Ziarul Unirea

VIDEO-PNL Alba: „Șantaj și amenințări din partea primarilor și a camarilei economice PD-L Alba pentru neprezentarea cetățenilor la vot”

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Șantaj, amenințări, interese personale, teama de justiție, acțiuni ilegale și penale ale primarilor PD-L și ale agenților economici apropiați PD-L Alba, sesizări la Biroul Electoral Județean, plângeri la Poliție!

Acestea au fost cuvintele cheie folosite de președintele PNL Alba, într-o conferință de presă, în care a făcut cunoscute diferite nereguli în ceea ce privește campania electorală pentru referendumul de demitere a președintelui Traian Băsescu, ce va avea loc în data de 29 iulie.

ELIT

Alături de Florin Roman, vicepreședintele PNL Alba, Atanasiu a semnalat faptul că, după anunțul oficial al PD-L de a boicota votul la referendum, unii primari democrat – liberali din județul Alba, membri ai partidului, dar și patroni de societăți comerciale apropiate intereselor PDL din Alba, recurg la șantaj, amenințări sau chiar reținerea cărților de identitate ale unor cetățeni, pentru ca aceștia să nu își poată exprima votul democratic la referendum.

Organizația PNL Alba a făcut deja mai multe sesizări la BEJ și urmează să depună plângeri și la Poliție în legătură cu aceste nereguli. În urma unor sesizări, BEJ Alba a reacționat deja și de exemplu, au solicitat schimbarea din pozițiile de președinți de secții de votare a unor foști candidați PDL la alegerile locale, a mai declarat Atanasiu.

„Cea mai gravă constatare” este în opinia liderului liberal, faptul că “a intervenit camarila economică a PDL, și astfel patronii, administratorii mai multor firme din Alba își amenință salariații cu pierderea locului de muncă, sau pierderea altor foloase conexe, dacă aceștia vor participa la vot.”

La Sebeș, potrivit unei informări făcute de președintele organizației locale, Romi Dragosin, președintelui Atanasiu, s-au constat cazuri în care unii comercianți au reținut datornicilor, care achiziționau produse pe bază “de caiet”, buletinele gaj, chipurile, până la achitarea bunurilor cumpărate.

“Cerem Poliției, Parchetului să se sesizeze și să își facă controalele (…) Sunt disperați! Nu pentru a nu fi schimbat Băsescu, pe care sunt convins că nici ei nu îl mai respectă, ci pentru a proteja un sistem, de teama justiției, de frică să nu răspundă pentru abuzurile și ilegalitățile pe care le-au făcut” (…) “La fel s-a întâmplat și ieri în ședința de Consiliu Local, în care Hava și-a propus să aibă viceprimarul lui, un viceprimar care nu se uită deloc în contracte, în documente, precum Simone Albani, ci doar un viceprimar de fațadă.” a precizat Teodor Atanasiu.

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Proiect ambiţios al candidatului PNL Cristian Oniciu: Turismul – un angajament pentru Ciuruleasa (P)

Aşezarea geografică a comunei Ciuruleasa ne oferă o şansă în plus pentru dezvoltare, în special pentru ceea înseamnă partea de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

19 Comentarii

alexandru 25 iulie 2012 at 14:04

si de ce puneti poza cu camarila penelisata in loc de cea pedelista?

ciocoi de tip nou 25 iulie 2012 at 14:10

Hopppaaa… S-au trezit si astia sa-si dea cu parerea dar NUMAI dupa ce Hava le-a tras clapa ieri… Daca nu-l schimba pe Albani pun pariu ca nu scoteau nicio o vorba despre suspendarea lui Basescu sau referendum. Apropo „liberalilor” Roman si Atanasiu… de ce nu ati participat saptamana trecuta ma miting ? O scuza sau o opinie ceva ?

rrr 25 iulie 2012 at 14:20

Un limbaj demn de un pdl-ist platit sa stea toata ziua pe forumuri si sa jigneasca adevrsarii politici

rrr 25 iulie 2012 at 14:19

Dupa anuntul presedintelui suspendat, cat si a celor de la pd-l, se pare ca au inceput deja sa puna in aplicare metode pentru a-i tine pe cetateni acasa. Frica celor de la pd-l atinge cote inexplicabile, temerea lor principala fiind urmatoarea: odata cu demiterea lui Basescu, se vor scoate la iveala toate hotiile lor, iar oameni vor afla despre lucrurile facute de ei in perioada cat au guvernat tara

graseiatulr(rrr), frica este in spatele fruntasilor usl 25 iulie 2012 at 14:31

De trei luni usl este la putere,unde sunt dosarele coplesitoare ale pdl si Basescu? De cand Nastase este locatar la Jilava-Rahova, a intrat spaima in penalii”fruntasi” usl. Democrat libaralii n-au luat apararea niciunia dintre cei anchetati si condamnati, spre deosebire de usl care face zid pe la DNA cand un membru de-al lor intra in vizorul justitiei. Funia se apropie de par si disperarea puscariabililor creste pe zi ce trece. Hai,Basescu,hai justitia, ca se poate!…

rrr 25 iulie 2012 at 14:56

Povesti dragii mei, tocmai voi veti ajunge pe mainile justitiei, de aceea sunteti asa fricosi

veta 26 iulie 2012 at 11:16

Nickul tau vine de la filmul ala gragut frantuzesc cu ancient world? ar putea….

Planuri PNL 25 iulie 2012 at 14:21

Stenograme ale unor şedinţe ale PNL din campania pentru referendumul pentru demiterea lui Traian Băsescu arată că liberalii şi-au stabilit ca strategie promovarea unui mesaj de reconstrucţie, care nu trebuie branduit cu USL, cum stabilesc ce trebuie să facă Antena 3 şi cum trebuie „atins” Mihai Răzvan Ungureanu, potrivit HotNews.ro.

Şedinţele au avut loc în perioada 10 – 19 iulie, şef de campanie fiind deputatul liberal Relu Fenechiu, scrie Dan Tapalagă pe Facebook, care adaugă că transcrierile „au fost postate pe net iar surse liberale garantează autenticitatea discuţiilor”.

În aceste stenograme, Relu Fenechiu propune o întâlnire cu „presa noastră” pentru a stabili „un target”: „Mă interesează să focusam pe demitere, fără polemici”.

„Nu vor face emisiuni la comandă. Trebuie să le dăm teme de atac pe ‘golăniile’ din ministere”.

Într-una din aceste stenograme Dan Motreanu precizează: „Antena 3 trebuie să fie acolo zilnic să transmită, mesajele noastre să fie de atac, nu de apărare”.

Într-o altă şedinţă, Daniel Chiţoiu întreabă: „Din societatea civilă pe cine chemăm?”

Un participant îi răspunde: „Gică Hagi, Piţurcă, Dan Bittman, Felicia Filip, Mircea Badea, Radu Tudor, Stelian Tănase, Dinescu, Ciutacu, Mălăele, prezentatori Morar şi Buzdugan? Eu pot să vorbesc cu Ciutacu, Mălăele, Dinescu”.

În 14 iulie, Bogdan Teodorescu precizează că mai este nevoie de 1,7 milioane de voturi, în condiţiile în care „în cel mai rău caz raportul de 60:40”.

Stejărel Olaru adaugă că „dacă mărim numărul de secţii de votare e posibil să mai câştigăm 100.000 de voturi”.

Bogdan Teodorescu adaugă: „MRU trebuie dat în judecată, trebuie atins, e la 35% încredere”.

cellini 25 iulie 2012 at 14:23

D-nul Atanasiu este un cavaler fara prihana si repros in lupta pentru cinste si adevar.Bravo!

????? 25 iulie 2012 at 14:44

astia tot ce fac ei pun pe seama PDL-ului. De ce pana ieri nu s-au sesizat ? pt. ca erau convinsi ca pot fura destul. acum au o problema cu neparticiparea. Au trimis si politia sa le spuna oamenilor ca e obligatoriu sa mearga la vot. Astia sunt mai rau decat comunistii!

Plesa 25 iulie 2012 at 14:47

a facut partz Atanasiu ?

Fonfanel are emotii 25 iulie 2012 at 15:56

Gandul la invalidarea referendumului ii provoaca gaze.

RUȘINICĂ 25 iulie 2012 at 16:30

Bună domnilor de la PDL.
D.voastră știți ce înseamnă spirit civic? Mă uimiți pe zi ce trece cu ipocrizia, nesimțirea d.voastră. În toamnă aveți nerușinarea să treceți prin țară pentru a cerși voturi…le primiți doar de la cei care au beneficiat de pe urma dumneavoastră sau de la oportuniști. Sunt indignată că eu și familia mea v-am acordat votul de încredere, acum constat cu durere în suflet că sunteți niște oameni lipsiți de caracter..câtă scârbă, câtă greață îmi creați , în frunte cu cel pe care-l apărați cu atâta înverșunare: Oare sunteți atât de creduli sau CUMPĂRAȚI încât nu puteți reprezenta oamenii cinstiți. Treziți-vă în ultimul ceas pentru că și d.voastră veți alerga la toamnă pentru voturi!!!!Noi o să vă răspundemcu aceeași nonșalanță că n-o să mergem la vot pentru CĂ NU ȘTIM CE SE ALEGE DE VOTUL NOSTRU. RUȘINEEEE !

Buna,d-na"rusinica"cu false pudori 25 iulie 2012 at 17:21

In noiembrie 2007, Traian Băsescu iniţia referendumul pentru alegerea sistemului de vot, în aceeaşi perioadă cu alegerile pentru Parlamentul European. Românii erau invitaţi să îşi exprime opinia cu privire la introducerea sau nu a votului uninominal. Lideri politici precum Tăriceanu sau Iliescu deveneau atunci susţinătorii boicotării consultării cetăţenilor.

Iată câteva declaraţii ale liderilor PNL şi PSD din acea perioadă:

Ion Iliescu, preşedinte de onoare al PSD: „Eu, personal, nu voi vota la referendum. Asta o spun de pe acum. Şi îndemn chiar la boicotarea acestuia, pentru că vreau să ne concentrăm atenţia asupra alegerilor pentru Parlamentul European, care sunt foarte importante, pentru ca ne consacră statutul de ţară membră a Uniunii Europene.” (Mediafax, 2007)

Călin Popescu Tăriceanu, fost preşedinte al PNL: „Mi s-a părut că Traian Basescu s-a comportat, încă o dată, ca într-un restaurant. A dat comandă pentru un referendum şi crede că procedura a fost îndeplinită.” (Mediafax, 2007)

Adrian Năstase, fost deputat PSD : „La referendumul lui Băsescu nu mă duc. Dezbaterile trebuiau să se facă altfel, cred că miza este alta, dar nu vreau să fac politică aici.” (Mediafax, 2007)

Dan Voiculescu, fondatorul PC: „La referendum nu merg pentru că nu are rost. Avem deja o lege a votului uninominal, e un referendum fără rost.” (Mediafax, 2007). Asteptam in toamna aceeasi”indignare”din partea d-nei RUSINICA!

Pe 29 boicotam puciul usl 25 iulie 2012 at 17:38

Boicotam pe 29 Puciul Bolsevic din urmatoarele motive:
-Basescu, este singurul Barbat politician adevarat de la Revolutie si pana azi
– Basescu, este „fiara” politica care poate tine piept cu Ciuma bolsevica U SL
-Basescu, este singurul politiican care a avut curaj sa se puna in slujba Justitiei pt a fi verificat in cazul Flota (Flota era trecuta la FPS, ei au vandut-o. Nu există nicio semnătură a ministrului Transporturilor, Traian Băsescu, care să aprobe vânzarea unei singure nave)
-Basescu, a fost si este cel mai deschis si bun comunicator cu poporul la modul cel mai direct si sincer.
Basescu, este transant, dur, necrutator, bun negociator, de neinduplecat si de asta ajunsesem cu o imagine buna in Europa si America (astazi avem doi pantalonari care nu sunt bagati in seama de nimeni: Paiata Crin si Plagiatorul dovedit, Ponta)
-Basescu, trebuie ajutat de noi poporul pe 29 si sa NU iesim la legalizarea Puciului Bolsevic pus la cale din Umbra de catre Felix-Turnatorul, Ponta si clica PSD in complicitate cu tradatorii deveniti carpa USL-ului!
-Basescu, a fost singurul carea reusit sa puna Justitia in drepturi si sa redevina Libera! Acum, ciuma U SL de disparare, o vor cu orice pret de teama puscariei, pt ca dosarele lor sunt pe final si toti puscariabilii USL.

chris 26 iulie 2012 at 13:05

Te anunt ca acum, de teama puscariei tremura cei din PDL in frunte cu Bășescu al lor 😀

Yellow 25 iulie 2012 at 16:47

Ce faci Eutanasiule incepi sa sufli in ciorba.
Te arde rau. Mi se pare normal sa te arda. Ai luat-o in bot la locale, ai stat ascuns pana acum si ce-ai zis hai sa mai ies odata la inaintare ca cine stie daca mai apuc dupa 29.
Euro a trecut de 4,6 dolarul de 3,8 creste si el, toate se scumpesc si voua va arde de guvernare cu doi incompetenti cocotati in varf.
Sti vorba aia ,, ati mintit poporul cu televizorul” citat din ,,Folclor revolutionar”- nu poti spune ca e plagiat- Nu va mai crede nimeni iar oamenii daca vor merg la vot daca nu, nu. Asta este.

M.Marian 25 iulie 2012 at 18:02

Referendumul din 29 iulie este istorie, după opinia mea.

Oricât s-ar strădui USL să îndese buletine în urnă şi să fugă după alegători pe plajă, nu o să-i iasă la numărătoare 9,2 milioane de voturi, cât ar fi necesare pentru a le valida lovitura de stat. Deşi nu exclud o surpriză urâtă în acea formulare care spune că Parlamentul decide ce-i de făcut după ce Curtea Constituţională invalidează sau nu refrendumul, totuşi, în acest moment, cred că Crin Anonescu pleacă de la Cotroceni. Pentru asta nu trebuie decât să stăm acasă, la 29 iulie.

De aceea, cred că principala temă în aceste zile rămâne plagiatul premierului României. Nu ar trebui să ignorăm nici o clipă că aceasta este o faptă penală, pedeapsa maximă fiind, potrivit articolului 141 din legea 8/1996, cinci ani de închisoare. Fostul director adjunct al Oficiului Român pentru Drepturi de Autor, Eugen Vasiliu, probabil cea mai competentă persoană din România în acest domeniu, a explicat deja că decizia de Etică a Universităţii Bucureşti ar trebui să ajungă la parchet, pentru o cercetare penal.

oaaaaaaaa 25 iulie 2012 at 21:43

Vai săracu de tine, câtă deșteptăciune, nu cumva ai plagiat și mătălucă……..scuze nu cred că știi cu ce să mănâncă!