VIDEO | Protest la Fabrica de Arme Cugir. Angajații, în fața fabricii pentru a-și manifesta nemulțumirea cu privire la salarii: ,,Directorul și-a luat ore suplimentare”
Protest la Fabrica de Arme Cugir. Angajații, în fața fabricii pentru a-și manifesta nemulțumirea cu privire la salarii: ,,Directorul și-a luat ore suplimentare”
Salariații Fabricii de Arme din Cugir au ieșit, miercuri dimineață, în fața sediului fabricii, pentru a protesta față de faptul că, în discuțiile cu conducerea unității, nu au obținut niciun plus salarial în comparație cu anul trecut.
Muncitorii sunt nemulțumiți de veniturile mici, arătând că mulți dintre ei au salariul minim pe economie.

Citește și: VIDEO | GREVĂ GENERALĂ la Fabrica de Arme Cugir pe fondul nemulțumirilor salariale: Protest declanșat în timpul negocierilor cu producătorul german de armament J.P. Sauer & Sohn
„Pentru membrii noștri de sindicat, pentru salariații fabricii de arme, nu am obținut absolut nimic în plus față de ce am avut în anul 2025. (…) Salariații Fabricii de Arme, în momentul în care va veni 1 iulie și, odată cu creșterea salariului minim, ar trebui să avem încadrați aproximativ 470 de salariați în salariul minim. Salariul minim pentru noi înseamnă că, pentru un necalificat, ori, dacă mai facem încă o dată acest lucru, o să punem egalitate între cel cu studii superioare și cel necalificat. Cei care coordonează industria de apărare și, în general, destinele statului se întreabă de ce nu vin tinerii în această industrie, care ar trebui să fie una de frunte a țării și care să asigure portofoliul necesar pentru Armata Română. Or, nu o să prindem niciodată, cu salariul minim, tineri care să vrea să muncească în aceste societăți din industria de apărare”, a declarat, miercuri, liderul de sindicat Ioan Neagu, pentru ziarulunirea.ro.
„Să le fie răsplătită munca la adevărata valoare, nu la nivelul de salarizare minim”.
Sindicalistul spune că salariații vor „să le fie răsplătită munca la adevărata valoare, nu la nivelul de salarizare minim”.
El a arătat că muncitorii din fabrică nu au „libertatea de a vinde la piață produsele”, să ceară pentru acestea un preț care să le acopere salarii decente, iar în acest context solicită statului „să vină cu completarea acelor sume” de care ar fi nevoie pentru ca muncitorii să fie plătiți decent.
”Suntem în situația în care aproape toți să intrăm în salariul de încadrare minim (…) Considerăm că nu este răsplătită munca pe care o prestează acești oameni”, mai spune Ioan Neagu.
Acesta susține că în România se fabrică o armă „foarte bună”.
„Noi avem pușcă foarte bună, nu suntem lăsați să o promovăm”, adaugă sindicalistul.
,,De aproape 4 ani de zile stau banii pentru investiții în conturile societății”
El a continuat prin a spune că munca prestată nu este răsplătită corect și că banii pentru investiții stau blocați în conturile societății de aproape 4 ani:
,,Nu este răsplătită munca pe care o prestează acești oameni, în condițiile în care de aproape 4 ani de zile stau banii pentru investiții în conturile societății. S-a investit foarte puțin, spre deloc”, a mai precizat acesta.
Mai mult decât atât, Ioan Neagu a precizat că directorul societății și-a luat ore suplimentare:
,,Directorul și-a luat ore suplimentare. Nu pot să-l caracterizez pentru că de când a venit are această calitate. Un ipocrit.”, a mai spus acesta.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Compact Paul Ciuci, după concertul de la AlbaFest 2026: ,,Am fost cu toții, public și trupă, o voce puternică”
Compact Paul Ciuci, după concertul de la AlbaFest 2026: ,,Am fost cu toții, public și trupa, o voce puternică” Compact Paul Ciuci a publicat un mesaj după concertul de vineri, 12 iunie 2026, de pe scena AlbaFest 2026. Artistul a vorbit despre ploaia de la începutul concertului dar și de superbul curcubeu care a apărut […]
Șocant în Alba: Un tânăr a furat o mașină din curtea unui bărbat. Polițiștii l-au prins la volan și au descoperit că era băut și nu avea carnet de conducere
Șocant în Alba: Un tânăr a furat o mașină din curtea unui bărbat. Polițiștii l-au prins la volan și au descoperit că era băut și nu avea carnet de conducere Un tânăr de 27 de ani din Blaj a sustras o mașină din curtea locuinței unui bărbat din Mogoș. Polițiștii l-au prins în timp ce […]
Program Alba Fest 2026, a doua zi: Paraziții, Mandinga, Erika Isac, Lidia Buble, promit show incendiar pe scena din Cetatea Alba Carolina. PROGRAMUL zilei de sâmbătă
Program Alba Fest 2026, a doua zi: Paraziții, Mandinga, Erika Isac, Lidia Buble, promit show incendiar pe scena din Cetatea Alba Carolina. PROGRAMUL zilei de sâmbătă După ce vineri, 12 iunie 2026, artiștii care au urcat pe scena din inima Cetății Alba Carolina, astăzi, 13 iunie, publicul este așteptat, din nou, pentru un show ce […]
