VIDEO| Prăpăd într-o livadă din Alba – Munca oamenilor distrusă de „zăpada mieilor” și frigul din ultimele zile: ”80% din producția de caise este compromisă”
VIDEO| VIDEO| Prăpăd într-o livadă din Alba – Munca oamenilor distrusă de „zăpada mieilor” și frigul din ultimele zile: ”80% din producția de caise este compromisă”
Revenirea iernii la începutul lui aprilie creează probleme serioase fermierilor. În livada de la Stăuini ”zăpada mieilor” și frigul au făcut prăpăd, iar pomii fructiferi înfloriţi au îngheţat.
Diferențele mari de temperatură de la o zi la alta și coborârea lor sub zero reprezintă un șoc teribil pentru plante. Proprietarii livezii se tem că mare parte din cultura de caise este compromisă din cauza vremii extreme: ”A fost o noapte cu minus 5 grade și florile au înghețat. În jur de 80% din producție este compromisă. Suntem foarte supărați, în ultimul timp producția de caise a fost foarte mică și ne gândim dacă să o mai păstrăm sau să schimbăm. Piersicii sunt înfloriți, sunt foarte frumoși, sperăm să nu mai vină perioadă de frig.”
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/Br4ttTefTwI/hqdefault.jpg)
Se pare că anul acesta vom duce dorul fructelor româneşti, atât de gustoase şi sănătoase. „Zăpada mieilor” a prins pomii înfloriţi, plini de muguri, dar ninsoarea, bruma şi gerul din ultimele zile i-au distrus.
Livada de la Stăuini a fost înființată în 2009, de o familie din Alba Iulia, pe un teren de peste 20 de hectare, în comuna Vințu de Jos, sat Stăuini. Prin accesarea unui proiect pe fonduri europene în valoare de 500.000 de euro, familia Morar a creat un adevărat paradis la Stăuini, care în prezent are în jur de 50.000 de pomi: peri, cireși și piersici.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari