de odinuară, care au au dat ţării pe cel mai curat şi brav erou al românilor pe AVRAM IANCU, păcat de cei 1 ooo ooo de munteni şi moldoveni care şi-au dat viaţa în 1918 la trecerea batalioanelor peste Carpaţi ca să creeze ROMÂNIA MARE,păcat de atâtea frumuseţi ale acestei foste măreţe ţări. PT TOATE ACESTE LUCRURI SĂ FIE BLESTEMAŢI TOATE GUNOAILELE DE POLITICIENI DIN ZILELE NOASTRE ÎN FRUNTE CU CEL CARE ESTE ÎN SPATELE LOR şi care timp de 10 ani nu a făcut altceva decât să-şi bată joc de această ţară.CÂND O VEZI ŞI PE ALINA ELENA GORGHIU DE CÂTĂ NESIMŢIRE DĂ DOVADĂ , ÎN LOC SĂ AŞTEPTE O schimbare legală a puterii. BINEÂNŢELES CĂ IOHANIS ÎŞI FREACĂ MÂINILE PE BUCURIE CÂND VEDE CE UŞOARĂ ESTE MISIUNEA LUI TRASATĂ DE FORŢE ANTIROMÂNEŞTI CARE L-AU ŞI FĂCUT MARE PREŞEDINTE.

Viky 7 iunie 2015 at 17:25

auzi, pe tine, chiar, nu te doare nimic ? eu cred ca te doare si nu spui- hai, ca nu-i nici o rusine

ioo 7 iunie 2015 at 19:53

De ce nu i-ai zis si lui Ponta, in 2012, cand au dat jos guvernul MRU, sa aiba rabdare? Ce pentru Ponta e bun si legal pentru altii e condamnabil si nesimtire? La situatii identice ai aprecieri diferite si vrei sa fii credibil?

Ionel Brătianu 7 iunie 2015 at 18:04

Victore nu te neăji degeaba. N-au ce să-ți facă. Eu sun cel necăjit. Ma zvârcolesc în mormânt când văd pe cine a pus sasul la conducerea PNL. Să te conducă o muiere! Plânge tot neamul brătienilor și va plânge în veacul vecilor de o așa rușine!

pesimist 7 iunie 2015 at 18:27

Ptr Iancu

Bietul de tine , cred ca fiind duminica nu ai pastile , nu te lasa , luni le poti cumpara..
Ai ramas un xenofob bolnav si primitiv , uita-te in calendar santem in 2015 nu in martie 1990, Tg Mures

contribuabilu` 7 iunie 2015 at 22:25

Iancule, nu te lua dupa astia care-s contra ta ! Ca nici unul nu are radacinile aici ! Care-i machedon, carei rusnac, da` majoritatea-s mitici !!!

Andrei 8 iunie 2015 at 10:30

Tu grohai de disperare.Sa nu mori in direct la tv, cu mana pe fusta celei care se crede noua Udrea.Voi vreti sa ajungeti la putere?Ca sa ce?Sa umiliti din nou poporul?

io 8 iunie 2015 at 17:41

Domnilor Pdl Pnl ati avut puterea,ati folosit-o sa furati Romania,o vreti din nou,atenti ca ati promis ceva diasporei,probabil cand se vor mai intoarce acasa nu vor mai gasi nimic,va fi la Basescu in Panama,la Udrea in Dubai,la Videanu in Americasi in multe alte locuri,cert este ca in timpul cat ati condus voi s-a produs cel mai mare jaf pentru Romania,asa ca daca va fi executat si Ponta cum a fost executat Ciorbea si Constantinescu va fi VAI de Romania

marius 9 iunie 2015 at 8:02

Domnului Atanasiu sau domnului Abator Ambulatoriu
Într-un stat democratic pot exista şi crize politice. Dar ele sunt generate de jocul politic, în cele mai mute cazuri şi nu de procurori înregimentaţi.
Soluţionarea unei crize nu se face ca la Abator, aşa cum doriţi dumeavoastră. După ce l-ai înjunghiat pe Tăricianu pe la spate, pe Crin aşişdelea, foloseşti, acum, cuţitul prin intermediari.
Examinează-ţi anatomia şi vei constata că există o mare similititudine între tine şi rudimentarismul abatorului. Problema este că acum nu mai doreşti să sacrifici pe nimeni din partidul tău, sau mă rog, deocamdată.
Nu uita să-ţi dotezi Ambulatoriu cu motor de mare capacitate. Va veni o vreme când va trebui să apeşi pe acceleraţie pentru a scăpa cu viaţă, căci fuga la propriu n-o poţi folosi, având în vedere dimensiunea.
Personal îţi recomand Harakiri, dar lipsa ta de onoare mă face un mare sceptic.

popa 9 iunie 2015 at 10:49

Ba eutanasiule nu ti rusine sa vorbesti!Jegosilor vati unit cu pdl si acum vreti sai aduceti iara sa ne conduca.Dute acasa mortule!!!!

Bulă (pt. popa) 10 iunie 2015 at 11:32

@popa (prostul!)

„nu ti rusine” –> nu iti este rusine
„vati” –>v-ati
„sai” –>sa-i
„iara” –>iarasi

La scoala, prostovane. Astfel ajungi ca mine. Portar!